Aktuality


Aktualita KČAR 11_2019

Dobrý den,

posílám pro informaci fandům a čtenářům knížek Arthura Ransoma. Začátkem roku nás požádali zástupci nakladatelství Tympanum s.r.o. o pomoc a poskytnutí podkladů k jejich vydání knihy BOJ O OSTROV jako mluvené slovo v mp3.

Dnes jsme dostali ukázkové CD. Je namluveno Alešem Procházkou a jedná se o nezkrácenou verzi

překladu Zory Wolfové dle vydání v nakladatelství T&M z roku 2001.

V příloze posílám ukázku přední a zadní stranu obálky.

Michal Moravec (17. 06. 2019)

Aktualita KČAR 12_19

Ještě malý dodatek k předchozí Aktualitě. CD Boj o ostrov si můžete objednat na adrese

http://www.musicrecords.cz/catalogue/hudba/ransome-arthur/boj-o-ostrov-mp3/

za 339 Kč.

čfk

Aktualita KČAR 10_19

Špičkový český ilustrátor Z. Burián a pravěk patří neodmyslitelně k sobě. Jeho ilustrace posloužily i jako inspirace k scénám v nezapomenutelném filmu Karla Zemana „Cesta do pravěku“. Film oslovuje i dnešní děti (mám ověřené na vnucích) a proto je jistě potěšitelné, že se můžeme těšit na digitálně upravenou verzi tohoto filmu, která měla premiéru 3. dubna letošního roku. Za čas se jí určitě dočkáme i na DVD.

Připomínám, že na pravěká témata jsou narážky i v knihách AR. Můžete se těšit na článek, který o tom v souvislosti s Holubí poštou pojedná trochu zevrubněji.

Pokud se o obnovené Cestě do pravěku chcete dozvědět více, odkazuji vás na adresu:

https://www.irozhlas.cz/kultura/film/film-cesta-do-praveku-karel-zeman-remasterovana-verze_1903311919_kro

čfk

Aktualita KČAR 09_19

Velká událost pro milovníky knih AR. Nové vydání Klubu Lysek je na světě! Ptejte se u svých knihkupců nebo se podívejte na https:

//www.albatrosmedia.cz/tituly/43388484/klub-lysek/

čfk

Aktualita_KČAR_08_19

O minulém víkendu jsem se čistě náhodně dostal k městečku Uherský Ostroh, necelých 8km od Uherského Hradiště a tam jsem zahlédl maják, jako kdyby tu bylo moře. Nedalo mě to a po prohlídce města jsem se k němu vrátil, protože jsem předpokládal, že to bude nejspíš atrakce pro děti. Nebyla. K mému překvapení to byl maják, který v této oblasti propaguje třídění odpadů. Protože to je věc velmi důležitá, pokud nechceme z naší planety udělat vesmírné smetiště, dávám to do našich aktualit, jako ukázku, že se taková věc může dělat nápaditě a neotřele a i v duchu AR. Jestli to skutečně funguje to úplně nevím, ale navštívil jsem na této cestě asi pět nebo šest vesniček a měst v této oblasti a musím říci, že asi ano, protože všechna ta místa se skvěla čistotou, upraveností, krásně omítnutými a namalovanými domy, zkrátka radost pohledět. Doporučuji k návštěvě.

Chlup Miloš

Aktualita KČAR 07_19

Tentokrát něco pro Dicky a jiné vědecky zaměřené koumáky.

Na adrese: https://magazin.aktualne.cz/veda/kviz-periodicka-tabulka-chemie-prvky-mendelejev/r~2b5320843e8611e9b9980cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne

se dočtete, že letošní rok byl vyhlášený jako rok periodického zákona a zároveň si můžete oprášit znalosti chemie a zejména periodické (Mendělejevovy) tabulky v malém testu.

čfk

Aktualita KČAR 06_19

Nejmladší jachtařka, která sólo obeplula svět.

Šestnáctiletá Laura Dekker poskytla exkluzivní rozhovor slovenskému deníku SME.

Více si můžete přečíst na adrese:
https://plus.sme.sk/c/22064127/najmladsia-co-oboplavala-svet-dufam-ze-budem-taka-odvazna-ako-moji-rodicia.html

Tibor Javor

Samozřejmě Lauře její úspěch přeji a její výkon oceňuji. Ačkoli jsem svým dcerám v dobrodružných aktivitách nikdy nebránil, spíše jsem je podporoval, nevím jak bych se k podobnému nápadu postavil. Čtenáři schopní číst anglicky se mohou další informace dočíst na adresách:

https://en.wikipedia.org/wiki/Laura_Dekker

http://www.lauradekker.nl/English/Home.html

Videa k tomuto tématu najdete na adrese:

https://www.youtube.com/channel/UC8ub7Vk2UUYwai3oBU0lf_A

čfk

Aktualita KČAR 05_19

Upozornění na zajímavou výstavu!

Od 7. 3. do 30. 6. letošního roku bude v Obecním domě v Praze výstavu obrazů: Zdeněk Burian – Širým světem.

Budou zde vystavené obrazy se soukromých sbírek a najdete zde i originály ilustrací ke knihám A. R. Podrobnosti najdete na

http://www.obecnidum.cz/vystava/zdenek-burian/

Hanka

Aktualita KČAR 04_19

Včera jsme využili slunečného počasí a vyrazili na zimní výstup na naši soukromou Kančenžagu, kterou domorodci nazývají Hradišťský vrch (n. v. 780 m). Už od konce léta se tam staví rozhledna, takže jsme se těšili na daleké výhledy.

Po vystoupání na vrcholek, ve sněhu to bylo podstatně namáhavější (hodily by se sněžnice), nás čekalo trochu zklamání. Rozhledna je sice hotová, nicméně zavřená. Přesto jsme si cestu zimní krajinou užili a i nějaký ten výhled byl, ovšem pouze směrem na Kaplici (tedy na západ) ostatní směry kryje les a nebo jsou „za kopcem“.

A co podnikáte vy v téhle mimořádně vydařené zimě? Pochlubte se, rádi vaše příspěvky rozšíříme!

čfk

Aktualita KČAR 03_19

Současná zima je sněhovým radovánkám velmi příznivá. I já jsem využil sněhové nadílky a vyjel si do Volar ochutnat trochu dobrodružství. V ZL tvoří psí spřežení naši hrdinové, já se rozhodl vyzkoušet to s psy opravdovými. Poukaz na jízdu jsem dostal před časem darem a čekal jsem na vhodné sněhové podmínky.

Zážitek je to ohromný. Už jen seznámení se saňovými tahouny je velkolepé – v současnosti jich je ve středisku kolem šedesáti a čekají se nová štěňata. Jen na ukázku přikládám dvě fotky, více jich bude ve Zpravodaji a o něco delší povídání k tomu.

Kdo by měl chuť si to taky vyzkoušet, může se podívat na adresu:

https://www.manmat.de/de/products/displayProduct/andere/schlittenhundefahrten-jizdy-se-psim-sprezenim/139

kde najde i další fotky.

čfk

Aktualita KČAR 2_19

Jak už se stalo tradicí, sešli jsme se oslavit narozeniny A. R. Účast byla hojná a program docela bohatý.

Samozřejmě jsme si povídali o všem možném. První oficiální bod programu byla prezentace Františka Novotného o tom, jak připravuje k novému vydání Klub Lysek. Tady asi sběratelé knih A. R. zbystřili pozornost, proto si dovolím malou odbočku. Půjde o vydání s doposud nepublikovanými ilustracemi Zdeňka Buriana ve vydavatelství Albatros. Další podrobnosti najdete na adrese:

https://www.albatros.cz/aktuality/?tag=dobrodruzna-vyhlidka

kde se dočtete i celou řadu dalších zajímavostí.

Po krátké přestávce věnované volnému povídání nastala slavnostní chvíle – předání Řádu Vlaštovky Ondřeji Müllerovi (programovému řediteli beletristických nakladatelství společnosti Albatros media), který je duchovním otcem vydání ransomovek ilustrovaných Z. Burianem. Pověděl nám pár zajímavostí z redakčního zákulisí a ransomáky jistě potěší, že po Klubu Lysek se mohou těšit i na další knížky A. R. V tomto exkluzivním provedení.

Pak jsem si vzal slovo já a pověděl něco o tom, jaká bude budoucnost našich časopisů. Čekají nás velké změny. Pro někoho mohou být příjemné, pro někoho méně. Jakmile se vše rozběhne, nezapomenu vás v příslušné Aktualitě informovat a sledujte i klubové stránky na internetu. Připomínám adresu: www.kcar.cz

Zbytek narozenin už proběhl formou volné zábavy a nesmím samozřejmě zapomenout na tradiční narozeninový dort! Všem účastníkům patří dík za to, že přišli i za některé zajímavé myšlenky, které na narozeninách zazněly. A především velký dík naší hostitelce Hance Kubelíkové, která tomu všemu poskytla vlídné přístřeší.

V příloze najdete pár fotek z oslavy

čfk


Aktualita KČAR 1_19

Milí ransomáci, nevím jak kde, ale u nás „na kopci“ si užíváme zimních radovánek skoro jak v Zamrzlé lodi… Jen na bruslení to máme trochu z ruky…

Pochlubte se, co v současné sněhové nadílce podnikáte!

čfk

Aktualita KČAR 31_18

Aktualita KČAR 30_18

V sobotu 19. ledna 2019 se chystáme oslavit již 135. narozeniny našeho oblíbeného autora. Úlohy hostitelky se opět ujala Hanka Kubelíková a má pro nás nachystanou místnost jako minule, kam bychom se měli pohodlně vejít a kde jsou dobré možnosti promítání. Program by měl být tentokrát docela bohatý – František Novotný má připravenou prezentaci „Jak jsem redigoval Klub Lysek“ a já přivezu ukázky článků do nové podoby Zpravodaje na rok 2019 a možná bude ještě něco navíc.

A teď pár informací k tomu, jak se na narozeniny AR dostat:

Především adresa: Jaromírova 45; Praha 2 (je to pod Nuselským mostem)

Kdo se chystá dorazit na narozeniny autem a podívá se do mapy, možná se zalekne množství modrých pruhů. Parkování je možné na několika parkovištích s parkovacími automaty. Na parkovišti pod Nuselským mostem se v sobotu a neděli neplatí. Kde je pouze modrá čára, smí parkovat pouze rezident Prahy 2. Kde je (často přes starou modrou čáru) nakreslena bílá přerušovaná, smí stát kdokoliv, přičemž ve všední den by nerezident Prahy 2 musel platit, v sobotu a v neděli to má zdarma.

Zastávka tramvaje je kousek od domu (s trafikou) a jezdí sem tramvaje č. 7, 14 a 18. Protože doba je zlá, a není rozumné do domu pouštět kohokoli, vymyslela naše hostitelka jednoduché bezpečnostní opatření. Zájemci o narozeniny jí pár dní před zmíněným datem pošlou SMS na č. 602 946 886, v níž uvedou své jméno a případně s kolika dalšími ransomáky ještě dorazí.

Další možnost je ohlásit se mailem na adresu: hanka@kubelikova.cz

Hostitelka si podle toho připraví seznam (a také nachystá potřebný počet židlí, abychom se mohli všichni usadit). Návštěvy se budou přijímat od 15. hodiny. Zvoňte na zvonek označený DJ 45 a pak budete pokračovat do suterénu. Příspěvky k „pirátské hostině“ jsou samozřejmě vítány.

čfk

Aktualita KČAR 28_18

V příloze najdete zase jednu zajímavost od Hanky. Komentáře jsou přímo u fotek, takže není co dodat. Děkujeme za příspěvek.

A ještě jedna oprava. V minulé Aktualitě došlo k chybě. Zamrzlá loď kapitána Flinta (T&M), kterou shání náš klubový kolega Karel Fryš nevyšla v r. 2011, ale už v r. 2001.

čfk

Aktualita KČAR 27_18

Zápalky jsou pro cestovatele a dobrodruhy důležité a přesto patří k věcem, na které se občas zapomene. Vzpomeňte si na odjezd Vlaštovky hned ve 3. kapitole Boje o ostrov.

Nedávno jsem při nakupováni v Albertu objevil šikovné zápalky v krabičkách s historickými nálepkami (viz příloha). Oproti těm běžným mají několik výhod. Především se s nimi dobře škrtá a zatím ani u jedné neodlétla hořící hlavička, což se u některých zápalek stává a je to dost nepříjemné. Navíc jsou o něco delší (55 mm), což může být vítané při zapalování ohně i některých vařičů. Krabička s 60 zápalkami stojí 3,50,- Kč, takže se vyplatí pořídit si pár krabiček do zásoby na budoucí cesty.

Obrátil se na mě klubový kolega Karel Fryš. Na doplnění své sbírky ransomovek shání Zamrzlou loď kapitána Flinta, vydání z r. 2011 z nakladatelství Toužimský a Moravec. Pokud by vám zrovna tahle knížka ve sbírce přebývala, nebo jste ji objevili třeba v nějakém antikvariátu, potěšíte jej, když mu dáte zprávu. Kontaktní telefonní číslo je 777 720 001.

čfk

Aktualita KČAR 26_18

Už asi týden mám doma nové vydání HP z Albatrosu s ilustracemi ZB. V tomto případě nejde o „premiéru“, s těmito ilustracemi knížka poprvé vyšla již v r. 1947 v nakladatelství Hokr. Obě vydání jsem si položil vedle sebe a srovnání můžete vidět na přiloženém obrázku. Mému „hokrovskému“ vydání chybí barevný papírový přebal, který je na přední desce vydání z Albatrosu.

Vydání z nakladatelství Hokr se sice občas objeví v antikvariátech, jeho cena však bývá obvykle dosti vysoká, zvláště když je dochovaný i přebal (cena pak začíná zhruba na 4000 Kč). Pokud tedy nejste zanícení sběratelé, určitě se vyplatí pořídit si vydání nové. To navíc obsahuje překlad Zory Wolfové, který je neporovnatelně lepší něž starý překlad Štěpána Lanera (ačkoli i ten patří k těm lepším).

Na nové knížce je vidět, že tiskařská technika udělala za zhruba padesát let také nějaký pokrok a tak zde najdete ilustrace kvalitněji reprodukované (z originálů) a navíc jsou zde i v o něco větším formátu. Na konci najdete i v pořádném rozlišení reprodukovanou kresbu AR, z níž je jasné, jak fungovalo „holubí tlačítko“ což třeba z malých obrázků v některých anglických vydáních není jasné. Za nesporný klad nového vydání považuji i to, že knížka je solidně šitá a ne jen lepená, jak se dnes často stává. Proto má šanci, že ji budete moci číst stále znova, aniž by se ve hřbetě začala rozpadat na jednotlivé listy a při slušném zacházení může v dobré kondici vydržet i pro vaše potomky.

Opravdu nezbývá, než uzavřít tohle povídání poděkováním nakladatelství Albatros a jeho šéfredaktorovi Ondřeji Müllerovi (který stojí v pozadí snahy vydat snad všechny dobrodružné knihy s ilustracemi ZB), za péči a práci, kterou těmto nádherným knížkám věnují.

čfk

Aktualita KČAR 25_18

Opět jedna zajímavost, kterou objevila Hanka (samozřejmě jí i v tomto případě patří poděkování za nás všechny). Podíváte-li se na adresu:

http://www.sverige.cz/vodni-kanal-gota-svedsko/

najdete spoustu krásných fotek i pěkné video, z nichž si můžete udělat představu, jak cestování po vnitrozemských vodách řeší v cizině (v tomto případě ve Švédsku).

S trochou hořkosti se nabízí srovnání se současnou situací na střední Vltavě. Zde byly vložené do splavnění nemalé prostředky, nicméně pohled na Vltavu stále nabízí dost pustou řeku. Rozebírat důvody, proč tomu tak v současnosti je, je asi nad rámec této Aktuality.
Nicméně můj (možná trochu nekvalifikovaný) dojem to vidí tak, že nestačí jen zajistit splavnost vodní cesty, ale je třeba se postarat o turisticky zajímavé zázemí. Poměrně krátký úsek z Českých Budějovic do Českého Vrbného, kde je první pěkně vybavená marina, nenabízí celkem nic zrovna zajímavého. Řeka tady protéká mezi sídlišti paneláků na obou březích a atraktivita pohledu z vodu je trochu sporná. Samozřejmě, hned na začátku trasy (pár kroků od přístaviště) jsou dodnes zachované objekty původně patřící k Lannovým loděnicím (na levém břehu). Nicméně v této budově, která by se nabízela jako muzeum plavby po střední (případně horní) Vltavě, je dnes obchod zaměřený na miminka, kočárky a další věci s malými dětmi souvisejícími. Nechci zpochybňovat účelnost takového obchodu, ovšem jeho umístění v historicky cenném objektu mi připadá trochu podivné.
Historii Lannových loděnic a plavby zde (na pravém břehu) připomíná pouze docela příjemná kavárna, ovšem pro cestovatele na lodích vlastně nepřístupná – není zde kde zakotvit. Nemluvě už o tom, že v tomto místě nemáte šanci spustit loď na vodu. A tak by se dalo pokračovat po proudu dál…

Aktualita KČAR 24_18

Konečně se mi jednou podaří upozornit na zajímavou akci s předstihem. Tentokrát jde o výstavu fotografií Viléma Heckela. Starším jej asi nemusím představovat, mladším napovím, že to byl mistr fotografie hor a horolezců. Jeho tvorba měla ovšem daleko širší záběr a jeho krajinářské fotografie z oblastí spíše rovinatých jsou také krásné.

Výstavu si budete moct prohlédnout v Západočeském muzeu v Plzni od 4. 10. 2018 do 27. 1. 2019.

Další podrobnosti a ukázky fotografií najdete na adrese

https://magazin.aktualne.cz/foto/obrazem-vystavni-retrospektiva-jedinecneho-ceskeho-fotografa/r~e82177d6ba5811e890ecac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-2&utm_campaign=Aktualne

Další zpráva jistě potěší sběratele knih AR s ilustracemi Z. Buriana. Nakladatelství Albatros chystá na říjen vydání Holubí pošty. Jistě je to i dobrá inspirace na vánoční dárek. Více na https://www.albatros.cz/tituly/43388485/holubi-posta/

čfk


Aktualita KČAR 23_18

Možná jste zaznamenali, že na internetu proběhly zprávy o nalezení potopené lodi Roalda Amundsena Maud a o jejím návratu do Norska. V knihách AR jsou zmínky o jiné norské polární lodi Fram, takže souvislost s naší klubovou tématikou je v případě Maud opravdu volná, ovšem předpokládám, že ti, kdo se zajímají o lodě alespoň trochu šířeji, si zprávy se zájmem přečtou.

Více najdete na adresách:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/lod-msud-roald-amundsen-nordko-oslo-navrat_180807075

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/479904-amundsenova-potopena-polarni-lod-maud-se-vratila-do-norska

a

https://www.e15.cz/zahranicni/amundsenova-polarni-lod-maud-se-po-sto-letech-vraci-domu-1350099

kde najdete i odkaz na velice pěknou fotogalerii.

čfk


Aktualita 22_18

O tuhle Aktualitu se postarala Hanka, které za nás všechny děkuji. Navazuje na předchozí Aktualitu s fotkou „úzkého člunu“ z Pardubic.


Na adrese

https://www.youtube.com/results?search_query=great+canal+yourney
najdete pěkná a poučná videa s těmito čluny (tentokrát z jejich domoviny) a máte o zábavu na horké letní dny, kdy se už ani nechce chodit ven, postaráno. Kromě člunů jsou < span style="font-variant: normal;"> zde vidět i jednoduché plavební komory na ruční pohon, které plavbu po anglických kanálech umožňují.

Ještě na okraj. Ctitelé detektivního seriálu „Vraždy v Midsomeru“ si možná vzpomenou, že v jednom pokračování si „zahrál“ i pěkně zrestaurovaný narrowboat.

čfk

Aktualita KČAR 21_18

Tentokrát to není zrovna aktualita, spíše zajímavost. Použité fotky jsou zhruba půl roku staré. Pocházejí z pracovních cest do Pardubic.

Loď na obrázku je jednoznačně představitelem typu anglicky nazývaného narrowboat nebo narrow boat, tedy doslova přeloženo „úzký člun“. Jde o plavidla speciálně konstruovaná pro plavbu po anglických kanálech a jejich původ lze vysledovat k anglické průmyslové revoluci.

Jak se tento člun objevil v Pardubicích netuším, třeba někdo z vás bude schopný informace doplnit.

Typově jde o plavidla docela zajímavá a pro Anglii specifická. Ačkoli se s nimi v knihách AR nesetkáváme, patrně by stála za podrobnější samostatný článek.

Za zmínku stojí i budova v pozadí člunu. Jde o průmyslový objekt navržený významným architektem Josefem Gočárem. Od r. 2014 je na seznamu Národních kulturních památek a hledá se pro ni nové využití, protože původnímu účelu přestala sloužit v r. 2013.

Pokud někdo máte informace o původu „úzkého člunu“ nebo pokroku v hledání využití „Automatických mlýnů“, dejte vědět. Vzhledem k pracovnímu vytížení, které jsme v Pardubicích měli, nám na podrobnější průzkum nezbýval čas.

Čfk + Zuzka

Aktualita KČAR 20_18

Další pomůcka pro všechny, kteří pro své činnosti potřebují uzly a chtějí se užitečné nebo jen pěkné uzly naučit vázat. Jde o soupravu, kterou nabízí firma DINO. Známá je spíše hračkami a společenskými hrami. Pod názvem „UZLY 50 návodů na uzlovaní“ nabízí v úhledné krabičce karty s 50 vybranými uzly, tři karty s obecnějšími informacemi a modrou a bílou šňůrku na praktické pokusy.

Výběr uzlů je docela praktický, pokrývá celkem širokou škálu nejrůznějších potřeb. Kresby na kartách jsou názorné a je vcelku snadné se podle nich zvolený uzel naučit vázat. Na textových stranách karet (jsou dvoujazyčné – česky a slovensky) najdeme sice místy nepřesnosti, což ovšem praktickou použitelnost sady celkem nesnižuje.

Pro intenzivnější tréning uzlování bych doporučoval dodávané šňůrky nahradit nějakým vhodnějším uzlovákem.

Další informace najdete na adrese:

https://www.mojedino.cz/deskove-hry-pro-holky/uzly.html?listtype=searchfulltext&searchparamfull=dinovky

čfk

Aktualita KČAR 19_18

Jak vidíte na přiložené fotce, houby rostou. Ten košíček je výsledkem pouhé čtvrthodinové procházky kolem chalupy. Tak se také rozhlédněte ve svém okolí a případně se pochlubte s úlovky.

čfk

Aktualita KČAR 18_18

Zdá se, že už je horko i zmijím, kterým je přisuzováno, že se s oblibou vyhřívají na sluníčku. Ta, kterou vidíte na fotce v příloze se rozhodla ochladit na dlažbě v naší předsíni. V klidu se nechala vyfotografovat a po mírné domluvě se odplazila najít si stín přijatelnější pro ni i pro nás.

Nebezpečnost zmijí se dost často přehání. Pokud se o nich chcete dozvědět víc, doporučuji knížku (či spíše brožurku) Václava Lance: „Nebojte se zmijí“. Je to už knížka trochu starší, vyšla v Klatovech v r. 2001, takže zkuste spíše hledat v knihovnách nebo antikvariátech. Rozhodně stojí za přečtení.

čfk

Aktualita KČAR 17_18

A opět jedno upozornění pro ctitele „Hadimršek“ a jiných veteránů.

Šedesát fotek ze startu závodu 1000 mil československých si můžete prohlédnout na adrese:

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/foto-na-start-legendarniho-tuzemskeho-zavodu-se-postavilo-os/r~dbce70bc70af11e89d62ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=recombee1&utm_term=position-0

Najdete tam skutečné poklady, za jiné bych zmínil především vůz Bugatti 43/44, který původně patřil slavné československé závodnici Elišce Junkové.

čfk

Aktualita KČAR 16_18

O souvislosti lysek s knihami AR jistě nikdo nepochybuje, jistě tedy nebude na škodu dozvědět se o nich něco více.

Včera jsem si přinesl domů 12. číslo časopisu „abc“, který je patrně zbytečné představovat. Na stranách 4 a 5 v něm najdete moc pěkné fotky lysek a k tomu trochu zajímavého povídání. Kdo si nechce abc kupovat, nebo se chce dozvědět ještě něco navíc, může se podívat na adresu:

https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/23189/agresivni-ochrance-rodiny-lyska-cerna.html

Kromě dalších fotografií tam najde i dvě krátká videa.

Na adrese https://www.abicko.cz/clanek/abc-pro-skoly-birdwatching/21675/birdwatching-pozorujeme-ptaky-cely-rok.html najdete celou řadu nápadů, které se vám mohou při pozorování ptáků hodit.

čfk

Aktualita KČAR 15_18

Chcete-li se podívat na staré kolorované fotografie, vzniklé zhruba před 120 lety, najdete je na adrese:

https://magazin.aktualne.cz/obrazem/tak-moc-se-zmenil-svet-za-120-let-mlekarske-vozy-tazene-psy/r~321e5d68626611e89297ac1f6b220ee8/r~268a3306626f11e8bb5c0cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=recombee1&utm_term=position-0

Kromě jiných zajímavostí je zde i několik snímků mlékařských vozíků tažených psy, o jakých je zmínka v Nechtěli jsme na moře.

čfk

Aktualita KČAR 14_18

Včera jsem v knihkupectví Kanzelsberger objevil zajímavý ediční počin nakladatelství Computer Media. Jde o „Naučnou kartu“, první z řady „Volný čas“. Název dobře vystihuje obsah: „Vázání a použití uzlů“ vás stručnou a názornou formou seznámí s jednadvaceti uzly, které se v tábornické, horolezecké či jachtařské praxi dost často používají.

Postup vázání každého uzlu je rozkreslený ve dvou až čtyřech krocích a myslím, že se podle nich dají uzly docela snadno naučit. Malou vadou na kráse je, že u dvou uzlů (ambulanční uzel a chirurgický uzel) je pořadí obrázků přehozené. Pozorný čtenář to ovšem odhalí a nenechá se zmást.

Ke každému uzlu najdete i krátký komentář. I zde se objevují drobné nepřesnosti, ovšem při rozsahu skládačky osm stran A5 (včetně titulní) nemůžeme očekávat hloubkové studie.

Těm, kdo nemají jinou knížku o uzlech, nebo si chtějí opatřit něco, co příliš nezatíží prázdninové zavazadlo, vřele doporučuji. Za necelou padesátikorunu je to dobrá investice.

Nakladatelství Computer Media vydalo „Naučných karet“ víc, můžete se podívat na:

https://www.computermedia.cz/naucne-karty

čfk

Aktualita KČAR 13_18

Milí ransomáci

že by to byla zrovna aktualita si nedovolím tvrdit, ale nedávno jsem opět vzal z knihovny knížku Roberta Thompsona z roku 2009. Asi ji znáte. Na ukázku posílám obálku, titulní list a několik stránek.

Michal Moravec

Jen na doplnění. Knížku Ransome's Foreign Legion asi budete shánět dost těžko. Zkusit to můžete na https://www.megabooks.cz.

V nabídce ji sice nemají, nicméně slibují, že když máte nějaký konkrétní požadavek, pokusí se jej uspokojit.

Robert Thompson je velký sběratel knih AR ve všech možných jazycích. I když se vám zmiňovanou knížku nepodaří sehnat, můžete si jeho sbírku prohlédnout na adrese:

http://www.allthingsransome.net/literary/archildrensbooks/ransome.htm

Z připojených ukázek vidíte, že mu neušla ani česká vydání.

čfk

Aktualita KČAR 12_18

Je ideální čas pro pozorování hnízdících ptáků. Asi ne každý to bude mít tak pohodlné jako já. Rodina rehků se nám zabydlela na trámu těsně nad vchodem do podkroví!

Aktuality nemusí pocházet jen ode mě, nedělám si na ně monopol. Máte-li něco zajímavého, nejlépe s obrázkem, pošlete mi svou aktualitu a já se postarám o distribuci.

čfk

Aktualita KČAR 11_18

Tentokrát začnu trochu zeširoka. Po plovoucím kmenu patří vory patrně k nejstarším plavidlům, která lidé používali. U nás vory známe především jako prostředek dopravy dřeva (ale i jiného zboží) zejména po Vltavě. Voroplavba se ovšem využívala, a to až do 20. století, i na jiných tocích. K tomuto tématu připravujeme podrobnější článek.

Vory se ovšem používaly i pro plavbu oceánskou. Minulý rok uplynulo 70 let od legendární plavby voru Kon-Tiki, jejímž iniciátorem a vedoucím byl norský vědec Thor Heyerdahl. Plavbu šesti dobrodruhů popsal v čtivé knížce, která vyšla česky v roce 1958 v nakladatelství Mladá fronta pod názvem „Ve znamení Kon-Tiki“. Zkuste zapátrat po antikvariátech.


Méně známé je, že Heyerdahl měl i dva další následovníky z nichž jeden byl dokonce Čech – hudební skladatel Eduard Ingriš. Z jeho úspěšné tvorby je širší veřejnosti známá především píseň „Niagara“.

Nakladatelství Jota vydalo knížku jejímž autorem je Miroslav Náplava, které s časovým odstupem přináší informace o plavbě všech tří vorů: Kon-Tiki (Heyerdahl), Tahiti Nui (Bisschop) a Kantuta (Ingriš).

Další podrobnosti a možnost objednání najdete na adrese: https://www.jota.cz/plavby-sebevrahu

čfk

Aktualita KČAR_10_18

Pár zajímavostí ze světa knih a filmu, tentokrát hlavně pro ty, kteří mají kromě knih AR rádi i sci-fi.

12. května se na knižním veletrhu Svět knihy předávaly ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu. Cenu „Kniha roku“ dostal rozsáhlý soubor povídek Františka Novotného „Hvězdné hry“, který vydalo nakladatelství Nová vlna. Autora vám nemusím představovat, znáte jej jistě z řady článků, které napsal pro klubové časopisy. Další akcí na veletrhu byl i křest knihy téhož autora „Osudový konvoj“ (nakladatelství Argo). Tahle knížka se točí kolem moří, lodí a námořních bitev, takže bude možná ransomákům bližší. Abyste měli představu, po čem se na pultech dívat, najdete v příloze obálky obou knih.

A teď k těm v úvodu zmiňovaným filmům. V prodejnách Albert je k dostání pokračování (asi nikdy neskončící) ságy Star Wars – Poslední z Jediů, za přijatelnou cenu necelých 200 korun. Protože mi film v kinech utekl, koupil jsem a byl jsem potěšený. Tahle část se autorům povedla rozhodně lépe než předchozí Rogue One.

A už je na světě další film „Solo: Star Wars Srory“. Premiéru měl 10. května v Holywoodu a v našich kinech se na něj můžete těšit od 23. května. Půjde o exkurzi do minulosti Star Wars – dovíme se jak se Han Solo setkal s Chewbaccou.

Snad mi ti, kteří nic jiného než AR neuznávají, odpustí tento výlet do světa sci-fi.

čfk

Aktualita KČAR 09_18

Milí ransomáci,

tuhle pozvánku jsem dostal na poslední chvíli, obratem přeposílám. Snad by mohla zaujmout všechny příznivce „Hadimršek“ a dalších veteránů. Pro prohlédnutí historických skvostů je nejlepší autokemp Křivonoska (u Hluboké nad Vltavou) 9-12 nebo náměstí (pěkně opravené) v Bechyni 12-15.

čfk

Aktualita_8_18

Milí příznivci AR,
snad se moc nepletu, že řadu z vás zajímají nejen knihy AR, ale i další knihy, které se týkají lodí, plavby a lidí kolem nich. Skvělou možnost doplnit si knihovnu nabízí stránky nakladatelství Mare-czech, relativně nedávno doplněné i o E-shop a antikvariát.
Stačí si vyhledat adresu:

http://www.mare-czech.cz/naklweb/uvod.html kliknout na okénko E-shop a máte o zábavu postaráno. Najdete zde opravdu širokou škálu „mokrých“ knih, některá nová vydání knih AR a ledacos dalšího.

čfk

Aktualita KČAR 7_18

Tentokrát něco pro angličtináře, mírně pokročilé i pokročilé.
Na internetovém knihkupectví Megabooks si můžete objednat dost velké bohatství knih AR v angličtině.
Pro ty, kdo se anglicky teprve učí by patrně byla vhodná adaptace Nechtěli jsme na moře pro mírně pokročilé studenty angličtiny: https://www.megabooks.cz/p/490436/we-didnt-mean-to-go-to-sea
Pro čtenáře v angličtině zběhlejší najdete na Megabooks širokou nabídku knih AR ze série o Vlaštovkách a Amazonkách i dalších.
Atraktivní mi připadá zejména nabídka Lysek na severu (Coots in North), což je poslední z knih o VaA, která mi v angličtině chybí. V GB se připravuje dotisk, tudíž termín dodání není zatím jasný, nicméně už teď si ji můžete objednat:
https://www.megabooks.cz/p/2171737/coots-in-the-north-and-other-stories

Knížky AR se v angličtině čtou docela dobře, jejich jazyk je poměrně přímočarý, takže problémy můžete mít snad jen v místech, kdy jde o odborné námořnické/jachtařské termíny. Osobně jsem si vyzkoušel přečtení kompletní Missee Lee v angličtině, když její české vydání se snad teprve připravovalo. I v ostatních si často něco přečtu a opravdu je to angličtina srozumitelná.

čfk

Aktualita KČAR 6_18

Když chystáme pirátskou hostinu, je pro nás, kromě chuťových kvalit, důležitý i optický vzhled. Nedávno jsem narazil na polomáčené sušenky (viz obr. v příloze) s motivy majáků a dalších architektur. Pokud je mi známo, jsou dostupné v síti „Penny Market“, jinde jsem se s nimi nesetkal. Před časem jsem v Penny narazil i na v podstatě shodné sušenky, kde dominantním motivem v čokoládové polevě byly plachetnice. Kromě námořních motivů na sušenkách není nic mimořádného, nicméně proti gustu...

čfk

Aktualita KČAR 5_18

Ještě malá poznámka k filmovému Boji o ostrov.

Týká se starší verze BBC z roku 1974. Nesporným kladem je, že film byl natáčený v autentickém prostředí, tedy na jezerech Windermere a Coniston, jejichž syntézou vzniklo ono idealizované literární Jezero. Výběr představitelů byl, podle mého názoru, také šťastný, z dospělých se mi líbila zejména paní Walkerová a z dětských rolí byla patrně nejlepší Titty. Trochu mě zklamaly Amazonky, zejména Nancy, která mi ve filmové podobě připadala poněkud krotká. Roli hausbótu kapitána Flinta si zahrála parní jachta Esperance uchovávaná v muzeu parolodí ve Windermere. Muzeum je, bohužel, už řadu let zavřeno, probíhají zde rekonstrukce nejen budov, ale i lodí. Tudíž je film momentálně nejlepší příležitostí, jak si jeden z možných vzorů pro literární hausbót prohlédnout. Pokud byste o ní rádi věděli víc, podívejte se na adresu:

https://www.windermerejetty.org/collection/esperance

Nicméně hlavním důvodem, proč o filmu vůbec píšu je, že tenhle už dost starý film si velmi oblíbili mí vnuci a dost často si DVD (které je přepsané ze staré VHS kazety) pouští a stále je to baví. Mohu tedy filmu Swallows&Amazons z r. 1974 směle dát ověření „Testováno na vnucích“. Tohle ověření hodlám používat i do budoucna, hlavně u popisu činností, které jsou pro mladší ransomáky vhodné. Snažím se skoro vše, o čem píšu vyzkoušet a testování na malých nadšencích je asi nejprůkaznější.

čfk

Aktualita KČAR 4_18

Dnes se vám v příloze dostávají do rukou dva zajímavé dokumenty. První je recenze nové filmové verze. Druhý vám poradí, kde se dozvědět více o knize Boj o ostrov a jejích filmových zpracováních.

Materiály posílám se zpožděním, už je nějaký čas mám, přesto věřím, že budou pro vás zajímavé a užitečné.

K tomu bych jen poznamenal, že v BBC před lety vznikl i TV seriál. Pod poněkud matoucím titulem Swalows & Amazons představuje příběhy z Norfolku, tedy knihy Klub Lysek a Velká šestka. Ačkoli se předloh nedrží striktně, řekl bych, že atmosféru knížek vystihuje docela dobře, reálie jsou odpovídající a výběr herců pro dětské i dospělé role docela šťastný. Třeba se najde mezi vámi šťoura, který vypátrá, kde se seriál dá najít na internetu.

čfk

Film Swallows and Amazons 2016

Nekupujte to, pokud nechcete být zklamáni. Ne, není to úplný brak, ani melodrama, dokonce i reálie jsou v pořádku (teda až na ten hydroplán v závěru a zbytečnou "špionážní" zápletku kapitána Flinta), ale film nepotěší. Nepotěší hlavně proto, že představuje hlavní hrdiny, ať už děti, nebo dospělé, úplně jinak, než literární předloha.
Nechápu, proč jsou všichni "dospěláci" ve filmu tak zamračení. Ať jde o Jacksonovi, maminku, nebo strýčka Jima. V celém filmu se nikdo z nich ani neusměje. A hlavně kapitán Flint vypadá s chová se spíš jako zločinec...
Z Vlašťovek je snad nejlepší Roger. Výkon tohoto dětského herce je geniální. Postava Zuzany, byť v předloze dominantní, se úplně ztrácí. Ani tu rybu nedovedla vykuchat. Titty je standard, asi nejblíže předloze a jediná z dětí se směje. No a John? To není starší bratr, to je despota a cynik. Škoda...
Amazonky, no to je katastrofa. Už výběr hereček je hrozný, ty dívky vypadají jak nějaké "lehčí" dámy z baru. To vůbec nepasuje k jejich "divošským" kostýmům a hrátkám. A proč udělali z vtipné Nancy arogantní a nadutou obhroublou lesbu, to nechápu. Nová filmová adaptace přece dávala možnost aspoň malinkého úsměvu na kapitána Johna. A Peggy? Utlačovaná a zakřiklá...
Jak se film prodával nevím. Možná že spíš na DVD, a že ho kupují fandové do svých sbírek. Ja však radím - nekupovat. Těch cca 20 € přes Amazon (i s poštovným) za to nestojí. I když - doručili to velice rychle...

Tibor Javor

P.S. Kdo by chtěl novější verzi mé knihy "Rahna a kosatky" (aneb Vlašťovky a Amazonky po 30 letech), ať se ozve. Pošlu jako PDF brožuru připravenou na tisk.

Odkazy na
Vlaštovky a Amazonky / Swallows and Amazons / Boj o ostrov

Knihy

https://en.wikipedia.org/wiki/Swallows_and_Amazons
https://cs.wikipedia.org/wiki/Boj_o_ostrov
Arthur Ransome: Boj o ostrov – dva české překlady
http://www.phil.muni.cz/~jirka/children/children1/ransome/burdova_ostrov.html
http://www.kodovky.cz/kniha/36

Filmy

Na „uložto“ jsou obě filmové verze. Portál je veřejný, byť s legalitou je to na štíru. A pomalé stahování je zdarma a bez registrace. Nutno zkusit, některá nešla stáhnout, ale podařilo se mi vybrat z každé verze jeden film a stáhnout zde:

https://ulozto.cz/hledej?q=swallows+and+amazons Swallows and Amazons (1974 film)
https://en.wikipedia.org/wiki/Swallows_and_Amazons_(1974_film) Swallows and Amazons (2016 film)
https://en.wikipedia.org/wiki/Swallows_and_Amazons_(2016_film)

Sám jsem si stáhnul následující filmy – fungují:

https://ulozto.cz/!2eENwloiqDJf/swallows-and-amazons-1974-1080p-bluray-x264-yify-mp4

Jde k tomu stáhnout i titulky a spustit v některých programech. Sám s úspěchem používám VLC media player.

https://ulozto.cz/!OOxy7wxJuzmm/swallows-and-amazons-1974-1080p-bluray-x264-yify-cs-srt

a již otitulkovaný nový film

https://ulozto.cz/!zSWD0gHnhb2g/vlastovky-a-amazonky-swallows-and-amazons-rodinny-2016-s-cz-titulky720p-sten-ok-mkv

Aleš Kolodrubec

Aktualita KČAR 3_18

Zas jedna zajímavá kniha. Tentokrát přímo od A. Ransoma.

Nové vydání připravilo nakladatelství Albatros a jde o druhé vydání této knihy s ilustracemi Z. Buriana. Od prvního vydání se liší vazbou, tentokrát na desce najdete reprodukci původního barevného návrhu na přebal (viz příloha).

Ptejte se u svých knihkupců, nebo si můžete objednat na adrese:

http://www.albatrosmedia.cz/tituly/43652982/zamrzla-lod-kapitana-flinta/

Aktualita KČAR 2_18

V prodejnách „Levné knihy“ se objevilo nové vydání knihy E. T. Setona Dva divoši. Tahle knížka, řekl bych byla pro každého dobrodruha (a zejména divocha) téměř povinná četba a v češtině už vyšla mnohokrát. Ovšem toto vydání se od jiných poválečných liší tím, že obsahuje řadu ilustrací, s nimiž se mladší čtenáři mohou setkat poprvé.

E. T. S. byl, jak patrně mnozí z vás vědí, vystudovaný malíř. Své knihy si sám ilustroval a kromě mistrovských perokreseb, které lemují stránky textu, doplňoval svá díla i většími ilustracemi. Nejsem odborník, jen odhaduji, že se jednalo o kvaše. Tyto ilustrace bývaly ve vydáních v pověstné knihovně Walden tištěné na křídovém papíru. Takový luxus u nového vydání nenajdete, nicméně představu si lze udělat. Protože knížka stojí 99 Kč, velkou díru do kapsy vám její zakoupení neudělá.

čfk


Aktualita_18_1

Milí příznivci AR a jeho knížek,
oslava narozenin u Hanky proběhla úspěšně. Mám to z druhé ruky, auto mi stávkovalo a tak jsem se do Prahy nedostal. (Dodatečně se potvrdilo mé podezření, že problém způsobila baterka – už mám novou a auto se jeví spokojeně.)

Jak vidíte z připojené fotky, nosným tématem byla tentokrát Holubí pošta.

Od Hanky předávám také odkaz na oficiální trailer k nové (už asi rok staré) filmové verzi Swallows&Amazons (tedy „po našem“ Boje o ostrov):

https://www.youtube.com/watch?v=ztIQkixuOmc

čfk

Připojuji se k našemu předsedovi s ohodnocením průběhu tohoto setkání. Bylo milé se setkat se starými přáteli a příznivci našeho oblíbeného spisovatele. Kdo má zájem přečíst si podrobnosti k další činnosti klubu najde je v odkazu

„AKCE“

Chlup MilošAktualita_17_3

V sobotu 20. ledna 2018 se chystáme oslavit již 134. narozeniny našeho oblíbeného autora.

Úlohy hostitelky se, po domluvě s Martinou Miclíkovou, ujala Hanka Kubelíková a má pro nás nachystanou místnost jako minule, kam bychom se měli pohodlně vejít a kde jsou dobré možnosti promítání. Přesný program prozatím nemáme, ale s největší pravděpodobností se nebude příliš lišit od minulých setkání. Je na těch, kteří přijdou, aby si něco připravili. Spoléháme na ty v našich řadách, kteří rádi cestují a jsou ochotni se s námi o svoje zážitky podělit a na ty, kteří zahlédli někde něco, co s naším oblíbeným autorem alespoň trochu souvisí.

A teď pár informací k tomu jak se na narozeniny AR dostat. Především adresa: Jaromírova 45; Praha 2 (je to pod Nuselským mostem)

Kdo se chystá dorazit na narozeniny autem a podívá se do mapy, možná se zalekne množství modrých pruhů. Parkování je možné na místech, kde je bílá přerušovaná čára a na několika parkovištích s parkovacími automaty, kde se v sobotu a v neděli neplatí. Zastávka tramvaje je kousek od domu (s trafikou) a jezdí sem tramvaje č. 7, 14 a 18.

Protože doba je zlá, a není rozumné do domu pouštět kohokoli, vymyslela naše hostitelka jednoduché bezpečnostní opatření. Zájemci o narozeniny jí pár dní před zmíněným datem pošlou SMS na č. 602 946 886, nebo info na e-mail: hanka @kubelikova.cz v nichž uvedou své jméno a případně s kolika dalšími ještě dorazí. Hostitelka si podle toho připraví seznam (a také nachystá potřebný počet židlí, abychom se mohli všichni usadit). Návštěvy se budou přijímat od 15. hodiny. Zvoňte na zvonek označený DJ 45 a pak budete pokračovat do suterénu.

Poznámka k současnému stavu: podle Hanky probíhala pod Nuselským mostem nějaká oprava, ale v prosinci skončila, takže by to pro případné návštěvníky neměl být problém.

Příspěvky k „pirátské hostině“ jsou samozřejmě vítány.


Chlup Miloš


Aktualita_17_2

Milí příznivci AR a jeho knížek,

dlouho jsem se odmlčel, za což se všem ransomákům omlouvám. Příčin byla celá řada, od přemíry práce, kterou jsem si na svá bedra naložil až po zdravotní problémy. Situace se snad už normalizuje, takže se navracím k ransomáckým aktivitám.

První vlaštovkou je tato aktualita:

Nakladatelství Albatros připravilo další knížku AR s dosud nevydanými ilustracemi Z. Buriana. Tentokrát je to Petr Kachna. Nenechte si tento skvost ujít a ptejte se u svých knihkupců. Druhou možností je e-shop nakladatelství Albatros: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/34831639/petr-kachna/.

čfk

Aktualita_17_1

Milí příznivci Arthura Ransoma a jeho knížek!

První aktualita tohoto roku je už bohužel zastaralá, ale přece jen mě to nedá, abych neupozornil naše členy na velmi zajímavý pořad o AR, který vytvořil náš člen pan Michal Hromek a v Českém rozhlase na stanici Vltava nechal zaznít dne 17.6.2017 v rámci „Víkendové přílohy“ a tím připomněl 50. Výročí úmrtí Arthura Ransoma.

Text synopse tohoto pořadu, který vychází ze scénáře výše zmíněného komponovaného pořadu „Ať žijí Vlaštovky a Amazonky“ uvádíme v naší rubrice Arthur Ransome.

Chlup Miloš

Aktualita_16_06

Milí příznivci Arthura Ransoma a jeho knížek!
V sobotu 21. Ledna 2017 se chystáme oslavit již 132. narozeniny našeho oblíbeného autora. Tradiční hostitelka narozenin, Martina Miclíková je v lednu a ještě část února v zahraničí, takže tentokrát to bude jinak.
Úlohy hostitelky se ochotně ujala Hanka Kubelíková a má pro nás nachystanou místnost, kam bychom se měli pohodlně vejít a kde jsou dobré možnosti promítání. Na programu bude tentokrát přeplavba Atlantiku. Vyprávění a projekci nabídl František Novotný. Jistě se máme na co těšit a že se podobná cesta v knihách AR neobjevuje, asi nebude nikomu vadit.
A teď pár informací k tomu jak se na narozeniny AR dostat.

Především adresa: Jaromírova 45; Praha 2 (je to pod Nuselským mostem)

Kdo se chystá dorazit na narozeniny autem a podívá se do mapy, možná se zalekne množství modrých pruhů. Parkování je možné na několika parkovištích s parkovacími automaty, kde se v sobotu a v neděli neplatí. Zastávka tramvaje je přímo u domu (s trafikou) a jezdí sem tramvaje č. 7, 14 a 18. Protože doba je zlá, a není rozumné do domu pouštět kohokoli, vymyslela naše hostitelka jednoduché bezpečnostní opatření. Zájemci o narozeniny jí pár dní před zmíněným datem pošlou SMS na č. 602 946 886, v níž uvedou své jméno a případně s kolika dalšími ještě dorazí. Hostitelka si podle toho připraví seznam (a také nachystá potřebný počet židlí, abychom se mohli všichni usadit). Návštěvy se budou přijímat od 15. hodiny. Zvoňte na zvonek označený DJ 45 a pak budete pokračovat do suterénu.

Příspěvky k „pirátské hostině“ jsou samozřejmě vítány.

Aktualita_16_05

Tentokrát je to aktualita kratičká a je to upozornění na povídání o akci klubu a tou bylo setkání členů KČAR při příležitosti narozenin Arthura Ransoma, 16.1. v Pampeliškové 10, v Praze 10 u Martiny Miclíkové. Setkání zpestřil náš člen Jiří Šulc skvělými postřehy a srovnáními různých vydání knihy Zamrzlá loď kapitána Flinta. Celou zprávu o setkání i s postřehy a rozbory Jirky Šulce si můžete přečíst na odkazu AKCE.

Chlup Miloš

Aktualita_16_04

Ještě jedna novoročenka, která mi došla před pár dny. O škuneru Tara jsme před časem psali ve Zpravodaji, nicméně pro ty, kteří si buď nepamatují, nebo to číslo nemají, pár slov na vysvětlenou. Jde o plachetnici postavenou podle stejné filozofie jako legendární Nansenova Fram. Při zamrznutí jí tedy nehrozí rozdrcení okolním ledem, ale díky tvarování trupu se vyhoupne na povrch ledového pole. Řadu let podniká oceánografické výpravy, na nichž získává velké množství oceánografických, meteorologických a dalších údajů a to nejen do polárních oblastí.
Další zajímavost se týká posledního českého vydání Trosečníků z Vlaštovky. Jak jste se mohli v loňské Aktualitě 28 dočíst, předmluvu k tomuto vydání napsala Sophie Neville, představitelka Titty ve filmu Vlaštovky a Amazonky z r. 1974. Informace o Trosečnících s ilustracemi Z. Buriana se objevila i na jejích stránkách na adrese:
http://sophieneville.net/2016/01/22/sophie-nevilleova/

Najdete tam její předmluvu v angličtině a ještě nějakou zajímavost k tomu. Nechybí ani odkaz umožňující objednání téhle skvostně upravené knížky. Asi by bylo zajímavé zjistit, kolik výtisků se do Británie prodá...

čfk

Aktualita_16_03

Milí příznivci AR a jeho knížek,
Včera jsem si koupil časopis Gurmet na únor letošního roku. Kromě celé řady zajímavých jednoduchých i složitějších receptů je tam na straně 55 recept na oblíbený nápoj našich hrdinů – zázvorovou limonádu. Na rozdíl od většiny „grogů“, které koupíte hotové, je opravdu ze zázvoru a ne jen „s příchutí“. Příprava není nikterak složitá, ale vyžaduje trpělivost. Myslím, že tohle číslo Gurmetu na stáncích či v trafikách ještě seženete, takže kdo má chuť experimentovat, má příležitost.
V příloze posílám pár novoročenek, které mi došly. Neberu je jen osobně, ale jako přání pro celý náš klub a proto je předávám dál.
čfk

Aktualita_16_02

Nejprve malý doplněk k předchozí Aktualitě. Zásobování majáků i střídání obsluhy bývalo dramatické i v minulosti. Na ilustraci z r. 1896 vidíte přepravu zásob z obslužného člunu na maják Phare du Four u severního pobřeží Bretaně.

Od Stanislava Michala, kterému tímto děkujeme, přišlo upozornění na zajímavou výstavu. Určitě stojí za návštěvu. Jistě na ní bude mnoho zajímavého o využívání poštovních holubů, kteří hrají velevýznamnou roli v naší oblíbené Holubí poště. Něco málo víc o výstavě se můžete dočíst na adrese: http://www.muzeumlitomerice.cz/. Pokud se někdo z vás na výstavu podívá, třeba nám o ní napíše pár řádek.

A nakonec přidáváme jednu malou zajímavost od Aleše Kolodrubce:

Vážení a milí,
nedávno jsem si koupil tabák od jednoho z Gawithů z Kendalu, městečka v Jezerním kraji.
Tak jenom upozorňuji i na tuto spojitost s tímto krásným koutem Anglie a tabákem, jehož zpracování na šňupací a dýmový tabák tam má dlouhou tradici.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kendal

Hezký den

aleSH

Aktualita_16_01

První letošní aktualitou je video, které nám poslala Hanka, a je na něm dramatické střídání obsluhy majáku. Jak je z něho vidět, nemusí to být zrovna nic jednoduchého, i když všichni zúčastnění na to byli dobře připravení a věděli, co bude potřeba udělat, aby se všechno povedlo, jak má.

Hanka Kubelíková a Miloš Chlup

Zadejte si do vyhledávače tento odkaz:

http://veeo.cz/3230_extremni-stridani-obsluhy-majaku-chteli-byste-takove-povolani/

Nebo zkuste kliknout na toto:
Střídání obsluhy majáku


Aktualita_15_32

Příjemné prožití vánočních svátků a do roku 2016 hodně zdraví, pohody a dobrý vítr do plachet přejí Hanka a Bohouš Kubelíkovi.

K přání připojují několik fotek Conistonu v r. 2015

Aktualita_15_31

Milí ransomáci!

Především se omlouvám, že jsem v oznámení o oslavě narozenin AR zapomněl uvést čas. Oslava začne, jak je již také tradice, o 16. hodině. Soutěž s Pf jsem si vymyslel opravdu těžkou. Přišlo mi několik odpovědí, všechny byly bohužel, „vedle“. Teprve František Novotný odhalil správnou identitu. Jde o loď první belgické antarktické výpravy Belgica. Výpravě velel Adrien de Gerlach. Začala v r. 1897 a vrátila se v r. 1899. Složení expedice bylo mezinárodní. Ze známých osobností zde byl Roald Amundsen jako první důstojník a MUDr Frederic Cook jako lékař výpravy. Více se můžete dočíst např. na adrese:
https://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_Antarctic_Expedition

Druhý úkol zůstává zatím nevyřešený, takže připojuji malou nápovědu.
Model lodi na druhé Pf je ze stříbra a ještě prozradím, že to byl stolní automat, který po natažení hodinového strojku jezdil po stole, hudebníci na palubě troubili a bubnovali a nakonec lodní děla odpálila salvu. Tahle hračička, která symbolizovala Rakousko jako loď řízenou císařem, byla vyrobená pro Rudolfa II. Dobrým pomocníkem při hledání správného řešení vám může být internet, jen je třeba trefit ta správná klíčová slova.
Příjemné luštění přeje
čfk

Aktualita_15_30

Milí příznivci AR.

Blíží se Vánoce a konec roku, takže posílám za naši rodinu péefky. Abych to trochu zpestřil, vyhlašuji v souvislosti s tím maličkou, i když asi dost náročnou soutěž. Na mém přáníčku je fotografie jedné historické polární lodě. Zkuste ji poznat! Kdo mi první pošle na můj mail správné jméno tohoto historického plavidla, může se těšit na malou pozornost.
Loď je i na přání mého „prvního důstojníka“. V tomto případě jde o model a to spíše se symbolickým významem, nikoli o maketu konkrétního plavidla. Tedy se ptám, v kterém muzeu se tenhle model nachází. Malá nápověda: Není to ani na území ČR, ani ve Velké Británii, ale od našich hranic to není tak moc daleko. Opět první správná odpověď bude oceněna nějakou maličkostí.
čfk

Aktualita_15_29

Milí ransomáci!

Blíží se narozeniny našeho oblíbeného Arthura Ransoma (18. 1.). V roce 2016 to vychází na pondělí, ovšem my to oslavíme s mírným předstihem v sobotu 16. 1. Místo přátelského posezení k této příležitosti poskytne již tradičně vlídná hostitelka Martina Miclíková na většině z vás již známé adrese: Praha – Zahradní město, Pampelišková 10
Jako obvykle připomínám, aby se ti, kdo budou chtít přijít ohlásili hostitelce s rozumným předstihem na adresu:

martina.miclikova@seznam.cz
aby měla představu, na jaký nápor oslavujících se má připravit.

A ještě jedna zajímavost. Abychom aspoň na chvíli vypadli z předvánočních zmatků, vypravili jsme se v podvečer 12. prosince do Kaplic na Krampus show, která si v tomto městě získává tradici. Rozhodně to stálo za to! Téměř dvouhodinový průvod fantastických masek byl zakončený skvělým ohňostrojem a všichni účinkující i diváci si to hezky užili. V příštím roce bude tradice pokračovat, takže se můžete přijet podívat také. Připojuji dvě fotky, abyste měli trochu představu, co je při té příležitosti k vidění. Nejsem specialista na noční fotografování, takže obrázky nejsou nic moc. Pokud chcete vidět snímky lepší, můžete se podívat na následující adresy, kde najdete i hlubší poučení o této více než tisícileté tradici:

http://www.mestokaplice.cz/zprava-2281/krampus-show-kaplice-2015-se-opet-vyvedla-akce-ma-mimoradne-pozitivni-ohlasy/
http://budejovice.idnes.cz/pruvod-krampusu-v-kaplici-na-krumlovsku-ffn-/budejovice-zpravy.aspx?c=A151213_102135_budejovice-zpravy_eb
http://www.huffingtonpost.com/entry/krampus-festivals_566fb5d1e4b0e292150f12e9
https://de.wikipedia.org/wiki/Krampus

čfk

Aktualita_15_28

Jeden dobrý předvánoční typ pro všechny ransomáky. Nakladatelství Albatros pokračuje v chválihodném vydávání knih s ilustracemi Z. Buriana, tentokrát knihou A. Ransoma Trosečníci z Vlaštovky. Ačkoli ilustrace k této knize byly připravené v čtyřicátých létech minulého století, vydání se dočkaly teprve letos. Další zajímavostí tohoto vydání je, že předmluvu k němu napsala Sophie Neville, kterou si patrně pamětníci vybaví jako Titty ve filmu BBC Swallows & Amazons z r. 1974. Na jejích internetových stránkách - http://sophieneville.net/ se můžete dočíst spoustu zajímavostí nejen z natáčen&ia cute; tohoto filmu. Doslov je od našeho člena, nadšeného jachtaře a ctitele knih AR, Františka Novotného. Pokud knížku neseženete u svého knihkupce, můžete si ji objednat na internetu na adrese

http://www.albatrosmedia.cz/trosecnici-z-vlastovky.html#

V GB pokročilo natáčení nové verze Boje o ostrov – premiéru můžeme očekávat v příštím roce. Nakladatelství Albatros zvažuje k této příležitosti vydat Boj o ostrov s ilustracemi Z. Buriana. BO tak sice už vyšel v r. 1848 v nakladatelství Hokr, nicméně tohle vydání je dnes poměrně vzácné a jeho cena v antikvariátech se pohybuje zhruba od 1600 do 4500 Kč. Nové vydání vyjde určitě levněji.

Čfk

A když už je řeč o nezapomenutelných ilustracích Z. Buriana, připojuji zajímavou informaci, kterou jsem nedávno dostal:

Dobrý den,

U nás na vsi (Slatinice u Olomouce) byla otevřena nová galerie s množstvím obrazů a grafik Z. Buriana - avšak ani jediná ilustrace k AR. I tak je to krása, takže jsem Vás chtěl informovat.

S pozdravem

František Zejda, čl.č.81

Více se můžete dozvědět na adrese http://www.galeriezdenkaburiana.cz/Expozice.html

Aktualita_15_27

Ve středu 14.10. jsme byli s jedněmi známými v zámku v Miroslavi na jižní Moravě. Je teď po první etapě rekonstrukce, při které se opravilo jen to nejnutnější. Jinak bohužel nemá žádné původní vybavení (rozkradeno po válce). Má ovšem jednu zajímavost, která nás hodně nadchla. V prvním patře paláce mají vystaveno všech dvacet obrazů Slovanské epopeje od Alfonse Muchy, které byly převezeny z Moravského Krumlova, přes četné protesty, do Prahy. Samozřejmě to nejsou originály, ale představte si, že jsou ve velikosti 1,7 x 2 a některé i 3 metry a čemu jsme nemohli uvěřit, jsou to reprodukce, ale složené z puzzlí. Padlo na to, podle paní průvodkyně, která se také skládání zúčastnila 163000 kousků.


Naprosto nepředstavitelné!


Ale to abych to chtěl dát do našich Aktualit mě nepřivedlo právě toto, ale mají tam ještě jinou expozici, o hodně menší a to skládačky z LEGA. A v jedné vitrině mají právě z LEGA poskládané staré plachetnice. Právě v tom okamžiku mě napadlo, že bych se s tímto objevem mohl podělit s ostatními ransomáky. Neváhejte a v současném nevlídném počasí zajeďte do Miroslavi. Určitě nebudete zklamáni.

Otevřeno mají stále.

Fota přikládám.

Chlup Miloš


Aktualita_15_26

Celkem náhodně se mi dostala do ruky zajímavá knížka Hany Zobačové „Tři kuchaři vaří“. Jde vlastně o kuchařku pro úplné začátečníky – předškoláky nebo školáky nejnižších tříd Národní školy. Nečekejte žádné kulinářské zázraky – nejmenší kuchaře provázejí knížkou tři zvířátka – kuchaři: myšák Milda, prasátko Cvalda a opička Tylda. Možná si myslíte, že nechat takhle malé děti vařit může být nebezpečné. Samozřejmě, „domorodý“ dohled je zapotřebí, ovšem dovolte mi citovat z autorčiny předmluvy pro „dospělé pomocníky“: „My, dospělí, často děti chráníme před „nebezpečnými“ činnostmi, bereme jim tak ale možnost se rozvíjet, osamostatnit, tlumíme jejich sebevědomí“. Můj mladší vnuk Mikuláš (do školy půjde až v příštím školním roce)se knížkou propracoval až k volskému oku a dokonce palačinkám.
Knížku s pěknými ilustracemi Kláry Weishäpelové/Hockeové vydalo letos nakladatelství Pasparta. Všem rodičům (či prarodičům), kteří mají doma potenciální kuchtíky raného věku, tuhle knížku vřele doporučuji. Dětem se určitě bude líbit. Jedinou nevýhodou je dost vysoká cena (doporučená je 380 Kč). Pokud ji neseženete u svého knihkupce, můžete se podívat na internet na adresu:

http://knihy.abz.cz/obchod/nakladatelstvi-pasparta/stranka/2

Další možností je samozřejmě vypůjčit si knížku v knihovně (jako jsme to udělali my).

čfk

Aktualita_15_25

22.8.

Ahoj všem, kteří nám drželi palce, příroda byla tentokrát mocnější, takže naše expedice končí na Faerách.
Včera sem připlula jachta místního jachtaře, bývalého rybářského kapitána a rejdaře, na jehož místě jsme vlastně stáli. Dnes jsme si prohodili místa a majitel doporučil Darje místní loděnici, kde sundají Freelordu stěžně a vytáhnou ho z vody. Snad udělají i novou teakovou palubu a opraví gelcoat, za pooviční ceny než v Evropě.
Zítra nás čeká opravdu psledních 40 až 45 mil do Hvalvíku, cože je vesnice v úzkém fjordu mezi severní mi ostrovy. Tam je ta loděnice.
Ten vrak auta byl rekvizita při včerejším požárním cvičení s námětem vyprošťování raněného. Cvičení bylo součástí včerejšího kulturního dne.
No a na poslední fotce je kavárna a restauace, kam chodím na internet. Snad se ozvu ještě jednou z Hvalvíku, doufám, že se dostanu na internet i tam.
F.

Aktualita_15_24

Pokud se vám líbí námořnické písně, zkuste se podívat na adresu:
https://www.youtube.com/watch?v=ZlJb7WVwW3E

Najdete tam téměř hodinový dokument věnovaný tomuto tématu. Nejenže budete mít možnost poslechnout si větší množství námořnických písní v autentickém (nikoli pódiovém) provedení, ale uvidíte i řadu zajímavých dokumentárních záběrů z historie plachetnic. I když budete komentáři rozumět jen částečně (nebo vůbec), stojí to určitě za podívání a poslechnutí.
Děkuji Slávkovi N. za upozornění.
čfk

Aktualita_15_23

20. 8.

Ahoj,

v úterý odpoledne jsme dorazili na Faery na Jižní ostrov do přístavu Tvoroyri. Plavba byla snadnější, využili jsme okno asi pěti, sedmi dnů s předobočními a bočními větry a kombinovali jsme motor a plachty.
Jeden den bylo natolik slunečno, že v kokpitu za čelním sklem bylo 25 °C. Proto vylezla celá posádka, Darja s Ginem a Richard Šusta s Danielem Vondrákem, což je Ginův vědecký kolega. Zato tady skoro každý den prší a k večeru je pravidelně mlha. Správce přístavu nám však vyšel velmi vstříc, dal nám místo v "myší díře", kde máme elektriku a vodu. Také máme k dispozici sprchu a pračku se sušičkou, vše zdarma.
Tím ale výčet toho dobrého končí. Dnes nás opustil Daniel, který se vrací trajektem do Dánska a odsud do Prahy, takže zůstáváme ve čtyřech. Ještě horší je předpověď počasí, jsme tady prakticky uvězněni třicítkovými větry z jihovýchodu, není ani třídenní okno počasí s bočními nebo předobočními větry do 25 uzlů. Meteosituace je tak nepřehledná, že přítel Ed z Halifaxu nán napsal, že existuje několik různých předpovědí a teprve zítra snad bude tolik dat, že se meteorologové sjednotí.
Navíc se krátí čas, Richard by měl být do 4. září v Praze. Máme nový cíl - marinu Oban na západoskotském pobřeží u Glasgowa. Je to asi 350 mil, 200 mil otevřeným mořem k mysu Butt of Lewis na Vnějších Hebridách, zbytek mezi ostrovy. Už jsem tam plachtil, ale co je to platné, když zatím není plavební počasí ani na těch mizerných 200 mil. Na Faerách je bohudíky tepleji než na Islandu, místní ale tvrdí, že je chladněji než jindy tuto dobu.

Snad budu mít do neděle lepší zprávy.

F.

Aktualita_15_22

Cesta kolem Světa za 50 minut.

Nenechte se zmást titulkem. Nejde o cestování nějakým superrychlým dopravním prostředkem, nýbrž motorovou lodí s nijak ohromující rychlostí. Nejde o pokus o překonání výkonu hrdinů známé verneovky, ale o poklidnou vyhlídkovou plavbu kolem třeboňského rybníka Svět. Pokud budete náhodou v Třeboni, nenechte si tuhle jízdu ujít.
Cesta kolem Světa má dlouholetou tradici. Vystřídala se na ní celá řada plavidel, z nichž řada už odešla do lodního „důchodu“. V současnosti zde jezdí motorový člun Petr Vok, který má uzavřený salon a nad ním i vyhlídkovou palubu. Na fotkách a z dálky vypadá velmi pěkně, při pohledu zblízka je to už trochu horší. Upatlané lepené spoje (přeteklé přebytky lepidla se nikdo nenamáhal setřít či zabrousit), nezapuštěné hlavy zápustných vrutů a ledabylý nátěr jsou ty nejmarkantnější nedostatky, kterých si oko všimne. Oproti předchozím plavidlům je výhodou možnost občerstvení na palubě, což zejména v letošních vedrech přijde vhod. Na druhé straně jsem postrádal při dřívějších plavbách obvyklý stručný výklad o rybníku Svět, jeho historii a okolí. Vzpomínal jsem i na oblíbený žert předchozích skiperů, kteří zahájili plavbu, zastavili uprostřed rybníku a začali vybírat jízdné s hláškou: „Kdo chce jet s námi dál, musí zaplatit, kdo ne, může si bez placení vystoupit.“
Abych jen nekritizoval. Petr Vok má na rozdíl od svých předchůdců nesrovnatelně tišší pohon a jízdné zůstává už po léta stále stejné. Neměl jsem s sebou nedopatřením foťák, nicméně obrázky a další informace můžete najít na adrese: http://www.lodnidoprava.info/vyhlidkova-plavba-lodi-po-rybnice-svet-trebon_4.html

Aktualita_15_21

5. 8. 2015

Ahoj z Islandu, kde od včerejška stojíme v rybářském přístavu Grindavík na jihozápadním pobřeží, asi 40 km od Reykjavíku.
Plavba byla velmi těžká, přes Iridium nám předpověďmi počasí pomáhal Polský Kanaďan Edward. Poprvé jsme vypluli v sobotu 25. 7. ale padli do ledové pasti, protože jsem se řídil 5 dní starou ledovou mapou - novější nebyla. Vymotali jsme se až večer a do Nanortaliku se vrátili před půlnocí riskantní plavbou mezi ledovci v mlze a s radarem.
V neděli jsme doplnili naftu a konečně dostali přesnější ledovou mapu. Přesto jsme v pondělí po pozdním startu kvůli problémům s nahozením motoru brzy zahnuli na jih a uvázli znovu, tentokrát v noci. Z pravoboku duněl příboj o ledové kry, na levoboku zněly dunivé rány od ledovce, který se kolébal na vlnách. Podařilo se nám nastartovat a o půl druhé zamířit zpět k severu. Až do úterý jsme obeplouvali ledovou bariéru hlubokou na západ, asi 30 mil a pak ji konečně porazili na jih. Teprve ve středu jsme za sebou nechali mys Farvel a ledy. Měli jsme štěstí, že byla mimořádné silná tlaková výše kolem Farvelu a prakticky bezvětří. Obeplouvání ledu nás stálo 140 l nafty a 2 dny a tím jsme ztratili příznivé severozápadní větry. Místo se kolem začaly rojit tlakové níže. Jedna se řítila z jihu z Atlantiku a museli jsme před ní ujet.
Mezitím nám začala kapat nafta z vstřikovacího čerpadla, nakonec jsme ztráceli až 10 % paliva. Další tlaková výše východně od Islandu nám posílala severovýchodní větry síly 5, proti kterým jsme se probíjeli. V rozhodujícím okamžiku jsem zvolil "východní" křídlo, nikoli severní, a dostali jsme vítr ze severu maličko stočený k západu. Předobokem jsme pluli 150 mil a tím dosáhli rozhodujícího postupu. Byli jsme asi 100 mil od Islandu, kdy nás Ed varoval před obrovskou tlakovou níží na východ od Islandu, která přinese na severní pobřeží větry přes 40 uzlů a že je vyhlášeno varování. Ve středu má být v oblasti Reykjavíku vítr 30 uzlů. Na 60 mil od Islandu jsme začali motorovat jen s hlavní plachtou a včera odpoledne konečně prorazili k pobřeží u mysu Reykja (a nějak dál). Měl jsem vybraný jako záložní přístav Grindavik, 8 mil na východ od mysu na jižním pobřeží a teď se hodil. Je to poněkud drsnější prostředí, stojíme bokem vedle staré rybářské lodě, která se opravuje, ale máme elektriku a postoj zadarmo a už byl na lodi mechanik, který vymontoval vstřikovací čerpadlo a poslal na opravu do Reykjavíku. Jinak je loď celkem v pořádku, až na jednu odpáranou kapsu na hlavní plachtě.
Velké štěstí měl Honza Hykrdi, kterému včera o půlnoci letělo letadlo. Přistáli jsme asi v 17 hod grón-ského, tedy 19 hod místního času, ale na mole byl nějaký chlapík, který začal polsky, a když jsme mu řekli, že Honza potřebuje odvoz, bez řečí naházel jeho zavazadla do kufru a hned odfrčeli na letiště asi 30 km.
Dnes ráno se rozloučili David Štěpán a Tomáš Kott, ale už dorazil Richard Klíčník. Co bude dále? Napřed rozcvička v délce 66 mil na ostrovy Západních mužů, pak necelých 400 mil na Faery a pak už jen 200mil skoky na Shetlandy, Norsko, Dánsko a Německo. Z Bostonu jsme upluli 2500 NM, před námi je asi 1200, doufám, že těch lehčích.

A teď k fotkám.

I Gróňanky jsou hezké, tohle je recepční z turistického střediska v NNOR TARLIKU, dále výletní parník National Geografic, obrázky z místního muzea a ledovce, které nás strašily cestou. Z bloudění v ledech fotky nemám, měl jsem jiné starosti. Na jedné z dalších fotek je PET lahev pod vstřikovacím čerpadlem, do níž jsme lapali unikající naftu, abychom ji eventuálně nalili zpět do nádrže. A pak fotky Grindaviku, kavárna, kde teď sedím a 2 restaurace na "hlavní třídě". Čekáme na opravené čerpadlo a na zlepšení počasí, až se přežene severní vichřice.

F.


Aktualita_15_20

Tuhle zprávu od Františka Novotného dostáváte se zpožděním – inu prázdniny a zmatky kolem nich. Měli jsme na starost vnuky a ti nás zaměstnávali natolik intenzívně, že jsem se k počítači skoro nedostal.

čfk

14. 7.

Ahoj ještě jednou z Red Bay Harboru,

prvními fotkami se vracím ještě k vyplutí ze zátoky Bay of Islands, kdy panovala pohoda, motorovalo se a kormidloval autopilot. Chtěli jsme do Flower Cove na NF, ale vzhledem k tomu, že mezi krami musíme proklouznout u labradorského břehu, rozhodli jsme se pro labradorský Red Bay Harbour.
Protivítr nás zdržel, takže jsme k večeru v sobotu našli útočiště v jižnější Schooner Bay, kde jsme spustili na noc kotvu.
Do Red Bay jsme dorazili až v neděli v poledne a cestou viděli první ledovec nasedlý na mělčině. Nakonec se ukázalo, že Red Bay je sympat ičtější místo, než jsme čekali. Je to památkové místo UNESCO, protože jsou zde důkazy o velrybářské stanici Basků z 16. století a v zátokách leží vraky jejich lodí a prý i portugalské galeony. V budově městsk&eacut e;ho centra je silný internet, takže nejsou potíže s připojením jako v hospodě Whaler.
Včera jsme si udělali výlet na kopec nad zátokou, je tu položená turistická cesta z desek, která má snad 700 schodů. Měli jsme štěstí na slunce, když jsme byli nahoře. To v dáli na moři je další ledovec, kolem kterého asi v pátek poplujeme. A na poslední fotce je benzínová stanice, kam jsem si dnes ráno zašel 2 km na sprchu za 9 kanadských dolarů.
Předpověď zatím ukazuje, že bychom mohli vyrazit v pátek do Cartridge Bay 40 mil na sever, tam být v noci na kotvě a za svítání vyrazit na severovýchod, abychom do večera proťali nejhustší koncentraci ledu.
Mám předpověď jen do úterka, která slibuje větry do 20 uzlů, v konečné fázi od jihu, tedy dojezd na zadní vítr. Mám i ledovou mapu kolem jižního cípu Grónska, kde možná budeme muset jet malou oklikou, každopádně Nanortalik je od jihozápadu prost ledu.

Držte nám palce.
F.

Aktualita_15_19

Při včerejším nakupování jsem do košíku kromě potravin přihodil i časopis F.O.O.D. na červenec a srpen. Kromě obvyklého množství zajímavých receptů pro vaření pod střechou i na zahradě, zde najdete i rady jak uspořádat „námořnickou párty“, jejíž chody si dokáží samostatně připravit i děti.
Když už jsem byl v utrácení, přidal jsem ještě F.O.O.D. speciál, věnovaný především grilování. I v něm je spousta inspirace, jak si zpříjemnit čas strávený pod modrou oblohou na zahradě a i jinde. Ledacos by se sice dalo připravovat i v kuchyni, ale proč se tam s vařením zavírat, pokud je hezké počasí.
Oba sešity se prodávají za sympatickou cenu 29 Kč a mohu je vřele doporučit.

čfk

Aktualita_15_18

Zase jednou zajímavost z časopisu abc, tentokrát z aktuálního č. 12. Na straně 17 najdete článek s pěknými fotografiemi, který představuje stavebnice firmy aedes ars. Jednou ze staveb, které firma nabízí je slavný alexandrijský maják na ostrově Pharu. K dispozici je i několik dalších majáků a to je vlastně hlavní důvod, proč o těchto stavebnicích píši. Z článku se moc podrobností nedozvíte, takže jsem hledal na internetu. U nás stavebnice aedes ars nabízí internetový obchod www.bejbynet.cz. Ani tam mě informace neuspokojily a proto jsem pokračoval přímo na stránky výrobce www.aedears.com. Tam najdete podrobný popis toho, co stavebnice nabízejí. Stránky jsou volitelně ve španělštině a angličtině, tak snad neuškodí, když se pokusím o stručný výtah.

Všechny modely se staví na dřevěné podložce. Vlastní stavba se nejprve sestaví z lepenkových dílů a následně se obkládá keramickými dílky, které mají podle potřeby buď vzhled přírodního kamene, cihel či střešní krytiny. Ve stavebnici by mělo být vše, co je k úspěšné stavbě třeba včetně lepidla a názorného návodu ke stavbě. Výsledkem trpělivé a asi dost nimravé práce je pak velmi realisticky působící miniatura stavby. Určitě to není zábava pro malé děti, hodí se spíše pro starší a patrně i dospělí se při sestavování mohou hezky zabavit.
Na přiložených obrázcích vidíte dvě z nabízených stavebnic majáků. Kromě toho najdete v 12. čísle abc i zajímavé povídání o vojenských dávkách potravin, pěknou a celkem jednoduchou vystřihovánku motorového člunu poříční policie a spoustu dalšího zajímavého čtení.

čfk

Aktualita_15_17

4. 6.

Ahoj,

zdravím z Bostonu, kde jsem už od neděle. Tři dny pršelo a bylo velmi zima, v pondělí snad jenom 10 °C. Přesto jsme si chtěli prohlédnout fregatu Constitution z roku 1797, ale loď je v suchém doku na opravě a nepřístupná (obr. 1). Museli jsme se spokojit s muzeem (obr. 2) a modely v něm (a také filmem). Po návratu na loď nám to nedalo a vyrazili jsme na blízký vršek, kde je monument bitvy na Bunker Hillu (obr. 3) a muzeum s diorámou bitvy (obr. 4). Včera jsem si jenom ráno odskočil do Maritime muzeum, což byla malinkatá místnost v nějakém hotelu.
Odpoledne totiž dorazili místní krajané, kteří nám slíbili podporu, Napřed Igor Bily a pak Martin Gilar, který přinesl č erstvé číslo časopisu Interkom pro scifisty.
Dnes jsme pochodovali po Freedom Trail, což je trasa pro pěší prohlídku bostonských pamětihodností spojených s válkou za nezávislost. Je tam dům Paula Revera (obr. 5), který objížděl miličníky, aby se postavili Britům, stará radnice, nová radnice, Faneuil Hall, kde se scházeili puritáni, hřbitovy s hroby slavných osobností (Paul Revere, Samuel Adams) a nakonec skončili u State House (obr. 6) se zlatou kopulí. Taky je tam pamětní deska na kostele, kde byla pokřtěna matka prezidenta Kennedyho. Příští týden budu stát na kotevní bóji a pracovat na lodi. Přesto chci vyrazit do oceanária a podívat se na místo, kde Bostoňané naházeli kvůli nové dani čaj do moře - hraje se tam taková scénka a je prý to povedené.
F. Novotný
Pozn. redakce: Zprávy od Františka mi chodí nepravidelně a navíc mám teď trochu „rozběhaný“ život, takže se mi nedaří rozesílat vše obratem. Proto od této cestovatelské Aktuality budu umísťovat na začátek datum, kdy jsem zprávu dostal. Fotek se zprávami chodí víc, já se snažím vybírat ty nejzajímavější. Těším se (a patrně i vy), že zpráv i fotek bude ještě hodně.

čfk

Aktualita_15_16

Ahoj,

hlásím se z Bostonu, kam jsme dopluli v neděli o půl čtvrté za prudkého vichru a deště. Měli jme předpověď počasí, která říkala, že vichr ze severovýchodu dorazí v 17 hod., ale zaskočil nás už v 13 hod v Bostonské zátoce.
Ale zpět k fotkám. Na poslední den v NY jsme přepluli do mariny v New Jersey a odtud je noční záběr Manhattanu. (Obr. 1) Ve středu před polednem jsme vyrazili kolem Manhattanu na East River tak, abychom měli proud 2,5 uzlu v zádech a fotili Brooklynský most. Když jsme vpluli do Long Island Soundu,zvedl se vítr a mohli jsme dvě hodiny plachtit až ke vstupu do zátoky Oyster Bay Harbor. Stále ostře foukalo až do půlnoci, ale kotva na 3 metech dobře držela, takže jsem v klidu fotil měsíc.
V 6 hod už jsme pluli dál do Rhode Islandu, abychom byli do večera v Mysticu. To je malé město na řece Mystic, kde se v 19. století stavěly velrybářské lodě. Dnes je tam velké námořní muzeum a jachty mohou stát u mola přímo v areálu.
Vede tam klikatá plavební dráha, ale když jsme tam v pátek večer připluli, měli jsme všechno jen pro sebe, zatímco v sezóně se musí stání objednávat měsíce dopředu. V Mysticu stojí jako muzeální objekty velrybářská loď Charles Morgan (poslední na světě obr. 2) a ocelový bark Joseph Conrad a mnoho menších lodí. Jsou tam i domky z 19. století s příslušnými dílnami a dílnami včetně provazárny (obr. 3). Na loď jsme dostali cedulku (obr. 4), aby ji školní děti nepokládaly za další exponát. Když jsme v sobotu ráno odplouvali, byla mlha a ta vydržela celé dopoledne. Zapnuli jsme radar a proklínali americké motoráky, které se v mlze hnaly na plný plyn. Dalo se ale plachtit, a co bylo zajímavé, shora svítilo do mlhy slunce.
Přes noc jsme kotvili v zátoce Megansett Harbor, kde jsme za odlivu opravdu měli pod kýlem jenom tu stopu vody. Museli jsme vyra zit už v 5 ráno, abychom chytili v kanále Cape Cod Chanell příznivý proud. Má rychlost až 4 uzly, takže jsme kanálem metelili 11 uzly proti dnu. Po 7. hod jsme již byli na Atlantiku a foukal příznivý vítr z jihozápadu 15 až 20 uzly, takže jsme plachtili až 7 uzly. Vítr totiž vanul od pobřeží a prakticky nebyly žádné vlny.
Před polednem vítr ustal a za bezvětří jsme motorovali do Bostonu. A v Bostonské zátoce se od strany oceánu objevla černá zeď a pak na nás spadl severovýchodní vichr s deštěm. Dulo i v přístavu a jednu chvíli tak pršelo, že bylo vidět sotva n a 10 metrů. Naštěstí, když jsme blížili marině Constitution, déšť zeslábl a na mole čekali dva asistenti, kteří od vzali lana. Dali nám místo hned na kraji, takže přistání bylo snadné. Tím skončila americká plavba. Celkem jsme upluli 617 mil, z toho jen 81 na plachty, a to za 98 plavebních hodin, což dává průměr přes 6 uzlů (protože jsme motorovali a využívali proudy).
Příště o Bostonu

Ahoj

F. Novotný

Aktualita_15_15

Ahoj,
hlásím se z NY, kam jsme dopluli za bezvětří a občasného deště v pátek a celý víkend věnovali prohlídce města. V pondělí byl svátek na památku padlých a veteránů, takže zase bylo volno, a všude mraky lidí. Když jsme v pátek vplouvali do NY, vyčasilo se a dobře se fotilo včetně Sochy Svobody (obr. 1). Ukázalo se, že kotvení na bóji bude nepokojné (obr. 2) a cesty nafukovacím člunem náročné. Je vidět, jak se Hudson valí, 2 až 3 uzle, ale motorek na Gumáku nezklamal.
V sobotu jsme viděli Time Square, Broadway a Central Park, a nakonec se stavili v Metropolitním muzeu umění, ale pro obrovské množství lidí to vzdali a místo toho si zašli do Guggenheimova muzea (obr. 3). V neděli jsme si dali okružní cestu vyhlídkovým autobusem hop on hop in a navštívili Empire State Building, kde byl docela zmatek při přestupování z výtahů do výtahů a zřízenci tam strašně řvali. Nakonec jsme se stavili v South Street Sea Port a šli znovu pěšky přes Time Square, kde se skoro nedalo projít. V pondělí byl znovu svátek a děsivá fronta na letadlovou loď Intrepid a přilehlé muzeum. Dostali jsme se v rámci dne otevřených dveří na výsadkovou loď USS San Antonio. Krásné místo je Lincoln Center s Metropolitní operou a koncertním sálem. Za jezírkem s plastikou je pak slavná hudební škola Juilliard School.
Další tři dny budeme asi bez internetu - budeme kotvit v přírodních kotvištích Long Island soundu a mohu se ozvat až z Mysticu.

Ahoj všem

F. Novotný

Aktualita_15_14

Na knižním veletrhu Svět knihy 14. – 17. 5. v Paze na výstavišti v Holešovicích byly k vidění i knihy našeho oblíbeného autora s ilustracemi Kamila Lhotáka.

Martina Miclíková

Aktualita_15_13

V sobotu 16. 5. jsem se shodou okolností octl na Lipně v kempu Modřín. Probíhalo tam zahájení letní turistické sezony spojené s řadou atrakcí. Největším lákadlem byly patrně závody dračích lodí.

Menší návštěvníci si mohli vyzkoušet horolezecké schopnosti na lezecké stěně, odvahu na lanovce a šikovnost ve výtvarné dílně. Pro méně aktivní zde bylo loutkové divadlo a šermířské představení a další možnosti jak se zabavit. Počasí bylo jak na objednávku.

Škoda, že jsem se o akci dozvěděl příliš pozdě na to, abych vás na ni upozornil předem. Jsem přesvědčený, že i ve vašem okolí se děje leccos zajímavého. Neváhejte na zajímavosti upozornit, nebo o nich napsat krátkou zprávičku nejlépe s nějakou fotkou.

čfk

Aktualita_15_12

Je to tentokrát jen odkaz na zajímavé čtení na internetu. V té či oné podobě se s GPS setkal skoro každý a téměř se nechce věřit, že nám tento systém slouží teprve 15 let. GPS je sice starší nicméně podrobnosti se dovíte v doporučovaném článku.

http://www.zive.cz/clanky/pred-patnacti-lety-vypustil-bill-clinton-gps-z-retezu/sc-3-a-178149/default.aspx utm_campaign=stahujzive&utm_source=centrumHP&utm_medium=technologiebox&utm_term=position-2
Příjemné čtení přeje

čfk

Aktualita_15_11

Milí příznivci AR!

Máme nového člena. To je samozřejmě důvod k radosti, ovšem kvůli tomu tuhle aktualitu nepíši. Příspěvky a další materiály od členů dostávám poměrně vzácně, nicméně výjimky potvrzují pravidlo. Tibor Javor (jak jméno naznačuje je ze Slovenska) sepsal dost obsažnou knížku jako poctu A. Ransomovi. „Ráhna a kosatky“, tak se knížka jmenuje, jsou jakýmsi pokračováním našich oblíbených příběhů po zhruba třiceti letech. Z důvodů autorského zákona tam sice nenajdete důvěrně známá jména, ovšem znalci jistě snadno rozšifrují, které postavy byly pro nové hrdiny inspirací.

Knížka zatím existuje v elektronické podobě a autor ji ve formátu pdf nabízí zájemcům z KČAR zdarma. Stačí si napsat na adresu tibor.javor@nextra.sk. Věřím, že tuhle velkorysou nabídku využijete a při čtení se pobavíte stejně jako já.

čfk

Aktualita_15_10

Zase jedna pozvánka na výstavu.

Pokud někomu vrtá v hlavě otázka, co má stříbro společného s AR, musím po pravdě odpovědět, že ne mnoho. Nicméně mezi vystavenými předměty je několik s „mokrou“ tématikou. Jeden vidíte na přiloženém letáčku – jde o sousoší s bohyní Kéto a tritony, což byla cena za úspěchy v rybničním hospodaření. Dále na výstavě najdete číšku zdobenou motivy přístavů a pobřežních pevností. Nakonec dva stolní svícny, které na vrcholu zdobí plastiky Poseidona a jeho manželky Amfitríty. Na výstavě toho bude k vidění hodně, přes 60 exponátů, z nichž některé se skládají z několika a jiné dokonce z mnoha jednotlivý ch dílů. Cestovatele patrně zaujme cestovní souprava stolního nádobí v bytelném dřevěném kufru. Zavede-li vás cesta v době konání na Staré Město, zajděte se podívat a myslím, že nebudete litovat.

čfk

Aktualita_15_09

Ahoj, zdravím všechny adresáty a přeju pěkné jarní dny!

Obrátil se na mne obsáhlým dopisem Ivan Smetana z Úhlejova-Brodku u Miletína (okres Jičín) s tím, že prodává loď - "skládací katamaran (kajutový) - plachtenici", prodává ji z důvodu věku, zdraví apod. "s podmínkou, že loď přijde do dobrých vodácko-jacht- rukou a bude "žít" dál." Technicko taktická data lodi napsal zvlášť (viz příloha). Loď má v Brodku minimálně do prázdnin na suchu (na kopci), aby si ji mohl každý zájemce prohlédnout i zespodu. Pokud by někdo měl o loď zájem, mám mu dát jeho adresu či telefon. - Vybral jsem z dopisu jen to nejdůležitější, podrobnosti nechť si zájemce dohodně osobně. Telefon na Ivana je: 731 827 137 (e-mail nemá).

Já lodím příliš nerozumím, sám ji kupovat nebudu, tak aspoň posílám nabídku dál... S Ivanem se uvidím nejspíš 9. května, kdy budu v Hořicích.

S pozdravem Ať žijí Vlaštovky a Amazonky!

Jirka Šulc

Aktualita_15_08

Milí příznivci AR,

Pokud jste ještě nebyli v Hradci Králové na výstavě Na mořích pod plachtami, na níž jsem vás upozornil v minulé Aktualitě, můžete ji navštívit v sobotu 9. května spojenou s další atrakcí – Mistrovstvím republiky lodních modelářů kategorie C – což znamená statické modely, tedy ty, které neplují, ale kterým se jen (oprávněně) obdivujeme. Za jejich stavbou se skrývají stovky hodin trpělivé práce, ovšem výsledek je okouzlující i pro nezasvěcené. I Mistrovství republiky našlo útočiště v muzeu v Hradci Králové, takže obě výstavy najdete pod jednou střechou. Mimochodem i samotná budova muzea je pozoruhodná – jde o &scaro n;pičkovou ukázku československé architektury 1. poloviny 20. století. Krásných staveb z tohoto období je v H. K. více.

čfk

Aktualita_15_07

Nejprve o jedné zajímavé výstavě:
Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy NA VLNÁCH POD PLACHTAMI, které se uskuteční ve čtvrtek 2. dubna 2015 od 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Výstava dokumentuje život na moři v 16. - 18. století, například koloniální obchod nebo válečné námořnictvo. Část výstavy představí stavbu a konstrukci plachetní lodi, její základní části a výrobní technologie.
Výstava potrvá až do 15. listopadu 2015.
V příloze najdete pozvánku v grafické podobě.
Upozornění na zajímavou knížku jsem dostal od Milana Damohorského. Děkuji a ochotně šířím dál:
V nakladatelství Vltavín vyšla kniha Kamil Lhoták a kniha, jejímiž autory jsou Jan Dvořák a Robert Hédervári. Kromě zajímavého čtení obsahuje přes 2000 reprodukovaných knižních ilustrací mezi nimiž nechybí ani ilustrace ke knihám AR vydávaným v SNDK (později Albatrosu) v edici Knihy Odvahy a Dobrodružství (KOD).
Pukud byste si chtěli knihu opatřit, hledejte v knihkupectvích a pokud nebudete mít úspěch, můžet si ji objednat třeba na adrese:
http://www.dobre-knihy.cz/kamil-lhotak-a-kniha-239490.html?gclid=CNKPm5iYzsQCFdLKtAodVkcApg

Aktualita_15_06

Nejprve se musím omluvit za chybu v číslování aktualit. Minulá, kterou jste dostali, měla mít správně číslo 05_15.

Dnes něco pro milovníky „šroubků a matiček“. Legendární stavebnice Merkur oslavuje 90. narozeniny. Hezkou prezentaci si můžete prohlédnout na adrese:

http://magazin.aktualne.cz/obrazem/foto-merkur-je-vecny-odolal-i-pocitacum-a-mobilum/r~b6edfc62d14e11e485d7002590604f2e/r~08318994cf1b11e4a66e0025900fea04/
Kompletní výrobní program (i s možností objednání) najdete na adrese:
http://www.merkurtoys.cz/
Zajímavé počtení o Merkuru a jeho historii i nějakou tu inspiraci poskytují „Kreténské stránky“:
http://merkur.kreteni.cz/10uvod.php
Chtěl bych jubilující stavebnici popřát vše nejlepší ke kulatinám a hlavně ještě další roky úspěšného života.

čfk


Aktualita_15_05

Milí příznivci Arthura Ransoma!

Málem jsme přišli o webové stránky a jen díky upozornění Martiny Miclíkové a šílené práci Miloše Chlupa se podařilo jejich náplň zachránit a umístit jinam. Oběma na tomto místě upřímně děkuji, myslím, že i za ostatní ransomáky.
Adresa klubových stránek je: http://www.kcar.cz

Obsah se při příležitosti „stěhování“ budeme snažit vylepšit a aktualizovat.

Na internetu se dá najít leccos, třeba test zajímavé čelovky velkého výkonu. Zájemci najdou víc na adrese:
http://rungo.idnes.cz/test-levne-vykonne-celovky-singfire-sf-700-fp9-/behani.aspx?c=A150222_085540_behani_pil
Pro běžné použití je tahle čelovka asi zbytečně výkonná a nákladná, nicméně třeba se někomu může hodit.
A nakonec ještě pozvánka na mezinárodní soutěž lodních modelářů (najdete ji v příloze).


Mezinárodní soutěž lodních modelářů


čfk

Aktualita_15_04

Dnešní aktualita je trochu odlišná od těch, které znáte, je to informace o nové adrese webových stránek našeho klubu. Důvodem je změna adresy způsobená administrativními změnami u poskytovatele místa pro stránky, který nám stránky a jejich zadání zrušil. Naštěstí se podařilo všechno, co naše stránky obsahovaly, zachránit a znovu umístit na internet, jen s malou změnou v adrese:

nová adresa je tedy: http://www.kcar.cz

Chlup Miloš

Aktualita_15_03

Milí příznivci AR!

Nedá mi to, musím se s vámi podělit o první dojmy a zkušenosti s šikovným hudebním nástrojem (nejen) pro malé hudebníky. Mladší vnuk jej dostal a samozřejmě dědeček neodolal a taky vyzkoušel. Především musím zdůraznit, že citerka (jak se ten instrument nazývá) je, na rozdíl od všelijakých plastových hračkových hudebních nástrojů věc velice solidní. Je vyrobená ze dřeva, má pěkný zvuk a dá se na ni hrát velice snadno i bez znalosti not. Umožňují to karty z kartonu, které zasunete pod struny, a na nichž je vyznačené, na kterou strunu kdy drnknout. Popisuje se to trochu složitě, ale děti (uvádí se, že už od čtyř let) to zvládnou velice rychle.

Oproti dnes nejobvyklejšímu prvnímu hudebnímu nástroji – zobcové flétně, je tu výhoda, že si děti k drnkání mohou i zpívat (s píšťalkou v puse to nejde) a drnkat se naučí nesrovnatelně rychleji než tvořit tóny na zobcovce. Citerka má rozsah dvě oktávy, což pro většinu písniček bohatě stačí. Z hudebního pohledu je snad jistým omezením to, že je laděná v G dur a v jiné tónině hrát nejde. Zdánlivou nevýhodou je i nutnost ladit větší množství strun, ovšem v době elektronických ladiček to zvládnete (s přiloženým ladícím klíčem) hravě. Pokud si k citerce budete ladičku opatřovat, dejte si pozor, aby byla tzv. chromatická ;. Odborní prodavači vám jistě rádi a dobře poradí.

Nástroj je původem z Běloruska a paní Kamila Zenklová, která citerky do Česka dováží, k nim dodává karty s českými lidovými písničkami a k dispozici je i sada vánočních koled. To sice není teď těsně po vánocích zrovna aktuální, ale na ty příští se budou určitě hodit. Připravuje i další, takže bude možné si repertoár postupně rozšiřovat.

Pokud byste projevili zájem, daly by se udělat karty i na námořnické či jiné písně, s kterými jste už měli možnost se na stránkách Zpravodaje seznámit (a další se chystají). Stejně se to chystám pro vnuky vyrobit, tak bych se jen snažil o větší úhlednost a možnost rozmnožování.

Cena citerky sice není úplně nízká – 1250 Kč + 130 Kč poštovné, ovšem znovu zdůrazňuji, že to je dost solidní hudební nástroj a ne jen hračka, ačkoli hrát na ní skutečně hračka je. Pro úzkostlivé připomínám, že citerka prošla atestací a je uznána jako vhodná i pro děti od 4 let.
V příloze najdete obrázek základní sestavy. Kdo chce vědět více, případně si citerku pořídit, ať se podívá na adresu:
http://www.citerka.cz/index.html
Tam najde spoustu dalších informací a obrázků.

čfk

Aktualita_15_02

Od Hanky jsem dostal smutnou zprávu, ovšem předpokládám, že by mohla zajímat víc lidí, takže ji rozesílám:

Josef Rössler, zvaný Rozára, vnuk Rösslera-Ořovského a známý český jachtař, zemřel předposlední den roku 2014. Bohužel jsem to zaregistrovala na webech až po pohřbu, určitě bych se s ním šla rozloučit. Rozárovy knížky (můžu doporučit, popisují plavby hlavně na sever, a taky se člověku opět vybaví doba, kdy jsme o své plachetnice pečovali doslova "na koleně". Jeho knížky (Ostrov Štírů a Ve znamení Štíra)jsme kupovali přímo v loděnici pod Vyšehradem (Český yacht klub - ČYK).

Dobrý vítr přeje Hanka.

Více se můžete dočíst na adresách:

http://www.cany.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=483:r-i-p-roz%C3%A1ra-%E2%80%93-josef-r%C3%B6ssler&catid=91&Itemid=381
http://www.lidovky.cz/zemrel-josef-rossler-skaut-ktery-stal-u-zrodu-ceskeho-jachtingu-px1-/lide.aspx?c=A150109_103935_lide_ele

kde najdete i pár fotek.

Něco veselejšího - náhodou jsme odchytli jeden starší Hydepark s další legendou - Rudou Krautschneidrem :
http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark-civilizace/1.11.2014/

A nakonec jedna maličkost:
Pokud ještě nemáte nástěnný kalendář na rok 2015 a jste fandové na stavebnici Merkur, o níž už byla několikrát zmínka v Majáku, můžete si ve formátu pdf stáhnout pěkný na adrese:
http://www.merkurtoys.cz/kalendare
Kromě pěkných modelů v něm můžete vidět, jak šikovně můžete stavby z Merkuru „oživit“ pomocí známých figurek igráčků. Zmínka o tom bude i v článku, který chystáme do nejbližšího Majáku.

čfk

Aktualita_15_01

Vítám všechny příznivce Arthura Ransoma a jeho knížek v roce 2015 a hned posílám první letošní aktualitu - pozvánku na oslavou narozenin AR od Martiny Miclíkové.

Zvu všechny přátele a známé Ransomových báječných knih na oslavu autorových 131. narozenin. Jeho narozeniny sice kulaté nejsou, zato naše novodobá tradice ano. Sejdeme se už po desáté, v sobotu 17.ledna na obvyklém místě, kolem čtvrté hodiny. Kdo se s námi dosud nesešel a neví, kontaktujte mě, prosím telefonicky (605 254 239 nebo 272 656 476) nebo mailem martina.miclikova@seznam.cz – pomůžu.

A o čem bude řeč tentokrát? Tentokrát se vypravíme na modrou vodu, protože tématem je Petr Kachna. Tak si to v neděli přečtěte znovu.

Přijďte, těším se, Martina.


Poznámka: "obvyklým místem" je míněná Pampelišková ulice 10, Praha 10, Zahradní město.


Aktualita_14_09

Tentokrát jedna cestovatelská aktualita z podzimních prázdnin. Člen našeho klubu kytarista Michal Hromek si na ně odskočil do Norwiche a nezapomněl si i vyjet na Broads na palubě výletní lodi Belle of Broads. Z její paluby udělal řadu pěkných fotek, které těm, kteří tam už byli, připomenou jejich vlastní zážitky a ty ostatní třeba budou inspirovat k vlastní výpravě do Norfolku.
Snímky si můžete prohlédnout na adrese: http://michal.hromek.net/foto/gl/. Jedna z plachetnic dost připomíná Albatros známý čtenářům AR z Klubu Lysek.
Trochu povídání o tomto výletu (a další inspiraci pro vlastní cestování) najdete v dokončovaném Zpravodaji i s výběrem fotografií, aby si užili i ti co neodebírají Aktuality či nemají internet. Předpokládám, že i další členové vyrážejí na všelijaké ransomácké cesty (a nemusí to být jen do Velké Británie) a mohli by se o své zážitky podělit podobným způsobem.
čfk

Aktualita_14_08

Řadu ransomáků by mohlo zajímat čerstvé (22.) číslo časopisu abc. Kromě obvyklé dávky zajímavého čtení zde najdete i vystřihovánku majáku Roter Sand v měřítku 1:120. Není to sice vystřihovánka nejjednodušší, ovšem s trochou pečlivosti a trpělivosti budou maják schopní postavit i méně zkušení. Jak maják vypadá, se můžete podívat na obrázku ze staré pohlednice, který najdete v příloze.

čfk


Aktualita_14_07

Zajímavá nabídka pro jachtaře a milovníky angličtiny.
Anglicko-český jachtařský výkladový slovník
Ivo Goldbach, Jan Koukal, Pavel Nesvadba, Dušan Vanický, Daniel Vodička, Ivana Vodičková
ISBN 978-80-905668-0-4
Počet stran 196, množství barevných fotografií a ilustrací
Běžná cena 690 Kč
Naše cena 650 Kč
Cena K"M"K a KČAR 629 Kč
Vydaly Lodní noviny v roce 2013
Celobarevná ilustrovaná publikace s 3500 hesly usnadní jachtařům orientaci ve spletité jachtařské terminologii, zjednoduší přebírání charterových lodí a umožní práci se zahraničními zdroji nejen všem profesionálním jachtařům, ale i jachtařům rekreačním, odborné veřejnosti a mnoha překladatelům. Kniha je určena příznivcům plachetnic i motorových člunů. Svým rozsahem i obsahem se publikace vyrovná podobným knihám, které vznikají v zemích se stabilní jachtařskou tradicí. Dává si za cíl, stát se referenční prací pro současnou i příští generaci jachtařů, jak vnitrozemských, tak i námořních.
V knize najdete kromě standardních výkladů i stovky fotografií a ilustrací, které jasně umožní vysvětlit méně zřejmé termíny. Některé výrazy jsou vysvětlovány samostatně, jiné v širších souvislostech, jako například takeláž lodi. V zadní části knihy najdou čtenáři přehledně zpracovaná témata jako je Beaufortova stupnice, charakteristiky světel, terminologie světel COLREG, výrazy používané v Gale Warnings či v předpovědích počasí.
Knihu si můžete objednat na adrese: http://www.mare-czech.cz/naklweb/objednavka.html Abyste ji dostali za zvýhodněnou cenu (viz výše), stačí uvést „Jsem členem KČAR“. Abyste nekupovali onoho příslovečného „zajíce v pytli“, najdete v přílohách obálku a ukázky z obsahu.
Aktualita_14_06

Zase jednou něco pro „Ransomem postižené“ rodiče, prarodiče a konec konců i jejich děti či vnoučata.
Časopis Apetit speciál s titulem „Vaříme pro děti“ přináší spoustu inspirace na atraktivní jídla, která jsou nejen vhodná pro děti, ale patrně je okouzlí i svým vzhledem. Pro ransomáky bude asi nejzajímavější inspirace na „pirátskou hostinu“ či, obzvláště pro zimní období vhodný, dort v podobě iglú. Ovšem i k řadě dalších dobrot se dá vymyslet námořnická, pirátská či objevitelská „legenda“, fantazii se meze nekladou. Například nápady na méně obvyklé svačiny se hodí nejen do školy, ale i na kratší dobrodružné výpravy.
Recepty jsou většinou poměrně jednoduché, takže vám s nimi vaši dobrodruzi mohou vydatně pomáhat, případně ti starší a zkušenější mohou zkusit vařit i samostatně.
V dnešní době někdy až neuvěřitelně nákladných kuchařských knih, získáte v tomto Apetitu Speciál velké množství receptů a inspirace (včetně pěkných barevných fotografií) za pouhých 65 Kč. Vřele doporučuji.
Čfk

Aktualita_14_05

Tento týden jsme s vnuky vyjeli na Lipno na výstavu „Ujíždíme na kostkách“. Jde o rozsáhlou výstavu nejrůznějších modelů postavených ze stavebnice Lego. Myslím, že výstava zaujme a potěší nejen děti, ale i dospělé. K vidění je i několik modelů lodí (ukázku najdete v příloze). Ještě máte šanci se podívat, výstava bude otevřená až do 30. 9.
Další informace najdete na:

http://www.lipno.info/kalendar-akci/zabava/1044-vystava-ujizdime-na-kostkach.html a
http://www.lego.ujizdimenalegu.cz/ujizdime-na-kostkach-vystava-2014
Hodně zábavy přeje
čfk

Aktualita_14_04

Další pozvánka na jih Čech, tentokrát na výstavu obrazů Zdeňka Buriana s názvem „Zdeněk Burian – stopami pravěku“. Řada obrazů je doplněná nálezy z vykopávek a rekonstrukcí jeskyně s neandrtálcem uvnitř.
Výstava v Regionálním muzeu Český Krumlov potrvá do 28. Září 2014 a prohlédnout si ji můžete denně (kromě pondělků) dopoledne od 9 do 12 h. a odpoledne od 12:30 do 17 hodin.
V příloze se můžete podívat na letáček, který vás může hezky naladit.
Pokud pojedete do Krumlova autem, nepokoušejte se dojet až k muzeu – je v pěší zóně.

čfk

Aktualita_14_3

Prázdniny jsou tady! Pokud se chystáte tábořit, třeba budete mít chuť vyzkoušet při tom konzervu se sympatickým názvem „Pirátský hrnec“. Koupil jsem ji (myslím) v Kauflandu a před pár dny vyzkoušel. Obsah je příjemně kořeněný, nikoli ostrý a chuťově představuje mezi konzervami příjemné zpestření. Vystačí tak pro dva cestovatele, zvlášť pokud jídlo doplní rohlíkem nebo jiným pečivem. Nároční si k němu mohou uvařit pár brambor.

Trochu zábavný mi připadá název konzervy ve třech jazycích. Český nepotřebuje komentář. Těm mladším, kteří již nemají slovenštinu tak zažitou, napovím, že tanier = talíř a název v polštině znamená „pirátské jídlo“. Nicméně ať už je to jídlo, talíř nebo hrnec, je to docela dobré jídlo, zejména pro vyhládlé dobrodruhy, kteří se nechtějí (nebo nemohou) s vařením moc párat. (fotku najdete v příloze)


Krásné prázdniny přeje

Čfk

Jako přílohu k této aktualitě uvádíme omluvu všem členům KČAR, kteří odebírají časopisy a zvláště těm, kteří při platbě příspěvku na jejich výrobu, používají platbu bankovním převodem za opakovanou chybu v čísle našeho bankovního účtu, která se vloudila do zpravodaje do zprávy o hospodaření a jak platit tento příspěvek.
Správné číslo je: 86-3592210207/0100.
Do této zprávy se vloudila ještě jedna chybička, která sice není tak vážná, ale je ji třeba napravit. Je to chyba v mém e-mailu a to, že chybí tečka mezi mými jmény. Správně je to takhle: chlup.milos@seznam.cz

Hospodář klubu KČAR Chlup Miloš

Aktualita_14_02

Milí příznivci AR a jeho knížek,

Konečně jsou časopisy na cestě k vám (někteří je už možná máte doma). Doufáme, že to bude pro vás příjemné čtení na prázdniny/dovolenou.
Protože prázdniny jsou již skutečně za dveřmi a nastane období většího cestování, připojujeme několik nápadů, kam byste se mohli při letním cestování podívat.
Pokud vás prázdninové cesty zavedou do jižních Čech, můžeme vám doporučit dvě zajímavé výstavy. První je na SZ Dačice pod názvem Šlechtičtí cestovatelé, aneb „výlety bez manželek“. Budete se moci vypravit za indiány do Severní Ameriky s Josefem Colloredo-Mansfeldem, do Japonska s Erwinem Dubským a Kuno Desfour-Walderodem, na farmu v Keni s rodinou Schwarzenbergů i do Svaté země a Egypta, kam cestoval Friedrich Dalberg. Každý z nich s sebou přivezl řadu exponátů, z nichž mnohé budou vystaveny vůbec poprvé. Na výstavě naleznete mimořádně kvalitní předměty umělecké ho řemesla z Číny a Japonska, zbraně a části oděvů afrických domorodců a amerických indiánů či sošky mexických indiánů. K prohlédnutí výstavy máte čas do konce srpna.
Lovy se sice v knihách AR zmiňují spíše okrajově (buď v souvislosti s kapitánem Flintem, nebo jako kulisa v Lake Districtu), přesto by vás mohla zaujmout i výstava na SZ Jindřichův Hradec. Jmenuje se Zašlá sláva lovu. Lovecké téma má v historii jindřichohradeckého zámku zvlášť významné místo – hony, pořádané Černíny v 18. století, byly proslulé v celé Evropě a zúčastňovaly se jich významné osobnosti. Výstava představí předměty užívané k lovu (zbraně, prachovnice, tesáky, oděvy), věci lovem inspirované (obrazy, nábytek s loveckými motivy výzdoby) i různé kuriozity a trofeje, dochované ve sbírkách zámků Jindřichův Hradec, Ohrada, Hluboká, Červená Lhota, Český Krumlov a Dačice. Výstavu můžete navštívit od 28. června do 30. září.
Pro všechny zájemce o historii rakouského námořnictva je jistě velkým lákadlem výstava v Národním technickém muzeu v Praze Naše moře – Rakousko – uherské válečné námořnictvo 1850 – 1918. V rakouské marině sloužil nezanedbatelný podíl Čechů, nebo alespoň lidí, kteří měli k Čechám nějaký vztah. Pozvánku na výstavu s dalšími podrobnostmi najdete v příloze. Na vysvětlenou: pozvánku jsem dostal od ing. Zdeňka Tomáška z klubu lodních modelářů ADMIRAL v Jablonci nad Niso u. Jeho členové jsou autory skvostných modelů válečných lodí, které si (kromě spousty dalších exponátů) budete moct na výstavě prohlédnout.
A to je protentokrát vše. Pokud někdo z vás má nějaké další zajímavé rady, kam se o prázdninách podívat, nechť neváhá a pošle (nejlépe mailem) informaci a já se postarám o její rozšíření.
čfk

Aktualita_14_01

Milí příznivci Arthura Ransoma a jeho knížek!

Nezadržitelně se blíží termín narozenin Arthura Ransoma, které náš klub už léta tradičně slaví pod pohostinnou střechou Martiny Miclíkové. Nejinak tomu bude i letos.

Termín setkání je letos sobota 18. ledna od 16 hodin v Pampeliškové ulici 10, Praha 10 - Zahradní město. Zájemci nechť se s přiměřeným předstihem ohlásí hostitelce buď mailem (martina.miclikova@seznam .cz) nebo telefonicky na č.: 605 254 239

Aktualita_13_17

K desátému výročí výzkumů škuneru Tara vznikl pěkný sešit se zajímavým obsahem a pěknými fotografiemi. Ve formátu pdf (v angličtině) si jej můžete stáhnout na adrese:
http://oceans.taraexpeditions.org/uploads/journaux/journal-tara-10years-en_copy1.pdf

Pokud se vám v bance povalují zbytečné peníze, můžete je investovat originálním způsobem. Jedno z jezer v Lake Districtu je na prodej. Není to sice ani jedno z „našich“ jezer, ale to už je drobný detail. Více se dočtete (v tomto případě česky) na adrese
http://www.novinky.cz/cestovani/316937-jezero-ktere-inspirovalo-basnika-williama-wordsworthe-je-na-prodej.html Děkuji Hance Kubelíkové za upozornění na tuhle zajímavost.

Pokud už připravujete vánoční dárky, mohla by se vám hodit kniha Richarda Konkolského a Gordona Granta: Obři oceánů. Nejsou tím míněné lodě, nýbrž velryby. Knížka vydaná nakladatelstvím Knihy Konkolski se prodává zhruba za 380 Kč. Pokud neuspějete v knihkupectvích, můžete zkusit internet, třeba adresu:
http://knihy.abz.cz/prodej/obri-oceanu-velryby-a-velrybari

čfk

Aktualita_13_16

Nejprve zajímavý odkaz, na který mě upozornila naše členka Kateřina Fialková, které tímto děkuji a doufám, že si z ní ostatní vezmou příklad (není to zdaleka první zajímavost, která se k vám dostává její zásluhou. Podíváte-li se na adresu:
http://hradec.idnes.cz/plachetnice-la-grace-zavodila-na-stredozemnim-mori-fw9-/hradec-zpravy.aspx?c=A131003_1983817_hradec-zpravy_tuu najdete tam zajímavosti o plachetnici La Grace.
O další zajímavosti jsem se dozvěděl od Františka Novotného. Všechny milovníky příběhů kapitána Hornblowera jistě potěší, že se připravuje vydání prvního dílu horblowerovské ságy britského autora C.S. Forrestera. Tedy první díl je to z pohledu fiktivní románové chronologie, autor knížky psal tak trochu napřeskáčku. Čeští čtenáři doposud měli možnost poznat čtyři díly této ságy, které vyšly těsně po roce 1945. Dva z těchto svazků vyšly poměrně nedávno znovu. Další možností, jak jste se s Horatio Hornblowerem mohli setkat, byl britský TV seriál, který se vysílal i u nás. Knihu připravuje Yachtcharter Zindulka.
Na internetových stránkách http://www.yachtcharter.cz/ zatím v e-shopu nabízená není, měla by se do prodeje dostat asi tak za měsíc, doporučuji hlídat. Vánoce se nezadržitelně blíží a tahle kniha se určitě pod stromeček hodí. Naši britští přátelé tvrdí, že kdo začne číst knížky AR o Vlaštovkách a Amazonkách, často v odrostlejším věku přidá ke svým oblíbeným knížkám právě příběhy o Hornblowerovi. To je myslím to nejlepší doporučení.
I když si na Kadeta Hornblowera budeme muset ještě chvilku počkat, najdete na Yachtcharter Zindulka už teď docela bohatou nabídku knih, které jsem v knihkupectvích neviděl. Kromě specializované odborné jachtařské literaturu najdete pod záložkou e-shop i nabídku několika vzpomínkových knížek legendárního jachtaře Richarda Konkolského. Pro ransomology by mohla být zajímavá publikace MAP OF THE INLAND WATERWAYS OF GREAT BRITAIN, v níž jsou zahrnuté i Norfolk Broads. Jak už je u mapových a zejména zahraničních materiálů obvyklé, musí se za ni zaplatit trochu větší peníze, něco přes 400 Kč.
V podsložce Zábava se nabízí pod názvem „Pár mu jich dej“ CD s 20 námořnickými písničkami za rozumnou cenu 193 Kč.
čfk

Aktualita_13_15

Včera vyšlo nové (20.) číslo časopisu abc. Tenhle časopis doporučuji poměrně často vaší pozornosti a myslím si, že v časopisech pro děti i trochu odrostlejší je snad od svého vzniku jakousi stálicí. Každému mladému zvídavci z oboru techniky či přírodovědy jej mohu s klidným svědomím doporučit. Aktuální číslo sice neobsahuje nějaké přímočaře „mokré“ téma, nicméně najdete tam opět hodně zajímavého.

Pro začínající adepty fotografování bude určitě užitečný seriál „Dobré světlo“, který právě v tomto čísle začíná. Bez fotografie (dnes už téměř výhradně digitální) si práci v jakémkoli oboru těžko dokážeme představit, ať už jde o opravdu seriózní vědeckou práci, nebo práci amatérskou, tedy spíše pro potěšení.

Všechny čtenáře typu Dicka určitě zaujme informace o popularizačním programu firmy BASF, který se u nás realizuje ve spolupráci s Národním technickým muzeem. I pokud si aktuální číslo abc nekoupíte, můžete se o něm dozvědět na adrese:

http//:www.ntm.cz/doprovdne-programy/kids-lab-abrakadabra

Na své si přijdou i mladí přírodovědci a ochránci přírody. Mírně překvapivým mezidruhovým vztahům v ochraně přírody jsou věnované hned dva články, menší o australských psech dingo a rozsáhlejší o poněkud překvapujících souvislostech mezi vlky a medvědy (na základě zkušeností z Yellowstonského národního parku).

Jako obvykle nechybí ani „lehčí“ čtení, komiksy atd.

čfk

Aktualita_13_14

Nemá to sice nic společného ani s AR, ani s plachetnicemi, nicméně lodi se to týká a fotky jsou to docela zajímavé. Doporučuji podívat se na adresu

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/fotogalerie/2013/09/16/vyzdvizeni-vraku-costy-concordie/

čfk

Aktualita_13_13

Jedna zajímavá knížka pro začínající malé astronomy.

Minulý týden jsem objevil v knihkupectví publikaci „Co to svítí na obloze?“. Jejím autorem je David Koval, pracovník Hvězdárny a planetária v Brně, zaměřený na výukové programy pro děti.
Knížka míněná pro děti od 4 do 12 let prostřednictvím dvou bratrů, Martina a Lukáše a také jejich tatínka, přináší základy pozorování Slunce, Měsíce, planet i hvězd. Je psaná živě a odhaduji, že bude malé čtenáře bavit.
Knížku vydalo nakladatelství Edika v Brně a pořídíte ji za zhruba 250 Kč. K této investici budete patrně časem nucení připočítat náklady za nějaký dalekohled, protože knížka vlastně začíná tím, že Martin a Lukáš dostali od tatínka dalekohled. Je tedy jen přirozené, že ten, koho touto knížkou obdarujete, jej bude chtít také.
čfk

Aktualita_13_12

Milí dobrodruzi!

Pokud byste si chtěli doplnit své vybavení, máte ode dneška docela dobrou příležitost v prodejnách Lidl. Lituji, že jsem vás neinformoval s předstihem, nicméně ačkoli mám někdy poštovní schránku letáky přecpanou, tentokrát mě nabídka v předstihu minula. Takže k věci.

Nejlevnější je šikovná kapesní svítilna se třemi ledkami. Je vybavena lithiovým akumulátorkem, který se dobíjí kličkou. Postupným mačkání spínače můžete volit svícení všemi třemi, nebo jen jednou ledkou. Ve voděodolném provedení za necelých 130 korun je to docela dobrý nákup. Rozhodně je to praktičtější než staré řešení dynamosvítilen, kde jste museli pořád mačkat, aby svítilna svítila.

Za zhruba 600 Kč můžete pořídit hodinky vybavené, kromě dalších vymožeností, i digitálním kompasem a výškoměrem. Opět docela šikovná věc.

V nabídce jsou i dva triedry, opět za celkem rozumné peníze, menší a levnější je, myslím 8x20, ten větší (a dražší) asi 10x50. Jde o solidní výrobky firmy Bresser se skleněnou optikou a velice slušnými, i když ne špičkovými parametry.

čfk

Aktualita_13_11

Tímto na vědomost se dává všem přátelům, kamarádům, mořeplavcům i lipnoplavcům, vlasatým i holohlavým, cyklistům i pěšákům, starým i mladým, jo a taky všem příbuzným, že šestého dne měsíce září roku tohoto opustila pevninu a spočinula na hladině Lipna loďka jménem Jolly Roger. Loďka tato, pohrobek kamaráda Jiřího Wytáčka, se rodila těžce. Už samo lodní těhotenství bylo nadmíru dlouhé a trapné, plod byl velice dlouho přenášen než došlo k výšeuvedenému aktu. Bohužel, Jirka se první plavby nedožil... Jejím patronem je Peter Pan, známý pirát operující v kdejakém Disneylandu a jehož přání, aby tento šíf byl nazván podle jeho mateřské lodi, která dělá spoustě dětí radost po celém širém světě, bylo splněno.

Doufám, že nejnovější Jolly Roger bude plout v kýlové vodě původní lodě Petera Pana a naplní radostí další děti.

Zprávu podává z psychiatrické léčebny v Bohnicích naprosto vynervovaný Fík, mezi civily známý jako Franta Jindrle.

Ahoj, ahoj.

PS - některé podrobnosti najdete i na této adrese

http://kachnakajak.blogspot.cz/2013/09/a-zase-z-trochu-jineho-soudku.html

Z téhle zprávy vidíte, že se u nás stále ještě staví i podomácku a jak ukazují přiložené snímky, výsledky mohou být velice pěkné. Pro ty, kteří Fíka neznají, dodávám, že jde nejen o zkušeného jachtaře a stavitele lodí, ale také o velkého ctitele AR a jeho knížek.

čfk

Aktualita_13_10

Dvě „mokré“ zajímavosti.

V 18. čísle časopisu abc najdete kromě obvyklých zajímavých článků o přírodě i technice vystřihovánku poměrně známého majáku AR-MEN z pobřeží Bretaně. Stavba papírového modelu v měřítku 1 : 150 by šikovným neměla dělat zvláštní potíže, ačkoli pro úplné začátečníky to také není. Časopis byste ještě měli na stáncích sehnat – vyšel 27. 8.

Další zajímavostí z novinových stánků je DVD „Tváří v tvář žralokům“. Zdá se, že vášeň pro kouzla podmořského světa ticha je dědičná – na DVD se totiž podílela vnučka slavného Jacquese – Yvese Cousteaua, Alexandra Cousteau. Padesátiminutový dokument za slušnou cenu 69 korun patrně stojí. Ještě jsem neměl čas si DVD pustit. Pokud neseženete na stáncích, zkuste e-shop adresa

http://www.northvideo.cz/cz/dvd.asp?produkt=1208

čfk

Aktualita_13_09

9. ročník Poháru Vltavy

Tentokrát je aktualita opravdu jachtařská. Vše najdete na příloze, není k tomu celkem co dodat. Já se tam určitě nedostanu, nicméně kdyby se tam někdo z vás vypravil, nezapomeňte fotografovat, fotky by byly vítané.

čfk

Aktualita_13_08

Výstava modelů vojenské techniky 1939-1945

Od soboty 17. srpna až do konce září 2013 se v ondřejovském mlýně (Turkovická 159, Ondřejov) koná výstava modelů pozemní techniky z období druhé světové války v měřítku 1 : 35. Na téměř padesáti „scénických podložkách“ ze sbírky Františka Novotného, jachtaře a člena KČAR, jsou chronologicky zachyceny válečné situace – od dělení Polska koncem září 1939, vpádu Němců do Francie a do Sovětského svazu, bojů v Africe a stavby Atlantického valu přes ofenzívu USA v Tichomoří, postup Spojenců na Západě a operaci Bagration na Východě až k dobytí Berlína a Pražskému povstání.

Celkem je vystaveno asi sto plastikových modelů obrněných vozidel, děl a nákladních automobilů, z nichž některé znají návštěvníci internetové stránky Militaria.cz z rubriky Toluenové opojení – galerie.

Tato přehlídka událostí druhé světové války v miniatuře je doplněna prodejní výstavou stavebnic a vláčků MERKUR, které budou předváděny na kolejišti v provozu a malí návštěvníci si je budou moci řídit.

Výstava s dobrovolným vstupným je přístupná každý den (kromě pondělí) od 14.00 do 18.00 a mimo uvedenou dobu si lze individuální návštěvu domluvit na telefonních číslech 323 649 001 a 723 658 754

Místo konání výstavy snadno najdete, ondřejovský mlýn leží ve vidličce turkovické a mnichovické silnice a na zahradě stojí nepřehlédnutelná námořní plachetnice. Návštěvu výstavy můžete spojit s procházkou areálem ondřejovské hvězdárny nebo s výletem do okolních krásných lesů, eventuálně v klidu a s předstihem výhodně nakoupit vánoční dárky pro své ratolesti.

Aktualita_13_07

Při nakupování v Globusu jsem objevil moc pěkné hrací karty, které potěší srdce každého jachtaře. Jak se můžete přesvědčit na obrázku v příloze, jsou na lících černobílé i barevné fotografie jachet, které se zapsaly do dějin Poháru Ameriky. Stojí 99 Kč a možná je objevíte i v jiných obchodech. Nakonec poznámka pro milovníky kanasty – na tuhle hru budete potřebovat dva balíčky.

čfk

Aktualita_13_06

Cesta škuneru Tara

Aktualita se opravuje

Aktualita_13_05

V posledním čísle časopisu Mixed Moss, které jsme dostali z Velké Británie, je i pozvánka na „Literární víkend“. Koná se od 6. do 8. září v Yorku. Pokud by někdo z vás měl zájem o účast, najde v příloze líc i rub pozvánky s přihláškou. Abyste z víkendu něco měli, předpokládá se samozřejmě dobrá znalost angličtiny, takže je zbytečné pozvánku překládat.

Praktická poznámka: členské číslo v TARSu máme kolektivní 3598 (Czech Republic TARS). Doufám, že kdyby se tam někdo z našich členů vypravil, nezapomene o cestě, a o tom co se v Yorku dozvěděl, napsat pár řádků do Zpravodaje.

čfk

Aktualita_13_04

Milí příznivci AR!

Už dlouho jsem se s aktualitou neozval. Ono toho na co jsem v posledních měsících narazil, moc nebylo. Nicméně včera jsem si koupil nové (6.) číslo časopisu Udělej si sám. Obsahuje kromě jiných věcí i krásnou inspiraci pro všechny šikovné dospěláky, kteří by rádi potěšili své děti či vnoučata něčím náramným do zahrady. Kromě jiného tam najdete náměty na stavbu 13 dětských zahradních domečků, z nichž tři mají vyloženě „mokrou“ inspiraci: maják (úplně jinak pojatý než ten, o němž jsem psal v Majáku), loď a hausbót. Píši náměty, protože v časopise najdete ke každému domečku nákres , trochu povídání a fotku. Šikovným to určitě postačí a mají volnost si projekt upravit podle svých představ, možností a místa, které mají k dispozici. Aby se vám časopis na stáncích snáz hledal, najdete v příloze naskenovanou obálku.

čfk

Aktualita_13_03

Milí příznivci AR a jeho knížek!

Rád bych doporučil vaší pozornosti lednové vydání zpravodaje „Mokré“ knihy. Najdete je na adrese: http://www.mare-czech.cz/naklweb/clanky/MK-63.pdf

Většina z vás patrně tenhle zpravodaj spřáteleného nakladatelství Mare Czech zná. Pro ty ostatní dodávám, že kromě nabídky zajímavých knih s tématikou lodě – plavba – česká minulost i současnost zde najdete i zajímavé čtení a konec konců i nabídku dalších věcí, např. pruhovaných námořnických triček či vyšívaných čepicových odznaků.
Další informace není tak žhavě aktuální, nicméně doufám, že alespoň někoho zaujme. V loňském roce vyšla v českém překladu knížka populárního kuchaře Jamieho Olivera „Moje Velká Británie“. Obsahuje spoustu receptů na zajímavá jídla. Ať už jde o recepty tradiční, nebo (pod vlivem přistěhovalců) nově vznikající tradice, stojí to nejen za přečtení, nýbrž hlavně za vyzkoušení. Knihu s více než čtyřmi sty stranami vydalo nakladatelství MLD Publishing – více na adrese: http://www.mldpublishing.cz/jamie-oliver-moje-velka-bri tanie/
V nejbližším Zpravodaji najdete i recenzi této pozoruhodné knihy, nicméně než se k vám časopisy dostanou, bude ještě chvilku trvat a do té doby už můžete mít některé recepty vyzkoušené.
Stejné nakladatelství připravuje na duben dotisk další úspěšné knihy Jamieho Olivera „30 minut v kuchyni“. Jak název napovídá, jde v ní o to, jak vařit nejen dobře, ale i rychle. Pro někoho může být i půlhodinka příliš a tak už je na světě další Jamieho kuchařka „15 Minuts Meals“. Ta je zatím jen v angličtině, ovšem předpokládám, že na český překlad nebudeme muset dlouho čekat. V anotaci na adrese http://www.jamieoliver.com/ se uvádí, že „Podle inspirace z celého světa Jamie vař&i acute; chutná, výživná a superrychlá jídla vhodná pro zaměstnané". Na uvedené adrese se dají (pochopitelně anglicky) najít i ukázky nejrůznějších receptů a další zajímavosti.
A když už jsme u toho anglického čtení, rád bych vám doporučil digitální podobu česky doposud nevydané knížky Arthura Ransoma - Old Peter's Russian Tales. Pohádky starého Petra najdete na adrese: http://www.gutenberg.org/ebooks/16981
čfk

Aktualita_13_02

Milí příznivci AR!

Zpravodaj č. 29 pronásledovala opravdu smůla. Za některé přehmaty jsem se už omluvil, jenže jsme objevili další závažnou chybu. V článku o hospodaření klubu je, bohužel špatně uvedeno číslo bankovního účtu – vypadla jedna číslice. Správné číslo je:
86-3592210207/0100

Moc se za tuhle chybu omlouvám a doufám, že jsem nikomu nezpůsobil vážnější problém.

čfk

Aktualita_13_01

Tak jsme se přehoupli do nového roku a hned na začátku posílám první aktualitu. Jako každoročně začínáme oslavou narozenin Arthura Ransoma. Předávám slovo hostitelce:

Mezi daty, kdy budeme volit prezidenta, zbývá Arthurův víkend zcela volný, takže jako každoročně vás zvu na oslavu jeho narozenin dne 19/1/20013 na tradičním místě. Můžete se courat celé odpoledne, ale oficiálně začínáme od 16:00 ať to mimopražští zase stihnou domů.

Jak mi František Novotný připomněl, debata by měla být fundovaná a proto tématem této narozeninové párty je Boj o ostrov, abychom začali pěkně od počátku. Kromě tohoto univerzálního tématu, vzpomeneme na paní Wolfovou a Kubelíkovi byli v Conistonu....

Takže 19/1/2013 se nejpozději ve čtyři se na setkání s vámi těší

Martina Miclíková
tel.: 605 254 239
Ještě bych dodal, že „tradiční místo“ je v Pampeliškové ulici 10, Praha 10 - Zahradní město. Zájemci nechť se s přiměřeným předstihem ohlásí hostitelce buď mailem (martina.miclikova@seznam.cz) nebo telefonicky.

čfk

Aktualita_12_22

Milí příznivci AR!

Původně jsem předpokládal, že novoročenka bude poslední letošní Aktualitou. Ovšem dnes ráno jsem při hledání na internetu narazil na zajímavosti, které by vás mohly zajímat.
Pokud si zařizujete byt či jen jednu místnost v „námořním“ stylu, určitě vás zaujme bytový textil z prodejen IKEA. Je to látka Benzy Skepp bavlna/len – šíře 150 cm. Podívat se můžete na adresu:
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70211495/
K tomu ladí polštářek Benzy Land, který najdete na adrese:
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20213374/
A pokud by se vám líbilo povlečení s plachetnicemi, podívejte se na adresu:
http://letak.silex.cz/letak.aspx?kat=1
Katalog je dost nepřehledný, hledejte vzor „Plachetnice pruhy“ (je až ke konci seznamu).

Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_12_21

Milí příznivci AR!

Byl jsem mailem požádán, abych upřesnil, jak je to s knihou Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek. Předpokládám, že by to mohlo zajímat víc lidí, takže rozesílám informace jako další aktualitu.
Nejprve to nejdůležitější. Kniha už je skoro měsíc na světě, takže můžete zkoušet své knihkupce. Protože když něco sháníte, je dobré mít přesné údaje, doplňuji snad vše potřebné:

František Novotný
Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek Jachtařské výpravy po stopách Arthura Ransoma a jeho hrdinů
IFP Publishing & Engineering s.r.o.
ISBN 978-80-87383-19-3
Opravdu si myslím, že se bude všem zájemcům o AR líbit, takže nebudou litovat těch zhruba 350 kaček za knihu, ke které se budou možná často vracet. Já už ji přečetl podruhé. Ještě snad připomínka, že nejde ani zdaleka jen o cestopis.
Pokud u svých knihkupců neuspějete, zkuste přímo nakladatelství. Informace o knížce najdete na adrese:
http://www.ifp-publishing.cz/uplny-katalog/

Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_12_20

Milí příznivci AR!

Konečně se mi podařilo udělat pokus o nové uspořádání odesílání Aktualit. Tohle je první pokus, doufám, že se osvědčí.

Ať žijí V&A

Aktualita_12_19

Milí příznivci AR

Nejdříve jedno upozornění pro modeláře. Minulý týden se na stáncích a v trafikách objevila první část stavebnice Titanicu. Bude vycházet na pokračování podobně jako stavebnice bitevní lodi Bismarck, o níž jste si už mohli přečíst v Majáku. Vzhledem k tomu, že jde o stejného vydavatele a stejnou modelářskou firmu, dá se očekávat kvalitní stavebnice, podrobný návod a bohatý informační doprovod. Já do toho nepůjdu, jedna rozestavěná loď je až, až. Více se můžete dočíst např. na adrese:
http://mam.ihned.cz/c1-571419 00-vyslo-prvni-cislo-nove-kolekce-postav-si-titanic
Rozhodně nejde o stavebnici pro začátečníky, na druhé straně nemusíte být zkušení modeláři – vyžaduje se hlavně jistá dávka šikovnosti a velká porce trpělivosti. Také bych měl v zájmu objektivity připomenout, že nejde o lacinou záležitost.
Pokud vše půjde, jak je naplánováno, objeví se na předvánočním knižním trhu nová knížka vám známého Františka Novotného „Za tajemstvím Vlaštovek a Amazonek“. Trochu víc se o ní dozvíte v dokončovaném Zpravodaji. Do Aktualit dávám informaci o ní z toho důvodu, že aktuality KČAR se přesouvají i na naše internetové stránky a tak se o knížce mohou dozvědět i ti, kteří se o AR sice zajímají, nicméně nejsou členy našeho klubu. Protože jsem měl možnost přečíst si rukopis, mohu směle prohlásit, že to bude velice zajímavé čtení a nebude to zdaleka jen souhrn cestopisných vyprávění o expedicích po stopách našich oblíbených hrdinů. Najdete tam toho daleko více. Knížku vydá nakladatelství IFP Publishing a pro všechny ransomovské nadšence to bude krásný vánoční dárek.
Pro dobrodruhy, kteří by si rádi doplnili své vybavení, se objevila zajímavá nabídka v obchodním řetězci Lidl. Od čtvrtka 6. září si budete moct za rozumné ceny pořídit například slušný dalekohled, čelovku, dynamo svítilnu či sportovní digitální hodinky, které kromě obvyklejších funkcí mají zabudovaný i kompas a výškoměr (ten se hodí zejména v horách).
Poslední zpráva potěší netrpělivé čtenáře našich časopisů. Maják i Zpravodaj jsou redakčně hotové, takže zbývá zlom a tisk. Příloha už je hotová a připravená k distribuci


Aktualita_12_18

Milí příznivci AR a jeho knížek!

Přeposílám pozvánku na tradiční akci muzea Z. Buriana. Pro mě je to trochu z ruky, ovšem třeba se tam vydá někdo z vás, kdo to má blíž. Pokud by tam udělal pár (nebo i víc) fotek a něco málo k tomu napsal, rádi to uvěřejníme a jistě by to ostatní zajímalo.
Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_12_17

Nezadržitelně se blíží čas prázdnin a dovolených. Mnozí z vás jistě plánují nějaké cestování. Všichni to známe, s přípravami na cestu je spojena spousta starostí a shánění. Zejména pokud si na cestách chcete (nebo musíte) vařit. Zdraví to mají jednodušší. Nakoupí nějakou tu polívku z pytlíku, nějaké konzervy a to, že není všechno jako doma u stolu, se na cestách přežije. Konec konců k dobrodružství i trocha nepohodlí patří.

Hůř jsou na tom ti, kteří mají nějaká dietní omezení. Pokud jde o bezlepkovou dietu, je zde docela šikovné řešení. Podívejte se na adresu http://www.cbmenu.cz/ a najdete tam docela bohatý výběr hotových jídel bez lepku. Další nabídku tvoří bio produkty a masa ve vlastní šťávě.

Z hlediska putujících kuchařů je výhodné, že jde opravdu o hotová jídla, která stačí ohřát a to, že při volném skladování při teplotě do 30°C vám neotevřená jídla vydrží 2 roky.

Celou nabídku (nejsou v ní jen jídla dietní) a další zajímavosti najdete na uvedené adrese. Zajímavé jsou třeba sáčky na tzv. samoohřev, které využijete zejména tam, kde nemůžete rozdělat oheň a ani použít vařič. Jídlo se tím sice prodraží, ovšem nebudete odsouzení v uvedených podmínkách žvýkat jen studenou stravu. Je tam i e-shop, takže jídla si můžete objednat kamkoliv. Samozřejmě se vyplatí plánovat a objednat více položek najednou, protože nic není zadarmo, ani doručení.

Firma CBmenu zásobuje svými výrobky „hotelbusy“ cestovní kanceláře Pangea, které jezdí i do extrémních lokalit, což by mohlo být dobré doporučení.

Upřímně řečeno jsem jídla z CBmenu zatím nevyzkoušel, nicméně se na to chystám. Až udělám pár pokusů, podělím se s vámi o zkušenosti.

Ačkoli je firma CBmenu z Českých Budějovic stejně jako já, slavnostně prohlašuji, že tam nikoho neznám a tuhle Aktualitu neberte jako reklamu (a už vůbec ne placenou). Spíš je to upozornění na zdravější a patrně chutnější variantu jídel na cesty než jsou klasické konzervy „Hovězí (či vepřové) ve vlastní šťávě“ nebo stále mezi cestovateli oblíbený „Lančmít“. Pokud zmíněná jídla na cestách vyzkoušíte, rádi uveřejníme vaše zkušenosti i další cestovní zážitky.

Šťastnou cestu a dobrou chuť!

čfk

Aktualita_12_16

Koncem týdne vyšly dva časopisy, které bych rád doporučil vaší pozornosti.

Především je to Apetit č. 6, kde jako obvykle, najdete spoustu lákavých a zajímavých receptů. To je u tohoto časopisu běžný standard, ovšem tohle číslo má pár specifických zvláštností. Vzhledem k (snad?) nastupujícímu pěknému počasí obsahuje řadu zajímavých inspirací pro zahradní grilování. To sice není zrovna úplně outdoorové vaření, nicméně má k němu blízko, a myslím, že je nám asi obecně sympatické. Naprostou „bombu“ tam najdou milovníci Zamrzlé lodě kapitána Flinta. Dort v podobě zasněženého iglú potěší každou polárnickou duši a asi je jedno, jestli se bude konzumovat v létě nebo za třeskutých mrazů. K některým detailům výzdoby mám sice jisté výhrady, ovšem nápad je to skvělý a je na každém z nás jej dotvořit podle svých představ. Pokud by se někdo z vás pustil do pečení, nezapomeňte prosím své dílo vyfotit, než se na ně banda nedočkavých mlsounů vrhne. Když nám pošlete fotky svých výtvorů, rádi je uveřejníme v našich časopisech.

Další časopis, co jsem si přitáhl domů, je Udělej si sám č. 6. V něm zrovna nic specificky ransomovského není, ovšem na konci je „ochutnávka“ z příštího čísla. Velkým tématem by tam měly být domečky na stromech (údajně 12 projektů) pro naše malé dobrodruhy, tedy skvělá inspirace pro aktivní a zručné rodiče či prarodiče. Malí dobrodruzi budou při práci jistě rádi pomáhat (nebo alespoň překážet). Pokud ván tenhle námět připadá zajímavý, určitě si Udělej si sám č. 7 pohlídejte. Mělo by vyjít 20. června.

čfk

Aktualita_12_15

13. května byl v rámci cyklu Portréty na stanici ČRO 6 odvysílán díl o AR. Pořad je nicméně možné vyhledat v rozhlasovém archívu:
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2628922
S pozdravem, Michal Hromek

Já jen za nás ostatní panu Hromkovi děkuji za námět a věřím, že si mnoho z vás pořad se zájmem poslechne.

čfk

Aktualita_12_14

Dnešní aktualita jako by tak trochu potvrzovala staré rčení „V dáli hledáte, co doma máte“. Nicméně k věci, hezkou zprávičku o znovuotevření Cutty Sark a další „mokré“ zajímavosti se můžete dočíst česky na adrese
http://zpravy.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/olympijsky-londyn-otevira-jednu-z-atrakci-zrekonstruovanou-lod-cutty-sark--1050563

Děkuji Pinďovi za upozornění, určitě to bude zajímat i další.

čfk

Aktualita_12_13

Cutty Sark už je zas přístupná veřejnosti. Slavnostně ji otevřela její veličenstvo královna Alžběta II. 25. dubna. V příloze máte obrázek, další si můžete prohlédnout na adrese:
http://www.rmg.co.uk/cuttysark/history-and-collections/history/royal-opening-2012/
Celý proces restaurování slavného klipru zkomplikovaný navíc požárem trval několik let a stál velké peníze. Jak už je při podobných příležitostech obvyklé, kromě nadšených se ozývají i kritické hlasy. Celá akce by si patrně zasloužila podrobnější zpracování, jenže na to zatím nemáme dost podkladů. Každopádně kritizovat (a hlavně ex post) je vždy snazší, než něco udělat.
Našim malým by se mohla líbit zahradní lampička připomínající maják. Jak vypadá, vidíte na dalším přiloženém obrázku. Další podrobnosti případně možnost objednání najdete na adrese:
https://www.tchibo.cz/Solarni-majak-s-LED-p400005315.html

Děkuji Kateřině Fialkové za upozornění.

čfk

Aktualita_12_12

A ještě Titanic…

Konečně jsem se dopátral knížky o Titanicu, o níž jsem psal v letošní Aktualitě 11. Její přesný název je Noc, kdy se potopil Titanic, podtitul: Lodě Carpathia a Californian a odvrácená tvář noci. Napsal ji Daniel Allen Butler, přeložil Jiří Dolanský, vydalo nakladatelství Elka Press. Zatím jsem ji stihnul jen prolistovat a namátkou přečíst pár kousků, nicméně i na základě těchto střípků mohu knihu vřele doporučit. Jen podotýkám, že se hodí spíše pro vážné zájemce než pro „lovce senzací“. Investice 349 Kč v ž ádném případě nelituji.

Pokud byste chtěli mít doma model Titanicu, je k tomu asi nejsnazší cesta koupit si jeho vystřihovánku. Velice pěknou vydalo nakladatelství Taschen, známé spíše publikacemi o umění. Objevil jsem ji v knihkupectví Kanzelsberger. Detaily nevím, nejsem zas takový fanda na Titanic abych do toho investoval 300 Kč. Nicméně odhaduji, že to pro vážné zájemce není tak velká investice, aby je odradila. Podotýkám, že ani model z vystřihovánky není žádný „drobeček“, je v měřítku 1 : 200.

čfk

Aktualita_12_11

Tentokrát pár zajímavostí ze světa knih a DVD

Nakladatelství IFP Publishing vydalo zajímavou knížku Dovolená na jachtě s podtitulem Kompletní průvodce dovolenou na moři. Autoři (vám patrně známý) František Novotný a Jaroslav Foršt zvolili docela atraktivní kombinaci příručky, v níž se faktografické pasáže mísí se vzpomínkami na osobní zkušenosti, tedy jsou tam „zamíchané“ i nějaké ty příběhy. To (alespoň podle mého názoru) zvyšuje atraktivnost i pro čtenáře, kteří se zrovna na moře nechystají, a navíc to knížce zajišťuje zajímavost na dlouhá léta dopředu. Ve své době asi velice dobrá Knightova příručka jachtingu (zmiňova ná v Piktech a mučednících) je dnes z velké části prakticky nepoužitelná – změnily se nejen lodě, ale i svět kolem nich. Nicméně knížky s prvky řekněme memoárovými jsou zajímavé stále. Za ty necelé tři stovky určitě knížka stojí.

Knížka o Titaniku, o níž byla řeč na letošních narozeninách AR, je už na světě. Vyšla pod definitivním názvem Noc, kdy se potopil Titanic a nabízí se za necelých 350 Kč. Knížka za to patrně stojí, ovšem horší je ji sehnat. Pro nakladatele (Elka Press) i distributora (Kramerius) jsou i České Budějovice (ač krajské město) taková periferie, že jim nestojí za to, aby tam knížku alespoň do některých knihkupectví dodali. Takže pokud máte zájem, musíte se stejně jako já vypravit za knížkou do Prahy, nebo si ji objednat přes internet (např. na adrese http://knihy.ab z.cz/obchod/nakladatelstvi-elka-press/stranka/2 ). Nabízí ji tam sice se slevou, nicméně když si připočtete poštovné a balné, rozhodně na tom neušetříte.


O Titaniku pojednává i dvoudiskový dokumentární film, který se koncem minulého týdne objevil v Trafikách a stáncích. Mám jej již doma, ovšem zatím jsem nestihl si z něho pustit ani kousek, takže se k němu nemohu ani maličko vyjádřit. Berte to tedy jako informaci a zvažte sami, jestli risknete investovat necelou stovku do tohoto „zajíce v pytli“. Vydalo North video, a pokud film neseženete na stáncích, máte ještě šanci na internetu na adrese:

http://www.northvideo.cz/cz/eshop.asp?kat=dokumentární

V příloze najdete náhledy obálek „Dovolené na jachtě“ a DVD Titanic

čfk

Aktualita_12_10

Milí příznivci AR a jeho knížek.

Až do 25. dubna je možné hlasovat pro nejzajímavější projekt podpořený financemi z EU. Mezi projekty je i Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku. Tenhle projekt je asi duším ransomáků nejbližší, nicméně nechci vám radit, pro co máte hlasovat. Více o zajímavých projektech, hlasování i soutěži s ním související najdete na adrese:
http://www.nejkacka.eu/web/structure/home-2.html?do[dataList]=1

čfk

Aktualita_12_09

Pár zajímavostí.

100. výročí potopení Titanicu je inspirací pro celou řadu publikací. Zajímavosti najdeme i na místech, kde bychom je nehledali. V časopise Kuchyně.cz (duben 2012)je několik stránek věnováno tomu, co se na Titanicu vařilo včetně několika receptů na jídla poměrně vznešená, nicméně celkem snadná k vyzkoušení. Zbytek obsahu je zaměřený hlavně na jídla, která by nám měla pomoci shodit nějaká ta kila navíc, která mnozí z nás patrně získali při zimním (vánočním) hodování a lenošení. Vřele doporučuji dubnové číslo i těm, kteří se časopis nekupují pravidelně.

Od Kateřiny Fialkové jsem dostal tip na jachtařské tenisky z nabídky Tchibo. Jsou k dispozici v dámských velikostech, v pánských už byla k mání jen velikost 45. Neodolal jsem a objednal si, balíček je na cestě. Až dojde, ještě se k těmto botám vrátím. Měli by být opravdu vhodné na loď, protože kromě „jachtařského vzhledu“ by měly mít i protiskluzovou podrážku. Více na adrese:
http://www.tchibo.cz/search?query=sneaker&context=themen

čfk

Aktualita_12_8

Milí příznivci AR!

Všem vám i vašim blízkým přeji příjemné prožití Velikonoc. Ačkoli počasí nevypadá příliš nadějně, jistě dokážete strávit prodloužený víkend podle svých představ a ke svému potěšení.
K tomu (hlavně pro Pražáky) jedna inspirace. V nové budově Národního muzea je výstava věnovaná kuším, která jistě stojí za prohlídku. Navíc kuše mají souvislost i s knihami AR, konkrétně s Trosečníky z Vlaštovky. Jak naši věrní čtenáři ví, šíp se zprávou v originálu nevystřeluje Nancy z luku, nýbrž právě z kuše.
V muzeu v Písku je jiná zajímavá výstava. Mapuje historii řeky Otavy a vše co s ní souviselo.
Možností je určitě daleko víc a uvítali bychom, kdybyste nám o svých aktivitách napsali pár řádků, případně doplněných nějakou tou fotkou.
Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_12_7

Nové knihy pro ctitele lodí (ne ovšem plachetnic)

Titanic – technický průvodce (nakladatelství GRADA)

Na rozdíl od většiny knih o Titaniku, které pojednávají o jeho plavbě a ztroskotání, a technické detaily zmiňují jen okrajově, se tato publikace zabývá naopak hlavně technickou stránkou a nabízí tak ojedinělý a fascinující pohled na konstrukci, stavbu a provoz jedné z nejznámějších pasažérských lodí 20. století. V knize, kde fundovaný text doprovází téměř 200 ilustrací, se čtenář dozví, jak byla tato obrovská loď postavena, spuštěna na vodu a vystrojena k plavbě; porozumí komplikované obří strojovně a pozná okázalé ubytovací prostory pro cestující, o kterých si vyprávěla celá edvardovská Británie. Čtenář se také dozví o mnoha povinnostech a odpovědnosti kapitána lodi a také o tom, jak hlavní strojník udržoval tuto ohromnou loď a její systémy v chodu. Českému čtenáři se vůbec poprvé dostává do rukou kniha s podrobným technickým popisem jedné z nejznámějších lodí v dějinách. Ukázku z knihy si můžete prolistovat na adrese:
http://www.grada.cz/titanic_6946/kniha/katalog/

Další zajímavou knihu o Titanicu připravuje (snad) na duben nakladatelství ELKA Press. Knížka The other side of the Night má za námět noc, kdy šel ke dnu TITANIC, avšak místo podrobného popisu dějů na potápějící lodi se věnuje tomu, co se dělo na lodích, které byly nejblíže katastrofy a buď se do záchrany zapojily (CARPATH IA), nebo nezapojily (CALIFORNIAN) a proč.
Právě tomu PROČ se autor nejvíce věnuje a snaží se najít odpověď na záhadu, proč bezpečnostní předpisy selhaly a proč nemohli být zachránění všichni trosečníci (což bylo reálně možné). Podrobnější recenzi si můžete přečíst na adrese:
http://www.militaria.cz/cz/link-recenze?item=the-other-side-of-the-night

Česky by knížka měla vyjít patrně pod názvem Noc, kdy Titanic šel ke dnu. O téhle knize byla řeč i na narozeninách AR a zdá se, že se máme na co těšit

Aktualita_6_12

Zase jedna knížka pro podnikavé nejrůznějšího věku. V knihkupectvích Kanzelsberger se doprodává skvělá knížka „Rok malých dobrodružství“ za výrazně sníženou cenu (129 Kč). Již jméno autora slibuje kvalitní a inspirativní obsah.
Miloš Zapletal je známý celou řadou publikací o hrách a dalších nápadech jak využívat volný čas. Ačkoli je těsně spojený se skauty-junáky, jsou jeho myšlenky a nápady velmi dobře použitelné i v jiných organizacích a samozřejmě i doma. Já jsem „vyrostl“ na jiné jeho knížce s podobnou tématikou, která vyšla už v roce 1961 pod názvem & bdquo;Tisíc malých dobrodružství“ a stále se k ní (pravda už v roli dědečka) vracím. Ačkoli je název podobný, rozhodně nejde u novější knížky o nějaké mírně oprášené a upravené vydání – obsah je výrazně jiný a bohatší. Vřele doporučuji mladým dobrodruhům, ovšem i starší (zvláště pokud chtějí zabavit děti nebo vnoučata vlastní či děti v nějaké partě či oddílu), v ní najdou spoustu nápadů jak to dělat účelně a aktivně.

Pokud chcete vědět, jak knížka vypadá, podívejte se na přílohu.

čfk
Aktualita_5_12

Dnes jen stručné upozornění na nový zpravodaj Mokré knihy. Můžete si jej prostudovat na adrese:
http://www.mare-czech.cz/naklweb/clanky/MK-60.pdf

Příjemné čtení přeje

čfk

Aktualita_4_12

Milí příznivci AR a jeho knížek.

Když jsem se dnes vracel ze služební cesty, zajel jsem do Kauflandu doplnit zásoby do přes víkend vyjedené ledničky. Při té příležitosti jsem objevil zajímavou baterku (rozuměj svítilnu). Na první pohled připomíná klasické a dnes už legendární svítilny Meglight, rozdíl je v tom, že zdrojem světla zde není klasická žárovka, nýbrž 9 svítivých diod (LED). Napájení je dvěma články velikosti AA (tzv. „tužkové baterie“). Výhodou je energetická úspornost a dlouhá výdrž článků. Na prvním obrázku vidíte baterku tak jak ji (snad ještě) najdete ve svém Kauflandu. Za 70 K č je to určitě dobrá investice. Na druhém obrázku vidíte svítilnu rozebranou i s dvěma potřebnými články (nejsou součástí balení). Těleso svítilny je z hliníkové slitiny, tudíž by mělo něco vydržet.
Další rozdíl oproti klasickým Meglightkám je ve spínači. U těch originálních se světlo zapíná pootočením reflektorku, zde je v zadním dílu (s poutkem) tlačítkový vypínač. Výhodou je, že se tak snadno v batohu omylem nezapne (a nevybijí baterky), nevýhodou (alespoň podle mých dřívějších zkušeností) je menší životnost tlačítkového spínače. Napájení články AA považuji za velkou výhodu. Nevím sice přesně důvod, ovšem praktická zkušenost je ta, že v tomto typu článků jedna miliampérhodina energie vychází nejlevněji. Pokud už doma nemáte něco stejně dobrého neb o dokonce lepšího, neváhejte a podívejte se do nejbližšího Kauflandu, zda tuhle svítilnu neseženete.
Vřele doporučuji!
čfk

Aktualita_3_12

Milí příznivci AR a jeho knížek,

Časopisy už byste měli mít všichni, ať už odebíráte papírovou či elektronickou verzi. Pokud tomu tak není, ozvěte se.
Kdybyste měli málo čtení, můžete si obstarat další bohatý zdroj poučení. V Levných knihách se doprodává zajímavá knížka od Jiřího Martínka a Miloslava Martínka: Kdo byl kdo – světoví cestovatelé a mořeplavci. Na více než 500 stranách najdete spoustu informací a za těch zhruba 80 Kč (přesně si cenu nepamatuji) se tuhle knížku určitě vyplatí pořídit (původní doporučená cena byla 580 Kč).
Už pracujeme na jarních časopisech s cílem pokusit se je dát dohromady do začátku letních prázdnin. Jestli se nám to podaří, je zatím nejisté. Pokud byste k tomu chtěli přispět, připomínám, že vaše příspěvky, ale i třeba jen nápady, fotografie z cest a připomínky vítáme a to i v případě že budou obsahovat nějakou tu kritiku. Sami jsme si některých problémů vědomí.
Za redakční kruh
čfk

Aktualita_12_2

Milí příznivci AR

Tentokrát se na vás obracím s prosbou o pomoc. Mnozí z vás patrně znají německou školní plachetnici Gorch Fock – kdysi byl její obrázek i na dvacetimarkové bankovce. Méně známé je, po kom byla pojmenovaná. Gorch Fock byl pseudonym spisovatele a básníka který se občanským jménem jmenoval Heinrich Kinau. Napsal celou řadu ve své době populárních příběhů, básní a patrně i nějaký román. Publikoval i pod dalšími pseudonymy – Jakob Holst a Giorgio Focco. Narodil se v r. 1880 a zahynul na palubě křižníku Wiesbaden v bitvě u Skageraku v r. 1916. O plachetnici i spisovateli by možná bylo zajímavé si přečíst něco víc. Nicméně když jsem začal pátrat po jeho díle, narazil jsem na zásadní problém. Žádná jeho práce se nenachází ani v souborném katalogu ČR. Nemáte někdo náhodou alespoň něco? Stačila by opravdu jen nějaká ukázka.

čfk

Aktualita_12_01

Milí příznivci AR. V první aktualitě v roce 2012 bych rád znovu připomněl chystanou oslavu narozenin AR, která se v loňské aktualitě č. 36 trochu ztrácela:

V lednu 2012 nás opět čekají "Narozeniny AR". Budeme slavit v sobotu 21. 1. od 16 hodin na již tradičním místě, tedy u Martiny Miclíkové v Pampeliškové ulici 10, Praha 10 - Zahradní město. Zájemci nechť se s přiměřeným předstihem ohlásí hostitelce buď mailem (martina.miclikova@seznam.cz) nebo telefonicky na číslo 605 254 239.

čfk

Aktualita_11_37

Od Kateřiny Fialkové (tímto jí současně děkuji) jsem dostal upozornění na zajímavá dětská trička, která by se mladým ransomákům mohla líbit. Najdete je na adrese:

https://www.tchibo.cz/Chlapecka-tricka-2-ks-p400006397.html

i s fotkami a možností objednání. Jsou ve velikostech od 110 do 164. Cena za dva kusy 99,-Kč se jeví velice atraktivní. Obávám se, že pod stromeček to už nestihnete, jsou však i jiné příležitosti…
Upozornění: při nahlédnutí do aktuální nabídky Tchiba se vám trička neobjeví. Buď jděte přímo na udanou adresu, nebo hledejte výraz: „chlapecká trička“
čfk

PF2012

Milí příznivci AR,

přeji v klidu a pohodě prožité Vánoce a šťastné vykročení do nového roku. Kdo má chuť, muže se pokusit uhádnout autora obrazu, který jsem na přání trochu zneužil, či rozluštit jeho podpis, který na obraze je, ačkoli ne zrovna dobře čitelný. Pokud na něco přijdete, ozvěte se mi mailem.

Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_36_11

Milí ransomáci,

přeposílám zajímavý mail od Jirky Šulce - předpokládám, že by to mohlo zajímat i ostatní.

Podzimně zimní časopisy budou až v novém roce. Zpočátku vypadala situace nadějně, jenže se začaly kupit problémy a vše vyvrcholilo havárií hard disku v mém počítači. Většinu dat se sice podařilo zachránit, nicméně některé články bude třeba napsat znova. Naštěstí to postihlo ty, které jsem psal já.

V lednu 2012 nás opět čekají "Narozeniny AR". Budeme slavit v sobotu 21. 1. od 16 hodin na již tradičním místě, tedy u Martiny Miclíkové v Pampeliškové ulici 10, Praha 10 - Zahradní město. Zájemci nechť se s přiměřeným předstihem ohlásí hostitelce buď mailem (martina.miclikova@seznam.cz) nebo telefonicky na číslo 605 254 239).

Ať žijí V&A

čfk
______________________ Původní zpráva: ________________________ >
Od: j.su@seznam.cz >
Komu: Miroslav Vaverka , "Martina Miclíková" , "Miloš Chlup" <
chlup.milos@seznam.cz>, Adamczyk Ivan >
Datum: 14.12.2011 09:37 >
Předmět: Dobytí jižního pólu před 100 let
>
Pěkný prosincový den všem Ransomákům!

Zdravím všechny v den 100. výročí dobytí jižního pólu Roaldem Amundsenem.

Aktuální článek včetně dobových fotografií je zde (mimo jiné):
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/fotogalerie/2011/12/13/100-vyroci-dobyti-jizni-pol-nor-roald-amundsen/
Další články jsou zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/38990-jizni-pol-dobyt-hlasi-roald-amundsen-scott-neprezil/
http://www.denik.cz/z_domova/polarni-badatel-amundsen-jako-prvni-dosahl-jizniho.html

Hodně fotografií Amundsena, z jeho expedic a souvisejících lodí (např. Framu) je na Wikipedii:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Roald_Amundsen

Je zajímavé, že datum dobytí jižního pólu je známo a všeobecně přijímáno, zatímco o datu dobytí pólu severního se vedou spory. Pomineme-li Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 (dle svědectví Járy Cimrmana), tak dlouhou dobu uváděné první dosažení pólu 6. dubna 1909 výpravou, již vedl Robert Edwin Peary, je dnes zpochybňováno. Dnes se uvádí, že první prokazatelné dosažení severního pólu se podařilo 12. května 1926 posádce vzducholodi Norge. To však nic neubírá z odvahy předchozích výprav. Dnes se už lze na pól za nějaký peníz nechat dopravit letadlem, vyfotit se s džípíeskou ukazující 90.00.00N a rychle zase odletět do tepla...< br /> Články o prvenstvích v dobývání severního pólu jsou zde:

http://www.horolezeckaabeceda.cz/aktualita.php?id=13
http://www.rozhlas.cz/planetarium/historie/_zprava/kdo-byl-prvni-na-severnim-polu--933282
http://tech.ihned.cz/c1-36611740-na-severnim-polu-byl-prvni-peary-a-nebo-nekdo-uplne-jiny
http://www.zrozeniprouspech.cz/archiv-aktualit/prvenstvi-v-dobyti-severniho-polu

Navzdory všem sporům je však jedno jisté, a to moje dobytí severního pólu 20.08.2008 v Ambleside, o čemž svědčí skromná fotografie v příloze:-)

S předvánočním pozdravem:

Ať žijí Vlaštovky a Amazonky!

Jiří Šulc

P.S. Všem, kdo čekají na můj avizovaný článek na Wikipedii "Seznam českých vydání díla Arthura Ransoma", se omlouvám s tím, že některé věci mi holt (žel) trvají dlouho (ale na druhou stranu jsem přesný termín nikdy neslíbil). Mezitím vyšlo v létě další vydání Boje o ostrov v T&M, vázané i brožované (se stejnou obálkou jako r. 2004). Je toho mnoho, co bych si přál učinit, leč času je málo a témat hodně. O zcela jiném tématu (včetně jednoho mého badatelského "objevu") je článek zde: http://www.horice.org/cz/clanky/horicti-rodaci-v-praze-vzpomenuli-na-slavne-horicke-rodaky-v-praze/

Těším se, že v lednu opět společně oslavíme Ransomovy narozeniny
.
@Čáryfuk: Děkuji za neúnavné zasílání aktualit, které si vždy se zájmem přečtu. Tož dnes posílám jednu stoletou aktualitu zase já:-)

-jjš-

Aktualita_35_11

Dnes začíná v prodejnách Lidl „Britský týden“, což znamená, že kromě běžného sortimentu v nich najdete i nějaké dobroty v britském stylu. Z nabídky, kterou jsem vylovil včera večer ze schránky, vypadají některé věci velice zajímavě. Lákavě vypadají třeba marmelády z kombinace pomeranč – citron – zázvor nebo sirup z černého rybízu. V zmrazené podobě se nabízí legendární ostrovní dobrota fish&chips. Neočekávám, že to z mrazáku bude tak dobré jako v Conistonu v hospodě u Harryho, přesto těm, kdo ještě tuhle dobrotu neochutnali, experiment doporučuji. Najdete tam toho ještě víc, co by možná stálo za ochutnán&i acute;. Z letáku není jasné, zda jde opravdu o britské výrobky, spíše předpokládám, že jsou to polotovary a výrobky podle britských receptů.

Dobrou chuť

čfk

Aktualita_34_11

Při hledání na internetu jsem narazil na stavebnici, která by mohla potěšit srdce všech námořníků, mladých i starých, aktivních i „teoretiků“. Jde o známé Lego a tahle konkrétní stavebnice je z řady „Creator“ a jmenuje se „Ostrov s majákem“ (číslo 5770). Není sice nijak levná, ovšem dokončený maják nejen že vypadá velice pěkně (obrázek máte v příloze), dokonce také svítí. Vánoce se blíží, třeba to pro někoho bude vhodná inspirace...

čfk

Aktualita_33_11

Dnešní aktualita je stručná – upozornění na zajímavý článek na internetu.

http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww.novinky.cz%2Fcestovani%2F248031-la-grace-korzarska-lod-plujici-pod-ceskou-vlajkou-na-stezni.html

Týká se plachetnice La Grace,o níž již byla před časem na stránkách našich časopisů zmínka. Zásluhu má tentokrát naše členka Kateřina Fialková, které současně touto cestou děkuji. Já bych to byl přehlédl. Ono těch zajímavostí (nejen) na internetu je opravdu spousta a není v silách jednoho člověka všechno uhlídat. Budiž to i pro ostatní výzva, aby mě upozornili, když na něco zajímavého na internetu nebo třeba v blízkosti svého bydliště narazí. Já se u „místních“ aktualit omezuji hlavně na jižní Čechy, kde bydlím a na Vysočinu, kam mě dost často zanesou služební cesty. Nechce se mi věřit, že by se v jiných krajích nedělo nic zajímavého.

čfk

Aktualita_32_11

Ještě jedno řešení pro majitele digitálních fotoaparátů na paměťové karty xD. Existuje adaptér či redukce umožňující místo xD karet používat daleko rozšířenější (a asi perspektivnější) karty Micro SD. Jmenuje se to Olympus MASD-1 redukce na Micro SD karty a jak vypadá se můžete podívat na obrázku v příloze. Podle údajů na internetu by tenhle vynález měl spolehlivě fungovat u těchto přístrojů Olympus:
Mju 840, Mju 850SW, Mju 1010, Mju 1020, Mju 1030SW, Mju 1040, Mju 1050SW, TOUGH-6000, TOUGH-800, Mju-5000, Mju-7000, Mju-9000
Pokud máte jiný mohu jedině doporučit nenakupovat přes internet a svůj foťák vzít do prodejny s sebou a na místě vyzkoušet.
Pozn: Mju vyslovují anglicky mluvící řecké písmeno µ a my to takhle hezky přepisujeme.
čfk
Aktualita_31_11

Ještě jedna maličkost, nicméně pro někoho může být dost důležitá!
Pokud používáte digitální fotoaparát značky Olympus na paměťové karty xD, bylo by rozumné si opatřit nějakou do zásoby. Výroba údajně končí a za půl roku už může být pozdě. Podobná nepříjemnost mě před časem potkala s kartami Smart Media. Poslední karta mi ještě slouží, jenže až mi řekne sbohem, bude mi na nic i stále funkční (i když přiznávám dnes poněkud morálně zastaralý) fotoaparát.

čfk

Aktualita_30_11

V druhé polovině minulého týdne vyšlo nové (říjnové) číslo časopisu Kchyně.cz. Je věnováno blížícím se vánočním svátkům a zejména vánočnímu cukroví. Naleznete zde i vánoční dobroty podle populárního kuchaře Jamieho Olivera. Je zde i inzerát na (u nás) novou Jamieho knihu „30 minut v kuchyni“. Má vyjít 1. listopadu. Cituji z anotace na www.e-jamie.eu:
Kniha přináší zcela revoluční přístup k tomu, jak rychle uvařit chutná jídla a proto i vy, kdo se vrátíte domů po dlouhém dni v práci, budete postupem podle Jamieho receptů schopni do 30 minut servírovat nejen jeden chod, ale kompletní menu. Nejde o slevování z kvality. Vše je o organizaci, rychlé práci a používání vychytávek, se kterými vás Jamie seznámí hned v úvodu knihy. Každé z 50 kompletních menu, a to jak masitých tak vegetariánských, je pečlivě popsáno stylem, že využívá každou vaši minutu a vy tak budete schopní servírovat celá menu v úžasně krátkém čase. Rychlé a snadné vaření je cílem i „putujících“ kuchařů, takže možná i ti zde najdou nějakou inspiraci. Na zmíněné adrese je možné knihu předobjednat se zajímavou slevou 30%.
Sběratelům DVD bych doporučil nezapomenutelný film Africká královna s Katharine Hepburn, Humphrey Bogartem v hlavních rolích. Je to film opravdu „mokrý“. Mimochodem, film byl natočený podle stejnojmenné novely C. S. Forrestera, známějšího jako autora mnohadílné ságy o Hornblowerovi. Česky vyšly, bohužel, jen čtyři díly. DVD by se mělo na stáncích objevit 23. 10. a pokud již nemáte, určitě si je pohlídejte.

čfk
Aktualita_29_11

Zase pár drobností. Pro ty, kdo se učí (či umí) anglicky, vydalo zajímavou knížku nakladatelství IFOA. Jde o knížku True Stories of Pirates (obr. 1)a je to zrcadlové vydání, takže ve chvílích, kdy se v anglickém textu začnete ztrácet, můžete přeskočit na sousední stranu s českým překladem. Můžete si objednat na internetu na adrese: http://www.infoa.cz/ za 134 Kč nebo pátrat u knihkupců, kde vás knížka přijde o něco dráž, jenže zas ušetříte za poštovné, takže to asi vyjde nakonec nastejno. Podobných knížek nabízí INFOA celou řadu, ovšem True Stories ... se nejlépe hodí k našemu zaměření.
Další zajímavost v angličtině je zjednodušené anglické vydání Nechtěi jsme na moře, tedy We Didn't Mean to Go to Sea (obr. 2). Jde o zjednodušenou úpravu s poněkud omezenou slovní zásobou, takže by to mělo být k zvládnutí (úroveň 4 asi 1500 slov). K sehnání na internetu na adrese
http://www.jazykova-literatura.cz/jazykove-ucebnice-detail/we-didn%27t-mean-to-go-to-sea/3008 i jiných, jistě objevíte samostatně a možná, že na knížku narazíte i v lépe zásobených knihkupectvích.
Trochu povídní o knížkách našeho oblíbeného autora můžete najít v České bibliografické databázi (adresa http://www.cbdb.cz/). Ne vše je tam úplně správně a přesně, ale pokud budete mít čas a chuť, můžete se přihlásit a dodat vlastní hodnocení a postřehy.
Dnes jsem cestou z práce šel přes náměstí (Přemysla Otakara II.) v ČB a narazil jsem na trh. Tentokrát byl dost vyvedený, „asijské zboží“ se téměř nevyskytovalo, převahu měly výrobky tuzemských řemeslníků. Některé věci moc pěkné. Uvědomil jsem si tam, že se sice pomalu, jenže nezadržitelně blíží svátky, takže jsem v rámci příprav nakoupil nějaké formičky (přesněji vykrajovačky) na pečivo. S „mokrou“ tématikou tam měli jen kotvu (obr. 3) Vzhledem k velikosti (výška asi 95 mm) se hodí nejspíš na perníčky. Použití ovšem ponechávám zcela na potenciálních kuchařkách a kuchařích. Jak je vidět z cedulky, je formička německého původu. M yslím, že podobné trhy budou do vánoc na mnoha místech, zkuste se rozhlížet a třeba objevíte i něco, co já přehlédl.

čfk


Aktualita_28_11

VIP rubriky, jak dnes „světově“ říkáme drbům o celebritách, mě celkem vzato nezajímají a moc je nevyhledávám. Jsem totiž toho názoru, že i slavní mají jistý nárok na soukromí. Dnes jsem ale narazil na jednu perličku, kterou jsem si přečetl a možná by mohla zajímat i další ransomáky. Najdete ji snadno na následující adrese:

http://www.novinky.cz/bydleni/jak-bydli-vip/246795-helena-vondrackova-ctila-leto-na-hausbotu.html

čfk

Aktualita_27_11

Dnes pár postřehů nasbíraných na nákupech.

V Pennymarketu jsem narazil na půvabnou lampičku (obr. 1). Na první pohled připomíná obyčejnou, tzv. „vozovou“ petrolejku. Pohání ji ovšem ve skutečnosti čtyři články velikosti AA ukryté v „nádržce“ a zdrojem světla jsou LED. Plastový uzávěr slouží jako vypínač a regulace intenzity svitu. Dokonale bezpečná a při tom stylová náhrada petrolejky, vhodná zejména pro mladě a nejmladší dobrodruhy. Za 79 Kč to je docela výhodný nákup.
V Tescu jsem narazil na polotovary vhodné i pro putující kuchaře. Zatím jsem nakoupil (ještě nevyzkoušel) dva druhy rizota. Každý pytlík skrývá dvě porce dehydrovaného jídla. Příprava je podle návodu na obalu jednoduchá a rychlá. Jedno rizoto je s chřestem a druhé s krevetami a chobotničkami. Cena 52 Kč mi připadá celkem rozumná. Na zkušenosti s těmito (a patrně i dalšími) výrobky si počkejte do příštího Majáku.

čfkAktualita_24_11

Prázdniny a dovolené již klepou na dveře a s tím i zvýšená intenzita fotografování z cest a dalších dobrodružných podniků. Pokud se chystáte kupovat nový fotoaparát, mohlo by vás zaujmout porovnání osmi digitálních „odolných“ přístrojů. Odolné jsou jednak vůči vodě, jednak proti mechanickým vlivům (pádu, nárazu, a podobně). Článek najdete v časopise „Počítač pro každého“ 14/2011. Z mého hlediska mají všechny testované přístroje společný nedostatek – absenci jiného hledáčku než displeje na zadní straně, což je ovšem nedostatek většiny kompaktních přístrojů. Při zvýšené intenzitě okolního světla (a kdo by si nepřál prosluněnou dovolenou) na displeji nevidíte téměř nic a fotíte vlastně jen odhadem.
Podrobnější informace o digitálním fotografování byste mohli nalézt v novém speciálu téhož časopisu, který je už také na stáncích na stáncích pod názvem "Kouzlo digitální fotografie" za 70 Kč. Vzhledem k tomu, že k časopisu je přiložené i CD s užitečnými programy pro prohlížení i úpravu fotografií v PC to není moc. V obsahu najdete i rádce, který vám pomůže vybrat vhodný přístroj, aby nejen vyhověl stavu vaší peněženky, nýbrž i vašim dalším požadavkům. K tomu jen poznámka – absolutně univerzální přístroje neexistují! Výběr je vždy výsledkem nějakých kompromisů. Speciál je určený hlavně začátečníkům, ale i pokročilejší v něm mohou najít něco zajímavého.

čfk

Aktualita_23_11

A ještě jednou pro kuchaře lodní, putující i docela obyčejné.
Dnes dopoledne jsem byl nucený vyrazit na menší nákup doplnit pár důležitých surovin do kuchyně. Ačkoli to není můj nejoblíbenější zdroj nákupů, vyrazil jsem do Lidlu, protože jej mám tzv. „u nosu“. Kromě požadovaných potravin jsem tam objevil i moc pěknou kuchařku (viz příloha). Ačkoli to není míněno jako outdoorová kuchařka, ledacos z obsahu se na cestách dá použít. Ještě užitečnější bude kuchařka doma či na chatě/chalupě. Za téměř neuvěřitelnou padesátikačku v ní najdete přes šedesát vcelku jednoduchých a rychlých receptů v pěkné grafické úpravě a s barevnými fotkami. Pravda, knížka je zaměřená jako reklama, využívá surovi ny prodávané v řetězci Lidl a vždy je to výrazně označeno, jenže až na pár výjimek nejde o nějaké nenahraditelné speciality a při vaření je vlastně jedno jestli použijete olivový olej té či jiné značky.
To je jen pro příklad, samozřejmě se to týká i většiny ostatních surovin. Všem, kdo rádi vaří, začátečníkům i pokročilým, vřele doporučuji. Předpokládám, že stejně jako já jste už vydali víc peněz za méně užitečné věci.

čfk
Aktualita_22_11

Tentokrát něco pro kuchaře ze záliby i z nutnosti. Tento týden se na stáncích objevilo 6. číslo časopisu KUCHYNĚ cz (dříve vydávaného pod názvem Žena a kuchyně). Celé číslo je věnované lákavému tématu: Recepty na dovolenou. Obsahuje celou řadu receptů, většinou jednodušších a časově nepříliš náročných. Pro putující kuchaře je důležité, že zde najdou i recepty, které jsou vhodné pro vaření na ohni či na malém vařiči. Zatím jsem nic nevyzkoušel, nicméně hned při prvním listování mi padlo do oka několik receptů, které určitě za vyzkoušení stojí. Namátkou jmenuji „Fazole na ostro“ a „Kuskus s tuňákem a sušenými rajčaty“. Za 39 Kč je tam opravdu dost inspirace, i když řada jídel je určená pro vybavenější kuchyni než nosívám v batohu.
Pokud večery na zahradě rádi věnujete posezení u grilu, mohla by pro vás být skvělou inspirací kuchařka Zdeňka Pohlreicha: Šéf na grilu. Ta je podstatně nákladnější (asi 400 Kč) ale pro grilovací nadšence je určitě skvělá (například moc pěkný dárek). Obsahuje celou řadu zajímavých a mnohdy neobvyklých receptů a je dost jiná, než většina kuchařek na grilování, které jsem měl v ruce. Když vše stručně shrnu - výhody: originální recepty, pěkná grafická úprava a spousta fotografií inspirujících k estetickému podávání; nevýhody: vyšší cena, brožované provedení.
V červnu už se rozbíhá turistická sezóna naplno a s ní je spojena řada akcí. Ve svém okolí vím o několika, a pokud to zvládnu, navštívím je, pořídím nějaké fotky a poreferuji. Jsem přesvědčený, že i ve vašem okolí se děje ledacos, co by mohlo naše členy zajímat, takže se také snažte a zahrajte si na reportéry. Vaše příspěvky rád uveřejním jako Aktuality nebo i ve Zpravodaji.

Ať žijí V&A
čfk

Aktualita_21_11

Zase jednou pár drobností:

U „svého knihkupce“ jsem narazil na docela zajímavou knížku Velké polární výpravy. Autor Miloslav Martínek na zhruba 120 stranách přináší přehled nejvýznamnějších výprav k oběma pólům. Za 149 Kč ta knížka určitě stojí. Pro zájemce o hlubší studium této tématiky přináší na konci dost obsažný seznam další literatury. Vydala Pražská vydavatelská společnost a nakladatelství Epocha jako 18. svazek edice Magnetka. Skvělá doplňková četba zejména pro ty, které zajímají stopy našich krajanů v polárních výzkumech je knížka „Z Čech a Moravy až k Severnímu pólu“ od Romana Laubeho, která ; v seznamu literatury uvedená není. Ta je stále dostupná u knihkupců nebo v internetovém obchodu nakladatelství Mare-Czech.
Další zajímavou a nenákladnou publikaci nabízí nakladatelství Amercom. Jde o 35. svazek řady Velké bitvy historie, které znáte z trafik a novinových stánků. Tento svazek nazvaný Záliv Leyte 1944 popisuje největší námořní bitvu všech dob, která znamenala zvrat války v Tichomoří. Jak je u publikací přejímaných z britského nakladatelství Osprey obvyklé, je zde bohatý ilustrační doprovod a zasvěcený text. Zajímavou drobností pro ransomáky by mohlo být, že překlad do češtiny pořídil František Novotný, jehož znáte i ze stránek našich časopisů. K publikaci je přiložené i dokumentární DVD, takže investice 100Kč se u rčitě vyplatí.
Putující kuchaře by mohla zajímat adresa: http://www.outdoorovevareni.cz/ Zatím je tam jen jeden docela rafinovaný i když velmi jednoduchý recept. Časem by se měla nabídka receptů rozšířit, takže bude užitečné občas tuhle adresu zkontrolovat.
Posledním dnešním střípkem je zprávička, že další z našich členů vyrazil na Norfolkské řeky, aby si vyvolal místa a zážitky z knih Klub Lysek a Velká šestka. Tentokrát je to František Tůma a v příloze najdete pohlednici, kterou nám poslal s textem:
Milý pane Vaverko, Vám i ostatním příznivcům srdečný pozdrav z naší cesty. První týden jsme absolvovali v pořádku, i když je leccos jinak než před 80 lety. Výška mostů, příliv a odliv – to je stejný.

Ať žijí V+A
F. Tůma
Aktualita_20_11

Předpokládám, že řadu z vás by mohlo zajímat, že v sobotu 4. 6. máte na ČT 1 od 8:00 šanci se podívat na britský film z r. 1974 Swallows&Amazons, u nás uváděný jako Vlaštovky a Amazonky (dějem je to, co jako čtenáři známe pod titulem Boj o ostrov). Zajímavé je, že se film natáčel v autentickém prostředí v Lake Districtu a mohu vám prozradit, že se o něm něco dozvíte i v nejbližším Zpravodaji. I proto stojí za to se na film podívat.
Děkuji I. Adamczykovi za upozornění, já TV moc nesleduji a bylo by mi to ušlo.

čfk

Aktualita_19_11

Tentokrát pár zajímavostí pro ctitele „šroubků a matiček“, tedy stavebnic Merkur.
Na staré známé adrese http://www.merkurtoys.cz najdete nové stránky výrobce této skvělé stavebnice. Podstatnou novinkou je, že si t těchto stránek můžete i přímo objednávat a to nejen stavebnice a doplňkové sady, nýbrž dokonce i jednotlivé díly. Při objednávání je třeba trochu přemýšlet – nemá smysl dělat objednávku za pár kaček, protože pak by vás přišly dráž balné (30 Kč) a dopravné (120 Kč) než obsah zásilky. Při větší objednávce a speciálních požadavcích však situace vypadá podstatně jinak.
Donedávna jsem trochu závistivě pošilhával po stavebnicích Meccano, které nabízejí ke svým modelům i rádiové řízení. Dnes už nemusím – Merkur ve své stavebnici „Pavouk – Spider“ nabízí kromě dílů na sestavení šestinohého robota pavouka i čtyřkanálovou RC soupravu a programovou desku, která umožňuje pavoukovi kráčet. Cena není zrovna malá (3.200 Kč), nicméně připadá mi celkem přiměřená. „Beta“, stavebnice průmyslového robota – ruky je ještě dražší (6.900 Kč) je. Obsahuje kromě mechanických dílů a srevomotorů i interfejs pro připojení na PC a programy.
Nemá smysl vyjmenovávat, co všechno na stránkách můžete najít – podívejte se sami.Aktualita_18_11

Tentokrát něco pro zapálené sběratele českých vydání AR. Pokud se podíváte na adresu:
http://www.knihynainternetu.cz/
a do políčka „vyhledat“ zadáte Ransome, objevíte velice bohatou nabídku knih našeho oblíbeného autora v nejrůznějších vydáních, některé včetně vzácných přebalů a velice pěkně zachovalé. Tomu samozřejmě odpovídají dost vysoké ceny, takže není vyloučené, že probírka nabídkou se promění v souboj přání a peněženky.
Zajímavou atrakcí může být v sobotu 25. června závod dračích lodí, které budou mít v Českých Budějovicích premiéru. Bude připravený i další doprovodný program až do večerních hodin. Závod proběhne na Vltavě v úseku nad jezem České Vrbné směrem proti proudu k Lannově loděnici. Bude možné si prohlédnout i dokončený ochranný přístav v Českém Vrbném, o jehož výstavbě jsem už několikrát referoval. Jakmile se mi podaří zjistit další podrobnosti, obratem budete informování.

Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_17_11

Ctitele říční plavby a starých parníků jistě potěší fotogalerie na adrese:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2011/04/30/parnik-vltava/#utm_source=gallery-hint&utm_medium=referral
Přináší obrazovou zprávu o cestě z Prahy pod Slapskou přehradu a zpět na historické parolodi Vyšehrad.
čfk

Aktualita_16_11

Milí příznivci AR,

opět zhruba po měsíci mě cesta zavedla do Českého Vrbného (u Č. Budějovic). Samozřejmě jsem se při té příležitosti podíval i na přístav a vodácký kanál.
Přístav byl prakticky hotový už při mé předchozí návštěvě. Přibyla tam vyvázaná loď Státní plavební správy, stromky a keře už jsou zasazené asi všechny a začíná se zelenat vysetá tráva.
Práce teď probíhají spíše na vodáckém kanálu. Upravují se břehy, naváží se kamen a už kanálem teče voda, takže nepřípomíná bahnité louže (jako při mé poslední návštěvě) ale spíše náznak horské říčky, což by asi mělo být konečným cílem.

Ať žijí V&A

čfkAktualita_15_11

Milí příznivci AR,

navazuji na Aktualitu 12_11.

Na internetu je na adrese http://www.youtube.com/watch?v=MlCQOdS2BE4&feature=related

dostupné pěkné video ze slavnostního spuštění renovované filmové Vlaštovky. Určitě stojí za podívání a pozorní odhalí i další kratičká videa vztahující se k našim oblíbeným knížkám.
Ať žijí V&A

čfk

Aktualita_14_11

Milí příznivci AR,

včera jsem doplňoval zásoby do přes víkend vyprázdněné ledničky. Na cestě jsem měl obchodní dům TESCO, kde jsem objevil i několik sad hracích karet s lodní tématikou. Neodolal jsem a jednu „na zkoušku“ koupil. Neobvyklé a potěšitelné je, že obrázky jsou na všech kartách a ne jen na esech a figurách jak bývá běžné. Nejdříve jsem si myslel, že hra neobsahuje žolíky, jenže nakonec jsem je našel. Kromě sady, kterou vidíte v příloze, jsou k mání ještě Battleships (bitrevní lodě) a Titanic. Cenu si přesně nepamatuji, účtenku jsem vyhodil, ale je to kolem 80 Kč. Pokud byste s nimi chtěli hrát kanastu, potřebujete balíčky dva.
Pro ty, kteří jednoznačně preferují plachty, to není, ale pokud nejste tak ortodoxní, myslím, že se vám staré fotografie a dobové plakáty budou líbit. Dokonce bych řekl, že karty stojí za koupení i pokud s nimi nemáte v úmyslu hrát.

čfk
Aktualita_13_11

Drazí přátelé z Klubu,
zdravím z Prahy všechny v dnešní výroční námořní den, na nějž připadají 99. potopeniny Titaniku (po včerejších 99. ztroskotaninách téhož).
Včera v 17.23 h jsem vložil na Wikipedii (internetovou encyklopedii) článek o paní Zoře Wolfové: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zora_Wolfov%C3%A1
Chystal jsem se k jeho napsání již dlouho, ale teprve nyní jsem se k tomu "dokopal". Kromě úvodních shrnujících odstavců jsem vytvořil i úctyhodný seznam jejích přeložených knih a všech jejich dosavadních vydání, který jsem však nikde nenašel v úplnosti a bez chyb (ani v databázi Národní knihovny). Ani já si nenárokuji jeho úplnost, ale nic dalšího se mi již nedařilo nalézt. Všechny relevantní veřejné zdroje jsou v článku uvedeny (nikoli Zpravodaje KČAR), nevylučuji však, že mi nějaké unikly. V článku jsou i v jednom odstavci zmíněny a pak i vypsány překlady Ransomových knih. Myslím, že za svou práci s paní Wolfová nějaký takový článek plně zaslouží.
Jinak nejnovější vydání Zamrzlé lodi je v Praze zatím stále běžně k mání (dokonce v Academii na rohu Vodičkovy a Václavského nám. s 10% slevou pro držitele Opencard). Také lze sehnat z vydání T&M většinu knih série (kromě HP, PM, ZL, LS).

Jiří Šulc

S velkým potěšením rozesílám všem, na něž mám mailovou adresu zprávu od Jirky Šulce. Článek jsem si hned přečetl a je to skvělý počin a zajímavé čtení. Kéž by takových bylo více. Určitě by stálo za úvahu doplnit hesla na Wikipedii, která se týkají našeho oblíbeného autora a jeho knih. Něco tam sice je, ale dalo by se toho spousta dodat. Neinspiruje to někoho z vás?

Nové vydání ZL vřele doporučuji. Ilustrace jsou nádherné a celá knížka má i moc pěknou grafickou úpravu o dost převyšující dnes obvyklý standard.

čfk

Aktualita_12_11

Milí příznivci AR!

Při hledání zajímavostí na internetu jsem narazil na zajímavé informace. Skupině britských nadšenců se podařilo vypátrat a odkoupit plachetnici, která ve filmu Swallows&Amazons z roku 1974 hraje Vlaštovku.
Po pečlivém restaurování je Vlaštovka připravená k vyplutí pod plachtami (tedy přesněji řečeno plachtou). Slavnostní spuštění je naplánováno na 10. dubna. Za těch pár dní si asi nikdo cestu do Anglie naplánovat a zařídit nestihne, nicméně podotýkám, že slavnost bude stylově na Conistonu v Boating Centre. Občerstvení pro účastníky připraví Bluebird café a na protějším břehu Bank Ground Farm (Cesmínový háj)
Více se můžete dočíst na adrese: http://www.sailransome.org/relaunch , kde jsou k prohlédnutí i pěkné a zajímavé fotky Vlaštovky před restaurováním i po něm. Předpokládám, že po 10. dubnu na tyto stránky přibudou i fotky ze slavnostního spuštění.

čfk

Aktualita_11_11

Po problémech s distribucí Zamrzlé lodi kapitány Flinta by už mělo být vše v pořádku. Zdržení bylo údajně způsobené inventurami po spojení nakladatelství Albatros a C-press.
V příloze najdete čerstvý obrázek přístavu v Českém Vrbném. Přístav je prakticky hotový a zbývá dodělat ještě nějaké úpravy zeleně. Začíná se pracovat i na přilehlém vodáckém kanálu. V Českém Vrbném tedy bude středisko vodních radovánek v docela široké nabídce.
V prodejnách Levných knih se objevila pěkná kniha pro dobrodruhy. Název „Všechno o uzlech“ je trochu nadnesený, všechno tam určitě nenajdete, to by se asi do jedné knihy o 250 stranách nevešlo. Přesto je to kniha pěkná a zajímavá. Určená je spíše pro uzlařské nadšence, kdo se potřebuje naučit jen pár těch nejdůležitějších a nejpotřebnějších uzlů asi sáhne po jiné knize. Sběratelé si ji do knihovny zařadí určitě rádi a nadšení vazači uzlů zde najdou řadu méně běžných uzlů. Za 150 Kč je to dobrá investice. Z dvojice autorů (Geoffrey Budworth a Richard Hopkins) vím něco pouze o prvním. Je členem Mezinárodního cechu vazačů uzlů a o uzlech a uzlov&aac ute;ní toho napsal víc. Některé z jeho knížek vyšly i česky.

čfk
Aktualita_10_11

Tentokrát vlastně jen předávám informaci od Dana Roseckého. Pokud byste se na tu slávu někdo dostal, nezapomeňte fotit a hlavně se o dojmy a zážitky podělit.

čfk

LA GRACE - SLAVNOSTNÍ KŘEST
>
Srdečně Vás zveme na slavnostní křest La Grace, který se uskuteční 30.4.-7.5. v Řecku u Athén. Podařilo se získat záštitu české ambasády i města Athény, takže křest bude více než důstojný.

Program je:
29.4. úklid lodi a připlutí do mariny Flisvos k VIP molu
30.4. dopoledne vystřídání posádky, odpoledne představení lodi veřejnosti a program (pirátská show).
1.5. odpoledne křest lodi (šampaňské, proslovy, přípitky....)
2.5. odplujeme ve flotile lodí k mysu Sounion. U Poseidonova chrámu na tomto mysu uděláme při západu slunce oběť bohu moří.
3.5. přeplutí na ostrov Poros, fotografování a oslavy na Porosu.
4-7.5 "Mini regata La Grace" po řeckých ostrovech. Zatím přihlášeno 5 lodí. Trasa bude stanovena na místě.

Místo na lodi si můžete objednat prostřednictvím rezervačního systému
http://www.lord-lukas.ic.cz/rezervace/index.php . Pro dopravu tam a zpět se snažíme zajistit autobus. Nicméně cena zatím není nijak dobrá. Proto se budeme také snažit dávat dohromady osobní auta, která by se tam vypravila.

Těším se na setkání na lodi

Dan Rosecký
e-mail: daniel.rosecky@cpkp.cz
mobil: +420 777793720
www.lagrace.cz
http://www.facebook.com/group.php?gid=65036118904

Aktualita_09_11

V posledním Zpravodaji (v článku o Santianu) jsem se zmiňoval o skupině Highwayman (Jenings, Nelson, Cash, Kristofferson) s tím, že je u nás prakticky neznámá. Teď jsem v prodejně Levné knihy s nimi objevil dvě CD (po 99 Kč) a neodolal. Když jsem si to doma pustil, řekl jsem si, že se ti čtyři dali dohromady už sice jako staří kocourové, ale muziku dělali stále pěknou. Milovníkům dobré, trochu poklidnější country mohu s klidným svědomím doporučit. Jen se to asi moc nehodí k poslechu v autě – je to takové pohodové, že by to mohlo při dlouhé cestě i trochu uspat.

čfk

Aktualita_08_11

Milí příznivci AR a jeho knížek!

Od Hanky Kubelíkové jsem dostal zajímavý odkaz, z něhož téměř dýchá atmosféra Zamrzlé lodi kapitána Flinta:
http://cestovani.idnes.cz/orlik-na-bruslich-skoky-o-zivot-i-romantika-na-nasem-nej-kluzisti-pyk-/ig_zima.asp?c=A110302_140434_ig_zima_tom

Nevím, jestli tuhle inspiraci ještě teď využijete, ale třeba se začnete alespoň připravovat na příští bruslařskou sezonu. Pro ty, kteří by se podobnými plány vážněji zabývali, připojuji ještě odkaz na u nás průkopnickou knížku „Na bruslích Českou republikou“, kde najdete rady, zkušenosti a další inspiraci.
http://www.e-dovolena.cz/rozhovory/na-bruslich-ceskou-republikou-10229.html?ok=1
Knížka už vyšla před nějakým časem, ale snad se dá ještě někde sehnat. Jinak zkuste knihovny.
Nakonec k těmto „ledovým“ inspiracím poznamenávám, že Zamrzlá loď kapitána Flinta s ilustracemi Z. Buriana by měla vyjít již příští týden!

čfk

Aktualita_07_11

Nejprve doplnění k Aktualitě 05_11. První, kdo se do Národního technického muzea vypravil a poslal o tom zprávu a řadu zajímavých fotek byl náš „dvorní grafik“ Marek Přikryl. Cituji z jeho zprávy a v příloze najdete nějakou tu fotku na nalákání.

„NTM dobrý. Tedy ne výborný. A snad ani ne, z pozice skafologa, chvalitebný. Mám-li to vzít statisticky podle zastavěné plochy, pak technická historie v českých zemích jsou kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla, kola, motorky, auta, železnice, letadla a loď, možná dvě nebo tři. Z celé té obrovské haly se jim lodní doprava vešla asi na deset metrů galerie v koutě posledního patra.“
Takže pokud byste šli jen za loděmi, budete možná zklamaní, nicméně návštěva NTM určitě stojí za to. Úplně nová je expozice tisku a ta je, alespoň podle fotografií, velmi lákavá.

V nabídce „Levných knih“ se za velice příznivou cenu (60 Kč) objevila celkem šikovná knížka „Poznáváme souhvězdí na noční obloze“ (autor Hermann-Michael Hahn). Pro začínající astronomy nebo jenom pro zájemce o noční oblohu to není špatná pomůcka.
Česká knížka „Souhvězdí“ od J. Klepešty a A. Rükla byla sice lepší, jenže vyšla v nakladatelství Artia dávno (v roce 1971) a budete ji těžko shánět. Nicméně pokud byste na ni narazili v antikvariátu, mohu ji vřele doporučit.

čfk


Aktualita_06_11

Milí příznivci AR a jeho knížek!

Rád bych začínal Aktualitu něčím veselejším, nicméně protože i v názvu máme, že jsme Klub čtenářů Arthura Ransoma, nemělo by nám tohle téma být lhostejné. Hrozí zvýšení DPH na knihy z 10 na 20%. Knihy už stejně nejsou zrovna laciné a další nárůst cen by asi byl dost nepříjemný, nakladatelé a knihkupci dokonce tvrdí, že likvidační. Proto přicházejí s Výzvou na obranu knihy, kterou si můžete přečíst na adrese: http://www.sckn.cz/index.php?p=vyzva#formular a případně připojit svůj hlas. Osobně sice pochybuji, že vládu a zákonodárce náš názor zajímá, ovšem neozvat se by bylo vzdávání se před bojem. Pro zájemce o knihy o mořích, lodích a lidech kolem je na světě nové (už 54.) číslo Mokrých knih nakladatelství Mare-Czech. Kromě bohaté nabídky knih zde najdete i ledacos zajímavého ke čtení. Stačí se podívat na adresu:
http://www.mare-czech.cz/naklweb/clanky/MK-54.pdf

Nabídku dalších zajímavých knih z „mokré“ historie najdete na adrese:
http://www.warshipsmj.cz/warships.asp

Zatím žádnou z nich nemám, chystám se objednat, ovšem od jejich autora už jsem něco četl a bylo to opravdu hezké a poučné čtení. Když už jsme u knih, připomínám, že se blíží termín vydání Zamrzlé lodi kapitána Flinta s ilustracemi Z. Buriana v Albatrosu. Já už jsem si ji zamluvil u „svého knihkupce“. A nakonec se přenesu z „knihovny“ do „kuchyně“. Před pár dny jsem objevil další zdroj anglické slaniny, která je velmi podobná té skutečně anglické. Pod názvem „Slanina královská“ ji vyrábí Masokombinát s. r. o. a prodává se vakuově balená po 200g.

Pěkné počtení a dobrou chuť přeje

čfk

Aktualita_05_11

Milí příznivci AR,
16. února došlo v Praze k slavnostní události. Po čtyřech letech úprav a rekonstrukcí se znovu veřejnosti otevřelo Národní technické muzeum. Na pěkné video s komentářem ředitele NTM se můžete podívat na adrese: http://aktualne.centrum.cz/video/?id=355246 Proč se o tom zmiňuji v souvislosti s naším klubem? Součástí nově presentovaných sbírek jsou i expozice astronomie a expozice fotografie, tedy oborů, které by určitě velmi zajímaly Dicka.
Pokud si hlavní, tzv. dopravní hala zachovala aspoň zhruba svou strukturu a náplň, jak si ji pamatuji z doby před rekonstrukcí, měli bychom na jedné galerii najít na modelech ilustrovaný vývoj lodní dopravy. Detaily nevím, ještě jsem v nově otevřeném NTM nebyl. Třeba by to byl zajímavý úkol pro někoho z našich pražských členů, mají to do technického muzea rozhodně blíž než já a snad se někdo nejen zajde podívat, ale podělí se s námi o bezprostřední dojmy.
čfk

Aktualita_04_11

Milí příznivci AR,
zhruba v půlce února mě služební ježdění přivedlo do Českého Vrbného. Stavební práce na plavební komoře i přístavu od mé poslední návštěvy značně pokročily. Přístav je stavebně téměř hotový, i když zatím nenapuštěný. V budově kapitanátu už se neprohání vítr stejně jako ve velínu plavební komory, která už je s řekou spojená. V příloze posílám pár obrázků. Další očekávejte v jarním Zpravodaji, patrně i s dalšími pokroky v této lokalitě.
čfk


Aktualita_03_11

Milí příznivci AR a jeho knížek!

Především bych se chtěl omluvit za menší zmatek, který jsem hned na začátku roku vnesl do číslování Aktualit. Minulá, kterou jsem označil číslem 1, nebyla první, tou byla pozvánka na narozeniny AR. Informace o novém vydání Zamrzlé lodi ... a o La Grace tedy měla mít číslo 02_11 a ta dnešní je tedy v letošním roce třetí.
Ale teď už k věci. Časopis abc nekupuji pravidelně, ale zrovna včera jsem si koupil letošní č. 3. Jsou tam minimálně dva články, které by mohly zvídavé ransomáky zajímat. Především dvoustránkový o plachetnici La Grace, doprovázený pěknými barevnými fotkami. O La Grace jsme již psali a považuji za velice pravděpodobné, že se k ní zas po čase vrátíme.
Druhý článek má souvislost s nepatrnou zmínkou na obálce posledního Majáku. V popisu majáku na obálce se zmiňuji, že poblíž jsou hnízdiště papuchalků. Právě těmto zajímavým ptákům je věnovaná další dvoustrana, kde se o nich dozvíte ledacos zajímavého. Potěšení zde najdou i ti, kdo si rádi něco vyrábí – papuchalka zde najdete i jako vystřihovánku, či jak si v abc zvykli poslední dobou říkat, 3D model. Výroba papírového papuchalka není nikterak složitá a model vypadá moc pěkně, takže je to šance i pro začínající „papírové“ modeláře.
Mladým pozorovatelům ptactva se bude hodit barevný plakát (formát A3) nazvaný Ptáci na krmítku. Najdete na něm obrázky a popis devatenácti ptačích druhů, které můžete u krmítek pozorovat. Některé jsou zcela běžné, jiné vzácnější. Dobrá pomůcka pro začínající ornitology, než si opatří nějakou solidní základní literaturu.
Milovníky pirátů patrně potěší k časopisu přiložená klíčenka pokrytá pirátskými lebkami. Ta ovšem není u všech výtisků, u části jsou místo ní samolepky s asijskými symboly. Kromě zmiňovaného je tam samozřejmě ještě spousta dalšího zajímavého čtení. Bohužel, jsem všechno tohle objevil teprve včera a na obálce časopisu je uvedené, že vyšel už 1. února. Pokud si jej tedy chcete koupit, budete si muset přichvátnout.

čfk

Aktualita_02_11

Milí příznivci AR a jeho knížek!
Čas se přehoupl do roku 2011 a já přicházím s druhou letošní aktualitou.
První část je vlastně ještě ohlédnutím do roku 2010. 5. prosince v 11:12 byla na vodu spuštěna plachetnice La Grace. Dnes už má za sebou i plavební zkoušky a vypadá to, že naděje, které do ní její duchovní otcové Pepa Dvorský a Dan Rosecký vkládali, se úspěšně naplňují. Více se můžete dočíst na adrese http://www.lagrace.cz. Věřím, že i vaším jménem mohu La Grace popřát tisíce mil šťastných plaveb. Jednu hezkou fotku La Grace máte v příloze, další najdete na zmíněných stránkách.
Druhá zprávička jistě potěší všechny sběratele knih AR. Znalci ví, že těsně po válce vyšly čtyři ransomovky s ilustracemi Z. Buriana. K vydání byla připravena minimálně ještě jedna – Zamrzlá loď kapitána Flinta. Ovšem únor 1948 způsobil, že již nevyšla. Letos tuto citelnou mezeru vyplní nakladatelství Albatros. Předpokládané datum vydání je 14. 3. 2011. Doporučuji poznamenat do diáře, aby vám tenhle skvost neutekl. Ilustrace k ZL jsem před časem viděl na velké výstavě Z. Buriana v Praze. Považuji je za nejzdařilejší, možná proto, že k bruslení měl asi ZB přeci jen blíž než k jachtingu.
čfk
Aktualita_01_11

Milí Příznivci AR a jeho knížek.

Přeposílám pozvánku na oslavu narozenin AR na obvyklém místě. Další informace viz dále.
M. Vaverka - Čáryfuk

Ahoj kamarádi Vlaštovek, Amazonek, Dicka s Dorotkou a všech dalších!

Pojďme spolu oslavit další narozeniny AR. Budou už 127 a pomalu se nám začíná z oslavy stávat pěkná tradice. Přes většinou již pokročilý věk budeme opět vzpomínat na nádherné prázdniny na břehu jezera, velkého jako malé moře. Tak neváhejte a přijďte, pozemní výprava se s vámi ráda podělí se zážitky. Sejdeme se v sobotu 22.ledna v 16,00 na známé adrese - Pampelišková 10, Praha 10. Prosím, potvrďte svou účast, mailem nebo telefonem 605 254 239. Těším se
Martina Miclíková

P.S.
K naladění přikládám foto z Cesmínového háje tak, jak to tam asi nikdo z nás ještě neviděl. Nedávno se mi zdálo, že jezero zamrzá.
Aktualita_17_10

Další aktualita s upozorněním na zajímavé knížky.
Pod názvem „Za kormidlem nejen na Jadranu“ vyšla nová knížka Františka Novotného. Její obsah dobře vystihuje podtitul. „Praktický průvodce jachtingem“, jenže nevystihuje jej v celé šířce. Kromě informací, rad a zkušeností zde najdeme celou řadu vzpomínek, které odborné pasáže doplňují. Samozřejmě nechybí ani obrazový doprovod – najdete zde celou řadu názorných kreseb, a (většinou) barevných fotografií. Oproti řadě odborných příruček má tahle knížka obrovskou výhodu v tom, že se velmi příjemně čte a tak vám „moudro“ do ní vložené, přechází do paměti snáze a patrně i trvaleji. Pokud si ji pořídíte, určit ě se k ní budete často vracet a asi nejen pro „doplnění vzdělání“. Kniha má 285 stran na kvalitním papíru, laminovanou tuhou vazbu a vydalo ji nakladatelství IFP publishing. Jediným stínem je, že při jejím pořizování budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, stojí 599 Kč. Nicméně tato investice se určitě vyplatí a možná i těm, kteří se o svět jachet a lodí zajímají spíše zpovzdálí a nemají ambice stát se jachetními kapitány.
Abych neupozorňoval jen na nákladné publikace, tentokrát něco opravdu dostupného. Nakladatelství Amercom, o jehož řadě knížek „Velké bitvy historie“ doplněných DVD jsem se už zmiňoval (v souvislosti s Armadou) připravuje jak 22. publikaci v této řadě knížku a dokument o bitvě u Trafalgaru. Na stáncích a trafikách by se měl Trafalgar objevit ve čtvrtek 25. 11. a investovat tu stokorunu se patrně vyplatí.
čfk